Köztudott, hogy az izraeli védelmi ipari vállalatok a világ élvonalát képviselik, fejlesztéseik sokszor megelőzik az olyan nagyhatalmakéit is, mint Oroszország vagy az Amerikai Egyesült Államok. Mivel legtöbbször a mikroelektronika vagy a szoftveres rendszerek területén alkotnak, ezért kevés látványos újdonsággal szolgálhatnak, bár azokból sincs hiány. Most éppenséggel egy felderítő járművel jelentkeztek, ami ugyan egy amerikai eredetű alvázra épült, ám csak a nagyon szakavatott szem számára tűnhet fel némi hasonlóság az alapot képző modellel.
Az ELTA Systems által kifejlesztett és gyártott Granite jármű a Ford 550-es modellen alapul. Feladata a harctéri felderítés, a műveleti területen mozgó ellenséges élőerő és technika észlelése és követése, valamint az adatok továbbítása a parancsnoki központnak és a harcoló egységeknek. Ez egyrészt nagyfokú terepjáró-képességet, másrészt megfelelő mértékű fizikai és elektronikus védelmet igényel, valamint természetesen modern felderítő berendezéseket. Az első szempont a kiváló alváz miatt adott volt, a másodikról az izraeliek maguk gondoskodtak: a járművet felszerelték energiaelnyelő ülésekkel és a legkritikusabb pontokon páncélzattal.
A Granite „szeme” egy komplex, több elemből álló rendszer. Az IDF (Izraeli Védelmi Erők) által korábban alkalmazott járművek módszerével szemben (a fedélzeti radar 360 fokban forogva pásztázta a harcmezőt, körbe forgatva az antennát, ezáltal nem volt képes egy időben teljes lefedettséget biztosítani) több lokátorral szimultán tartja megfigyelés alatt környezetét, így egyszerre minden oldalt képes lefedni. Ehhez járulnak hozzá a különböző elektrooptikai és infravörös felderítő berendezések, amik éjszaka is képesek valós idejű képet adni a helyzetről. A begyűjtött információkat a fedélzeti számítógépek és a jármű személyzete elemzik, majd elküldik őket a parancsnoki központnak, vagy szükség esetén a megjelölt baráti harcoló alakulatnak.
A nagyfokú integrációnak, automatizálásnak és miniatürizálásnak köszönhetően a felderítőrendszerek kezelőszemélyzetét kettőről egy főre sikerült redukálni, vagyis a közvetlen veszélynek kitett katonák száma is csökkent. A tervek szerint a közeljövőben további képességeket is biztosítanak majd a Granite számára. Hamarosan kipróbálásra kerülhetnek az izraeli hadseregben is a civil szférában egyre inkább elterjedő táblagépek, melyeket egyelőre alegységszinten osztanának ki, később azonban lehetségessé válhat, hogy minden katona rendelkezzen egyel. A felderítő rendszerek által közvetített képet adatátviteli rendszeren keresztül ezekre lehet majd vetíteni, így növelve a katonák helyzetértékelő képességét.
Szép kis autó, tetszik.
Tök jó lenne a tanyámra takarmányt cuccolni hétvégente, arról nem is beszélve hogy 360 fokban tudnák kémkedni:)
Tényleg jól néz ki, ha ez számít a haditechnikában ! D D
Biztosan sokat tud, ezért biztosan az ellenség első számú célpontja is lesz ! Azért a repesz- golyó elleni védelme nem lehet magas színtü.
Az, az árbóc amire a felderítőcuccot pakolják sokat segít. Bérmilyen tereptárgy mögött fedezéket tud találni, így végül is „sebezhetettlen”.
” sebezhetetlen ” ? Hm…..aknavető ?
Pontosan mit takarnak ezek a szenzorok? Van forgatható IR kamera? A radar mm-es hullámhosszú? Ez mit jelent? Hogy embereket is érzékel kis távolságból vagy azt, hogy mondjuk a kézifegyvereket már érzékeli 1-2 km-ről? Vagy térképezésre jó, járművket keres?
Nem is tudtam, hogy létezik ilyen méretben ilyen kategóriájú eszköz? Vagy ez újdonság, ez lenne az első ilyen?
Picurka kerekeivel elsüllyedne egy európai sáros területen. A magas felfüggesztés ellenére az első tengely láthatóan alacsonyan áll. Az árbocra szerelt cuccok viszont jók, biztosra vehető, hogy az a fehér doboz az a 10 Ghz-es tartományban működő radar és ez biztosan alkalmas counter battery radar feladatra. Továbbá, az árbocról lelógó nyúlványok valószínűleg mikrofon mátrixokat tartalmaznak amelyek hangalapú robbanáslokációra alkamasak, tehát kézifegyverek, aknavetők, RPG-k, helyzetét képesek bemérni.
Milyen cuki lyukat metszettek a Ford embelemanak. :-)
:) Nekem is a ford emblema tunt fel eloszor…Izraeli fejlesztesz..amcsi alvazra ehh…. :P :D
Igen Puma, az aknavető jó, de ha pl egy magas fal mellé van símúlva akkor azzal is necces. Szinte függőlegesen kell becsapódjon a gránát. Minnél magasabb az árbóc annál magasabb tereptárgyakat tud fedezékként használni ami által növekszik a védelme. Kíváncsi vagyők enne mekkora?
Mackensen: valamikor még egyetértettél molnival abban, hogy aaz aknavető nem alkalmas pontszerű célok megsemmisítésére. Akkor most hogy is állunk?
A repeszekkel meg ne hozakodj elő mert páncélozott.
Csak,hogy véget vessek az aknavetős vitának.
Megkérdeztem egy olyat aki kicsit konyít hozzá(tüzér szakon végzett tiszthelyettes ma is aknavető raj pk. a beosztása). Ő azt mondta,hogy 82-es aknavetővel egy UAZ-t 4-5-re illik eltalálni.Ezek után ki-ki döntse el,hogy kinek van igaza.
Az eltalálni itt azt jelenti,hogy megsemmisül az UAZ.
Bocsánat,hogy teleírom az oldalt mert képtelen vagyok egyben elmondani a mondókámat!
Három km-es távolságból 4-5 lövés ez fontos!
Minek készítenek ilyet az izraeliek, hiszen megvehetnék tőlünk a Komondort is XD XD xD :-P
Ebből nem érdemes semmilyen vitát csinálni, idézőjelbe tettem az „elpusztíthatattlant”. Az aknavető reális opció, de azzal sem könnyű a fent említettek miatt.
@dudi
ügyesek vagytok , gratula és további sikeres és kitartó munkát kívánok az összes szerződés állománynak és az összes tiszthelyettesnek is:)
megjegyzés: kivéve ha a raktárból 1953-54 es lövedék kerül elő:)
amúgy a mai páncélozott járművek függőleges találatnál a legsebezhetőbbek
militar1979
Köszönjük!Ne aggódj mindent ellövünk amit adnak.