A dél-koreai Korea Aerospace Industries (KAI) által gyártott, szuperszonikus kiképzőgép, a T-50 Golden Eagle (Aranysas) 2009 februári bejelentés szerint alulmaradt az olasz típussal szemben az Egyesült Arab Emírségek megrendeléséért folytatott versenyben. Vagy mégsem?
Az Egyesült Arab Emírségek újraindította a tárgyalásokat Dél-Koreával, mivel a 2009 februárjában kiválasztott olasz M-346 „Master” eladásával kapcsolatosan megakadtak a tárgyalások.
„Az Egyesült Arab Emírségek és a Finmeccanica vezetése között félreértés támadt. Néhány alkatrész és berendezés miatt van az egész, melyekről egyesek azt állítják, hogy nem volt az ajánlat része. Az eset miatt visszatértünk a tárgyalóasztalhoz és újraindítottuk a dél-koreai féllel az előrehaladott állapotban jegelt egyezkedést. Közel állunk a megegyezéshez, hamarosan új megrendelés születhet.” – nyilatkozta egy érintett az Emírségek részéről.
Azt sajnos nem részletezték, hogy mely alkatrész(eke)t nem hajlandó eladni az olasz konstruktőr, és emiatt zátonyra futottak a tárgyalások.
Az Emírségek közel 1.4 milliárd dollárért beszerzendő 48 darab M-346 Master helyett így egyre biztosabb, hogy mégis a rivális típus kerül megvételre és elúszik az európai típus eddigi egyetlen exportmegrendelése.
A Lockheed Martin hathatós közreműködésével kifejlesztett T-50 ritka képességgel rendelkezik: képes tartós szuperszonikus repülésre (az öreg, amerikai T-38 Talon típus is), kéthajtóműves, olasz vetélytársát azonban transzszonikus kiképzőrepülésekre tervezték.