A líbiai felkelők teljes ellenőrzése alá került a Dél-Líbia sivatagos részén fekvő Szebha városa – közölte szeptember 21-én szerdán a felkelők Átmeneti Nemzeti Tanácsának (ÁNT) térségbeli illetékese. „Teljesen ellenőrzésünk alatt van Szebha városa. Mindenki a forradalom oldalán áll, beleértve a kadhafistákat” – mondta Abdel-Madzsíd Szeif en-Naszr.
A város bevételéről szóló híreket megerősítette Mohamed Vardugu, a térségben harcoló felkelők bengázi képviselője. A város Moammer Kadhafi megbuktatott líbiai vezető kadhadfa törzsének egyik fellegvára. Vardugu kedden azt mondta, hogy a felkelők hatalmukba kerítették a település repülőterét, erődítményét és laktanyáit, illetve fogságba ejtették Kadhafi 150 katonáját. Musztafa el-Húni, az ÁNT egyik képviselője közölte szerdán, hogy a felkelők felszabadították a Dzsofra-oázisban fekvő Vaddan városának mintegy 70 százalékát. Húni szerint a felkelők a NATO légicsapásai után tudtak behatolni a településre.
Dzsofra-oázis mintegy 300 kilométerre délre fekszik Szirttől, és 75 ezer lakosa van. Az oázisban található Vaddán, Hun, Szokra és Zilla település. Bevétele fontos célja a felkelőknek, mivel a Kadhafi-párti erők itt hatalmas fegyverkészletet halmoztak fel. Húni elmondta: miután a felkelők behatoltak Vaddánba, a tőle 30 kilométerre nyugatra fekvő Hun városába indultak, ahonnan a kadhafisták irányítják katonai hadműveleteiket. Folytatódnak eközben a harcok a Huntól délnyugatra fekvő Szokrában is, és a felkelők már felszabadították Zilla keleti részét – mondta Musztafa el-Húni, aki szerint két napon belül vége lesz a harcoknak az oázisban.
Tovább hosszabbítja líbiai műveletét a NATO
Újabb három hónappal, egészen év végéig meghosszabbítja líbiai katonai műveletét a NATO. A tagországok nagyköveteinek szeptember 21-ei, szerdai brüsszeli találkozóján született döntés megerősíti a szövetség illetékeseinek korábbi közléseit, amelyek szerint a NATO addig marad Líbia körzetében, amíg azt szükségesnek látja a polgári lakosság védelme érdekében.
Anders Fogh Rasmussen főtitkár Brüsszelben kiadott közleményében hozzátette: a NATO látványosan sikeres volt a nemzetközi közösség által rábízott feladat végrehajtásában, de még mindig lát fenyegetést a civil lakosság irányában. A líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsnak is az a kérése, hogy a művelet folytatódjék – jelezte a szövetségi illetékes. Hangoztatta, hogy a helyzetet a továbbiakban is rendszeresen áttekintik, így a mostani döntés bármikor felülvizsgálható. Rendszeresen egyeztetnek az ENSZ illetékeseivel és a líbiai hatóságokkal is – emelte ki.
„Eltökéltek vagyunk abban, hogy a műveletet addig folytatjuk, amíg szükséges, de készek vagyunk befejezni azt, amint lehetséges” – fogalmazott Rasmussen a közleményben. Mint kiemelte, ez a líbiai népnek is egyértelmű üzenet: a NATO egy nappal sem marad tovább, ha a helyieknek már sikerült úgy kezükbe venniük az ellenőrzést, hogy az „új Líbia” felé biztonságos átmenetet tudnak biztosítani. Az ENSZ-felhatalmazás alapján március végén kezdett művelet keretében a NATO hadereje gondoskodik arról, hogy tengeri úton ne jusson el fegyverszállítmány az időközben megbuktatott rezsim erőihez, valamint hogy betartsák a líbiai légtérben a repülési tilalmat. Emellett a NATO rendszeresen légicsapásokat mér a líbiai polgári lakosságot támadó, illetve fenyegető katonai erőkre.
A szövetség gépei eddig csaknem 24 ezer bevetést, ezen belül közel kilencezer légicsapást hajtottak végre Líbia fölött. A művelet egyszer már meghosszabbított határideje a jövő héten járt volna le.
Forrás: honvedelem.hu / MTI