A maláj védelmi miniszter, Ahmad Zahid Hamidi bejelentette, további Szuhoj Szu-30MKM típusú vadászbombázókat rendszeresítenének a Maláj Királyi Légierő (RMAF) számára. Már a gépek fő támadó fegyverét is kinézték.
A védelmi miniszter a mai napon utazik az irkutszki gyárba megszemlélni a típus összeszerelését. (Pontosabban az Indiai Légierő számára készülő Szu-30MKI-k gyártását.) Orosz katonai források szerint a látogatás során sor kerül majd a szerződés aláírására is. A hírek szerint a logisztikai támogatást is tartalmazó csomagban 50 millió dolláros darabáron jutnának hozzá a kéthajtóműves óriáshoz, melyből 18 darabot rendszeresítenének.
A forrás szerint a látogatás további témája új fegyverek integrációja az új gépeken. A levegő-föld és hajó-elleni rakéták közül az orosz-indiai fejlesztésű BrahMos-t emelték ki, mint a csomag meghatározó eleme.
Azt egyelőre nem tudni, hogy ez a megrendelés független-e a MiG-29N ‘Fulcrum’-ok leváltásától, melybe a Szuhoj szintén be kívánt szállni.
2003 májusában hozta meg a döntést Malajzia, hogy a Hornetek és a Fulcrumok kiegészítésére 18 darab Szu-30MKM típusú vadászbombázót rendszeresít. A típus az indiai Szu-30MKI változathoz eléggé hasonló, azonban modernebb (francia, dél-afrikai és orosz) avionikai rendszerekkel rendelkezik. Orrába épített NIIP N011M BARS PESA típusú radarja 15 légicél követésére képes, ezekből egyszerre 4 darabra biztosított a rakétarávezetés.
Az első két gép négy év múlva, 2007 májusában érkezett a megrendelőhöz. Azóta a leszállítás folyamatosan haladt, az utolsó négy gépet 2009 végéig átvehették a malájok.
A típust Malajzián kívül India (Szu-30MKI), Kína (MKK), Algéria (MKA), Venezuela (MK2), Indonézia (MK, MK2), Vietnam (MK2V) és Oroszország üzemelteti, ezek közül India és Kína engedélyt kapott a hazi gyártására is.