Ázsiában „nagy divat” a mindenféle sziklákért, illetve kisebb-nagyobb szigetekért/szigetcsoportokért folytatott kardcsörtetés – no persze nem magukért a szigetekért, hanem a határvonalakra gyakorolt hatásuk végett. Gondoljunk a Japán vs. Oroszország, a Kína vs. sokmindneki, a Dél vs. Észak-Korea, vagy éppen a Dél-Korea vs. Japán meccsekre. Igen, nyilván nem véletlenül hagytuk a Dél-Korea és Japán közti területi vitát, hiszen Tokió és Szöul rendezetlen ügye, a Liancourt-sziklák szuverenitásának kérdése adja hírünk apropóját.
A 2 nagyobb és 35 apró sziklából álló sziklacsoport neve már többször változott – jelenlegi japán neve Takeshima, koreai megnevezése pedig Dokdo. Igen, a dél-koreaiak partraszállást támogató helikopterhordozójának is ezt a nevet viseli. A halban gazdag vizekből – és potencionálisan fosszilis energiahordozókat rejtő területből – kiemelkedő sziklák jelenleg Dél-Korea felügyelete alá tartoznak, a szigetcsoportnak állandói lakói is vannak – egy poliphalász és felesége… illetve nem állandó lakosként a parti őrség részéről egy kis rendőrállomás, adminisztrációs személyzet, illetve a világítótorony személyzete. Megjegyzendő, hogy mint úgymond a közös ellenséggel szemben Észak-Korea Szöul igényét támogatja Japánnal szemben.
(Ajánló: a boston.com egy 2009-es, a Liancourt-sziklákkal kapcsolatos fotósorozata)
Na szóval a hír lényege az lenne, hogy Szöul úgy döntött, időszerű lenne annak biztosítása, hogy a dél-koreai, illetve a japán haditengerészet közül a sajátjuk érjen balhé esetén előbb a sziklákhoz. Jelenleg ugyanis elvileg az a helyzet, hogy a parti őrségnél komolyabb tűzerővel a dél-koreaiak csak mintegy 4 óra elforgása után tudna a helyszínre érkezni. Ezzel szemben a Felkelő nap országának hadihajói akár 3 óra alatt is a helyszínen lehetnek. Mindez tarthatatlan, mi magunk is belátjuk…
A ROK Navy legújabb, a Koreai-félszigettől cirka 120 kilométernyire keletre elterülő, vulkanikus eredetű Ulleungdo-szigeten létesítendő támaszpontjára amúgy 300 millió dollárt terveznek elkölteni. A bázis rendelkezni fog egy 300 méter hosszú mólóval és alkalmas lesz a ROK Navy AEGIS rombolóinak, illetve a Dokdo helikopterhordozónak a fogadására.
„Segíteni fogja Dokdo-ra formált területi igényeink megerősítését, lévén hadihajóink gyorsan elérhetik a szigetet a Japánnal kialakuló viták idején” – áll a bejelentésben.
A legutóbbi viták akkor lángoltak fel, mikor idén júniusban a Korean Air egyik új gépét a sziklák felett reptette el annak tesztrepülése végett. Tokió válaszlépése az volt, hogy a közalkalmazottainak 1 hónapon át hanyagolniuk kellett a Korean Air járatait. A diplomáciai adok-kapok következő fejezete augusztusban történt, mikor is Szöul nem engedett be 3 konzervatív japán törvényhozót Dél-Korea területére – lévén azok Ulleungdo-szigetén akartak látogatást tenni, jelezvén ezzel Japán igényét a közeli sziklákra. Szöul ugyanazon hónapban diplomáciai újabb pofozkodásba kezdett, lévén nincs ínyére, miszerint a japán védelmi fehér könyvben a Liancourt-sziklák mint japán terület szerepelnek.
Nem lesz z igy jo ha a japok mindenkivel kardoskodnak. Oroszok kinaiak koreaiak.
Igy nagyon nyogve nyelosen lehet szovetsegesdit jatszani pedig kina nyomulasa miatt igen szukseges lenne.
„Vicces” lenne egy adok kapok, mert mindketten elég top ami fegyverzettel bírnak.
Dél Korea és Japán eléggé egymásra lesz utalva a közeljövőben, az erősödő Kína közelében elég hülyeség sziklákon civakodni, ahelyett, hogy a közös érdekeikre koncentrálnának.
Kedves Kolombusz…
A koreai-japán viszony történelmileg úgy alakult, hogy ahhoz képest a magyar-román viszony testvérinek mondható. Még a „közös” ellenség sem képes ezt ellensúlyozni. Bármilyen furcsa, ha Japánról van szó, akkor Dél-Korea közelebb áll Kínához. Főleg, hogy gazdaságilag most erősödik a kapcsolatuk és Északkal kapcsolatban sem lehet Kínát megkerülniük.