Bulgária régóta halogatja a szovjet/orosz technika leváltását, most úgy tűnik, hamarosan mégis megszülteik a döntés, ugyanis a bolgár védelmi minisztérium tegnap bejelentette, hogy több nyugati országtól is információkat kért ki.
A Bolgár Légierő kötelékében jelenleg három komoly harcigép repül, a MiG-29-esből 16 példány, a MiG-21Bisz/U típusból 21 darab, míg a Szu-25-ösből 32 gép áll hadrendben. A szovjet/orosz eredetű típusok már kivonásra érettek, egyedül a Fulcrumokkal számolnak hosszútávon, korszerűsítését a közelmúltban meg is lépték. A másik két típus helyett egy korszerű nyugati típus rendszeresítését tervezik, melyből 8 példányt vásárolnának. A védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az elől sem zárkóznak el, hogy használt gépeket szerezzenek be, ha azok minden követelményt teljesítenek és még évtizedekig alkalmazhatják őket.
A bolgár védelmi minisztérium tegnap bejelentette, hogy több nyugati országtól is információkat kért ki. Franciaország, Németország, Svédország és az Egyesült Államok még januárban kapott levelet Bulgáriától, melyben az adott országban tevékenykedő repülőgépgyártó által felajánlott típusról kérdezték őket. A válaszlevélben kérték kifejteni az üzemeltetett gépek valóságos (és nem a gyártó által kipolírozott) teljesítménymutatóit, az üzemeltetési költségeket, az alkatrész-utánpótlás átfutási idejét, a típussal kapcsolatosan felmerült problémákat és egyéb járulékos költségeket. Továbbá kérdeztek a kiképzésről és a gyártó hozzáállásáról is.
Ugyanakkor Szófia képviselői elmondták, hogy nem sürgeti őket az idő, de a beszerzéshez szükséges anyagi háttér sem adott, így csupán 2012 elején tervezik elindítani a tendert, melyen minden valószínűség szerint a Saab Gripen, a Dassault Rafale, az EADS Eurofighter Typhoon és a Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon vesz majd részt.
Bulgária már évek óta halogatja a típusváltást anyagi okok miatt, már az ezredfordulót követően az amerikaiak próbáltak rájuk erőszakolni használt F-16 Fighting Falcon és F/A-18 Hornet típusú vadászbombázókat, de új gépek vásárlását nem engedték. A bolgároknak pénze sem volt a gépek rendszeresítésére, csak annyit válaszoltak, hogy nem zárkóznak el a gépek rendszeresítése elől, azonban az Amerikai Egyesült Államok csak a közbeszerzési folyamat megnyerésével érhet el a célját.