Mégsem lesz Boeing-Lockheed bombázó

A Boeing részéről tegnap hivatalosan megerősítették, hogy felfüggesztették a megállapodást az “ősi riválissal”, a Lockheed Martinnal, melynek értelmében a két cég közösen fejlesztette volna a következő generációs, amerikai bombázót.

“A partnerségi egyezményt jegeltük, miután kezdenek konkretizálódni a kormány tervei az újgenerációs bombázót illetően.” – nyilatkozta tegnap az újságíróknak telefonon Darryl Davis, a Boeing Phantom Works részlegének vezére, amikor a “Phantom Ray” csökkentett észlelhetőségű, pilóta nélküli repülőgépről kérdezték.

Egy koncepció (Forrás)

Jelenleg úgy tűnik, hogy három nagy haditechnikai vállalat (a Boeing, a Lockheed Martin és Northrop Grumman) versenye bontakozik majd ki az újgenerációs bombázó fejlesztést illetően (is).

“Nem vagyok benne biztos, hogy ez a közös munka valaha is folytatódni fog. Jelen pillanatban még nyitott a kérdés, hogy mit fogunk csinálni.” – folytatta Davis. “Manapság a kormányzat több versenyt akar a közbeszerzéseknél és nem kevesebbet.”

A Lockheed és a Boeing azonban ezzel az egyezséggel kiteregette a másik előtt a lapjait, hiszen megosztották egymással a korábban szerzett tapasztalatokat és új technológiákat. Ha az egyezség nem folytatódik (márpedig erre nagyon nagy az esély), akkor hatalmas öngól is lehet az esetből.

Tavaly Robert Gates védelmi miniszter kijelentette, hogy határozatlan idejű minisztériumi vizsgálat folyik azon kérdés körül, hogy egyáltalán szükség van-e új bombázóra. Jelen pillanatban még nem tudni, hogy mikor indítják újra a programot, azt meg végképp nem, hogy mely cég(ek) számlájára utal át a kormány 200 millió dollárt, hogy készítsenek részletes tanulmányt.

Davis kitért arra is, hogy a Phantom Ray egy szükséges lépcsőfok ahhoz, hogy fenntartsák jártasságukat az új technológiákat illetően, melyek jó alapot biztosítanak egy újgenerációs pilóta nélküli repülőgép kifejlesztéséhez, mely “viszonylag nagy” hatótávval rendelkezik, képes áthatolni a légvédelmen, megsemmisíteni a kijelölt cél(oka)t, közben elektronikus felderítést és ellentevékenységet végezni, valamint szükség esetén önállóan képes légi üzemanyag-felvételre.

A Phantom Ray gurulópróbáit júliusra tervezik, levegőbe valószínűleg decemberben emelkedhet először a californiai Edwards Bázisrepülőtérről.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Elkészült az első belga F-35A

Elkészült az első belga F-35A