Korábban beszámoltunk az orosz Neustrashimy (Rettenthetetlen) fregatt szeptember 24-i kihajózásáról. Az említett hír közzététele után nem sokkal derült ki, hogy a kalózparadicsom, Szomália a célpont. A Kalinyingrádból kihajózott fregatt ma, október 21-án érte el a Szuezi-csatornát, azaz bár még messze van célpontjától, már bőségesen túl van az út felén.
A kihajózást követő napon, szeptember 25-én szomáliai kalózok kezére került az ukrán teherhajó, az MV Faina, fedélzetén 33 T-72-es tankkal és egyéb, Kenyának szánt fegyverekkel (RPG, légvédelmi gépágyúk, lőszer). A belizei zászló alatt hajózó MV Faina fedélzetén 17 ukrán és 1 lett állampolgár mellett 3 orosz is tartózkodott. Többek között a hajó kapitánya, Vlagyimir Kolobkov, aki az első tiszt szeptember 28-i híradása szerint agyvérzésben életét vesztette.
A lassan 1 hónapja húzódó eset kapcsán már több fejlemény is született. Az amerikaiak egyrészt pedzegették, hogy értesüléseik szerint nem is Kenya a rakomány vevője, hanem Szudán. Ezt Ukrajna és Kenya hevesen cáfolta. Kenya egyébként nem hajlandó alkudozni a kalózokkal, míg Szomália lényegében nem létező kormányzata pedig jóváhagyását adta a katonai beavatkozásra. Oroszországnak konkrétan vízen és szárazföldön egyaránt. Ezen felül az Al-Shabaab nevezetű szomáliai lázadó csoport a hajó és rakományának felgyújtását vagy a hajó elsüllyesztésére buzdította a kalózokat abban az esetben, ha a 20 millió Dolláros váltságdíjat nem kapnák meg.
A Neustrashimy-t Moszkva nem konkrétan ezen eset miatt indította útra, hanem idejét látta csatlakozni a szomáliai partok menti kalózvadászatba – persze függetlenül a többi nemzettől. Hogy közben a helyzet úgy alakult, hogy a fregattnak egyből dolga is lesz az a véletlen műve. Jelenleg 6 amerikai hadihajó, köztük az Arleigh Burke-osztályú romboló, a USS Howard, valamint a Ticonderoga-osztályú cirkáló, a USS Vella Gulf tartja szemmel a Hobyo „kikötőjének” közelében lehorgonyzott Faina-t.
A Neustrashimy meg vélhetően a gépeket nem kímélve száguld a helyszín felé, nehogy lemaradjon valamiről. A Szuezi-csatorna és Hobyo között azonban még mintegy 4 000 kilométer távolságot kell legyűrnie.
A Neustrashimy (Rettenthetetlen) épp a Szuezi-csatornán hajózik át
És ide kell megérkezzen. Ilyen a tengerpart Hobyo-nál
Szomáliában, az északi autonóm tartomány, Puntland területén mintegy 1 000 főre teszik a kalózok számát, akik nagy része vélhetően egykoron a parti őrség állományába tartozott. Mikor még volt tényleges vezetése az országnak… A Faina-át egyébként a Central Regional Coast Guard nevezetű kalózcsapathoz tartozó úriemberek fogták el. A szomáliai kalóztámadásokra jellemző, hogy a túszul ejtettek és a hajó általában sértetlenül megússza az esetet a váltságdíj megfizetése esetén.
Az MV Faina – már csak 20 fős – személyzete amerikai felszólításra szemlére felsorakoztatva október 19-én. (Nagyítható)
Az eset kapcsán egyre inkább látszik, hogy a szomáliai kalózparadicsom felett végre sötét felhők gyülekeznek. Egyre több nemzet haditengerészete képviselteti magát az térségben, hogy civil hajóit oltalmazza az igencsak veszélyes szomáliai partok közelében. Legújabb résztvevőként India jelentette be a napokban, hogy számos hadihajóval is megjelenik a térségben, illetve hogy már néhány hajó ott is tartózkodik igazából. A japán tulajdonú, szeptember 15-én elfogott Stolt Valor-on tartózkodó indiaiak sorsa még továbbra is függőben van egyébként.
Október 19-én, vasárnap a NATO Maritime Group 2 nevezetű kötelék is megérkezett 6 NATO nemzet 7 hajóval a szomáliai partok közelébe. A kötelék aktuális összetétele a következő:
- (D560) ITS Durand de la Penne (zászlóshajó, romboló, Olaszország)
- (F212) FGS Karlsruhe (fregatt, Németország)
- (A1443) FGS Rhön (ellátóhajó, Németország)
- (F465) HS Themistokles (fregatt, Görögország)
- (F496) TCG Gokova (fregatt, Törökország)
- (F85) HMS Cumberland (fregatt, Anglia)
- (DDG 68) USS The Sullivans (romboló, USA)
Hogy a NATO vezetése mennyire adott szabad kezet a köteléknek az nem teljesen egyértelmű, annál inkább az viszont mit is vár/remél a gyenge lábakon álló szomáliai kormányzat. A szomáliai miniszterelnök, Nur Hassan Hussein üdvözölte a NATO köteléket és lényegében szabad kezet adott a kalózokkal szemben a szomáliai vizeken.
Kifejtette, hogy nagyon örülnek a NATO hajóknak a szomáliai vizekre érkezése miatt és hogy teljes jóváhagyásukat adják a kalózokkal szembeni küzdelemhez. „A NATO bármilyen – akár katonai – akciót is végrehajthat vizeinken a kalózokkal szemben.” – tette hozzá.