Orosz tervek 2010-re: nem aprózzák el?

Medvegyev elnök mai, a haderővel kapcsolatos nyilatkozatában részleteket kerülve ecsetelte, mire is számíthatnak az orosz fegyveres erők jövőre. Nos papíron mindegyik fegyvernem számíthat nyalánkságokra, a gyakorlatot meg majd meglássuk.

Annyi bizonyos, hogy a nukleáris arzenál megújítása továbbra is prioritást élvez minden felett, hiszen 2010-ben 30 interkontinentális ballisztikus rakéta – ICBM és SLBM vegyesen – érkezése van előrevetítve. Mivel az SS-27 Topol-M mobil telepítésű változata idén eléri/elérte a tervezett 18 rakétás limitet, szinte biztosra mondható, hogy a 2010-ben már csak az eredeti Topol-M MIRV-esített, szteroidon nevelt változata, az RS-24 adja majd a szállítandó ICBM-eket. Hogy megkezdődik-e az RS-24 silókba történő telepítése is, vagy egyelőre mobil indítóállásokat állítanak hadrendbe, arról egyelőre nem tudni konkrétumokat. Az SS-27 – RS-24 „váltásról” idén tavasszal részletesebben is írtunk.

httpv://www.youtube.com/watch?v=lB-w0GfG6LY&start=30

Az RS-24 második tesztje 2008-ban. Az első RS-24-es telepítése 2009 decemberében lesz esedékes..

SLBM vonalon már kicsit érdekesebb a helyzet, lévén ha optimisták vagyunk, akár már számolhatnak a Bulava-val is, ellenben ha az utóbbi időszak eredményeit nézzük, akkor egyet legyintve csak a Delta IV-esek ún. Sineva módosításon átesett R-29RM-es atomökleit, az R-29MRU Sineva-t neveznénk meg.

Apropó Delta IV. Az orosz haditengerészethez kötődő híreinkben fel-fel bukkanó hajóosztállyal kapcsolatban szerintem már minden rendszeres olvasónk könyökén jön ki, hogy a felújítási/modernizációs programjukkal dobálózunk. Márpedig most is azt fogjuk tenni… :) Ugyanis egy újabb Delta IV-es SSBN ráncba szedése fejeződött be nemrég. Az orosz SSBN flotta aktuális helyzetével foglalkozó 2009 júniusi hírünkben említettük, hogy az Északi Flotta 6 Delta IV-eséből 4 már átesett a nagyjavításon, míg további 2 egység – a K-18 Karélia és a K-407 Novomoszkovszk – épp szárazdokkban, vagy már vízben, de még a hajógyári pihenőn tartózkodik.

Nos, a K-18 Karélia idén újra felveszi a szolgálatot, immáron 16 Sineva-val az indítótubusaiban. A jelenleg folyó tengeri tesztek után, várhatóan még az idén újból szolgálatba áll és a tervek szerint 2020-ig kiveheti a részét az orosz nukleáris elrettentő erő fenntartásából.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Y9gekbIG-Uo

Szeverodovinszk, 2008 novembere: a K-18 a szárazdokk elhagyása előtti ceremónián.

Ezen releváns kitérő után azonban kanyarodjunk csak vissza a szokásos módon sokat beígérő orosz tervekhez. Mielőtt partra szállnánk, lubickoljunk még egy kicsit!

Be van ígérve ugyanis 3 nukleáris meghajtású tengeralattjáró is. Mondjuk arról nem szól a fáma, hogy SSBN-SSN milyen felállásban, illetve nem teljesen egyértelmű, hogy elkészült/elkészülő egységek átadásáról, avagy újabbak megrendeléséről van szó. Előbbi esetben az egyik nyilván az első Borej, a Jurij Dolgorukij. És itt akkor most gondban vagyunk, ugyanis 2010-re más orosz nukleáris meghajtású tengeralattjáró nincs ütemezve. A második Borej, a leendő Alexander Nyevszkij vízre bocsátása ugyan jövőre várható, de hadrendbe állítása csak 2011-ben lesz esedékes. SSN vonalon ugyan ott az építés alatt álló két Project 855 Yasen-osztályú (NATO megnevezése: Graney-osztály) egység, de ezek átadása 2015-ig esedékes, ami a Borej magas prioritása miatt eleve kétséges. Vagy esetleg kissé meredek módon modernizálás utáni újra átadás beleszámolása? Szóval egyelőre ennek ködösítés íze van, majd később alakulnak a dolgok.

Akkor szálljunk partra, és kanyarodjunk még kicsit vissza a ballisztikus rakéta vonalhoz: ICBM helyett SRBM a lesz téma. Talált! Iskander. A 2010-es tervekben 5 Iskander komplexum beszerzése is szerepel.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kPyIMhDy_bs

Iskander (NATO: SS-26 Stone)

Végül a listát egy vegyes felvágottra hasonlító felsorolással zárjuk: 300 modern páncélozott jármű, 30 helikopter, 28 harci gép, 1 korvett súlycsoportú hadihajó és 11 űrjármű (vélhetően nagyobb részben GLONASS műholdak).

Az orosz elnök beszédében kitért arra, hogy a modern technológiai szintet képviselő eszközök beszerzése elsődleges prioritást kelljen élvezzen és a dolog hatékony működése érdekében be kell lőni az optimális arányt az export és a hazai igények között.

„Ez ügyben nincs helye vitának: ezeket a fegyvereket egyszerűen muszáj beszerezni.” – tette hozzá.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Elindult a MiG-41 fejlesztése

Elindult a MiG-41 fejlesztése

ICBM tárazás orosz módra

ICBM tárazás orosz módra