Finn – svéd együttműködés?

Korunkban egyre több helyen húzzák szűkebbre kényszerűségből a nadrágszíjat a védelmi költségvetést kreáló politikusok – ez hozhatja közelebb egymáshoz a skandináv országokat.

Mind Finnországban, mind Svédországban közeledik a kiképzőgépek lecserélésének ideje, a zord gazdasági helyzetnek és a védelmi költségvetés csökkentésének köszönhetően közös kiképzőflottát állíthat fel a két ország.

Finnországban jelenleg a BAE Hawk áll hadrendben, melynek első 50 darabját a Valtion lentokonetehdas gyártott licencben még a ’80-as években. 2002 és 2004 között további 7 darab érkezett Nagy-Britanniából, sőt 2007-ben 18 darab használt, Mk.66-os verziójú Hawkot szereztek be Svájcból. Az 73 darabban szolgálatba állított típusból mára 65 darab maradt, ám ezek többségét kivonják 2014 végéig.

A Finn Légierő azonban 26 példányt korszerűsítés és élettartam-hosszabbítás után továbbra is üzemben akar tartani, a többit külföldre kívánják értékesíteni, potenciális piacot látnak például Lengyelországban.

Emellett alapkiképzésre rendszerben áll a saját tervezésű és gyártású Valmet L-70 Vinka, melynek mind a 27 példányát kivonják 2017-ig.

Svédországban jelenleg a Saab 105 jelzésű sugárhajtású repülőgépet használják mind alap, mind haladó képzésre, ám ez a típus sem mai gyerek, jócskán megérett már a cserére, s a kivonása 5-6 évnél tovább már nem odázható.

Mivel hasonló időkeretben kerül sor a típusváltásra, így kézenfekvő volt a döntéshozók részéről az az ötlet, hogy a két skandináv ország együtt írjon ki közbeszerzési pályázatot mind az alap, mind a haladó kiképzésre szánt gépre. Az is felmerült, hogy együtt üzemeltetnék a két típust, közös kiképzőközpontot létrehozván ezzel.

A terv független az európai vadászpilóta-képzéstől, melyben mindkét ország részt vesz, s mely meglepően keveset hallatott magáról az elmúlt időkben.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Eldőlt, hogy hol képzik ezentúl a svéd pilótákat

Eldőlt, hogy hol képzik ezentúl a svéd pilótákat

Új európai szállítógép készül

Szlovákia a CV90 mellett döntött

Szlovákia a CV90 mellett döntött