Tudjátok meg, 225 darabbal rendelkezünk

A korábbi hagyománnyal szakítva a brit kormány követve az Egyesült Államok példáját – még ha nem is olyan részletesen – felfedte a brit nukleáris arzenál tényleges méretét, mely szerint Anglia 225 darab robbanófejjel rendelkezik.

A kormányzat e lépésével élesen szakított elődjei politikájával, melynek értelmében csupán az aktív rakéták számát fedték fel, az azokhoz tartozó robbanófejek pontos száma titok volt. 2005 magasságában a robbanótöltetekkel kapcsolatosan csak annyit lehetett tudni, hogy az aktív töltetek száma kevesebb, mint 200 darab.

„Úgy ítéljük, e lépésünk tovább fogja erősíteni a bizalmat a nukleáris és nukleáris fegyverrel nem rendelkező államok között. … A fentieken túl e lépésünk semmilyen veszéllyel nem jár Anglia biztonságára nézve, ugyanakkor az átláthatóság olyan mércéjét állítjuk fel, melyet minden államnak követnie kell.” – mondta William Hague külügyminiszter.

A fenti bejelentéseit Hague a „megkülönböztető Brit külpolitika” elnevezést viselő beszédében jelentett ki, amely értelmében – Haugue szerint – Anglia nem engedheti meg magának, hogy a „fényes elszigeteltség” politikáját folytassa.

Trident II kilövés közben

Trident II kilövés közben | Forrás ,

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Angliának felül kell vizsgálnia azon körülményeket, melyek beállta esetén bevethetővé válnak a nukleáris fegyverek (nukleáris politika és doktrína felülvizsgálata).

„E konkrét lépések mindenki számára bizonyíthatják, hogy nemzetünk nukleáris elrettentő erejének fenntartása mellett, milyen komolyan vesszük az Atomsorompó egyezmény aláírásával ránk nehezedő kötelezettségeinket” – hangoztatta Hague.

Az 1968. július 1 napján Anglia, USA és a Szovjetunió által kezdeményezett és megkötött Atomsorompó egyezmény (Non-proliferation Treaty) értelmében a nukleáris fegyverrel nem-rendelkező államokat nem segítik atomfegyverek, vagy más nukleáris robbanó anyagok megszerzésében vagy előállításában.
Továbbá az aláírók kölcsönösen kicserélik tapasztalataikat az atomenergia békés hasznosítása területén és elkötelezik magukat a nukleáris leszerelés ügyének előmozdításában. Az egyezmény 1970 márciusában lépett hatályba. Az egyezményt a világ majd minden országa aláírta, Kuba, India, Pakisztán és Izrael kivételével.

A 225 db robbanófej – mely mindenképpen több mint amennyit a korábbi jelentések, bejelentések alapján feltételezni lehetett – Anglia jelenlegi 4 darab Vanguard-osztályú SSBN tengeralattjáróján elhelyezett Trident II D-5 típusú rakétára telepíthető. Ezen MIRV rakéták maximálisan 12 db visszatérőegységet szállíthatnak, azaz Anglia maximálisan 768 db robbanófejet telepíthetne a jelenlegi szállítási kapacitás mellett.

Az 1998-ban publikált Stratégiai Védelmi Felülvizsgálat értelmében Angliának „kevesebb mint 200 db bevethető robbanófejjel” rendelkezik. A Stockholm International Peace Research Institute 165 robbanófejjel kalkulált, mely készlet 144 db telepített és 25 db tartalék robbanófejből áll. A brit kormány ekkor is kitartott a kevesebb mint 200 darabszámnál. 2008-ban a National Audit Office Anglia robbanófej állományát kevesebb mint 160 darabra becsülte.

W76

W76 | Forrás ,

Anglia nukleáris arzenálja a WE177 gravitációs bomba kivonása óta kizárólag tengeralattjáróról indítható interkontinentális ballisztikus rakétákból (SLBM) áll. A Trident rakétákra többféle hatóerejű, brit jelölésű robbanófej telepíthető (hatóerő: 0,3, 5-10 és 100 kT). Jó lehet Anglia gyártja a robbanófejeket és azok a nemzet tulajdonát képezik, komoly bizonyítékok láttak napvilágot arra nézve, hogy e robbanófejek hiába kaptak új jelölést, megegyeznek az amerikai W76 robbanófejjel.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

HTKA Hírhalom 2019. 40. hét

HTKA Hírhalom 2019. 40. hét

HTKA Hírhalom 2018. 33. hét

HTKA Hírhalom 2018. 33. hét

HTKA Hírhalom 2018. 26. hét

HTKA Hírhalom 2018. 26. hét

Videó: négyes Bulava szalvó

Videó: négyes Bulava szalvó