F-35: drágább, ezért kevesebb, kevesebb ezért drágább?

Egyes a Pentagonhoz közel álló megfigyelő és védelmi minisztériumi bennfentes szerint is a JSF program veszélyes közelségébe került az ún. „halálspirálnak”.

Az említett személyek szerint ugyanis az egyre növekvő költségek és csúszások miatt az F-35 Lightning II darabjáért többet kell majd fizetni a tervezettnél,  ez pedig a megrendelendő darabszám csökkentésével jár. Mivel a csökkentett darabszám miatt a darabonkénti ár növekedhet, ezért előfordulhat, hogy még kevesebb megrendelés érkezik a Lockheed Martin postacímére és  a darabonkénti ár megint növekedhet… Nem ez lenne az első eset a „halálspirálra” az Egyesült Államok hadiiparában, hasonló eset ugyanis már az F-111 Aardvarkal és az F-22 Raptorral is előfordult.

Az F-35A első prototípusa, az AA-1 repülés közben <a href=

Az F-35A első prototípusa, az AA-1 repülés közben | Forrás: DefenseIndustryDaily ,

Forrás">

Külön aggodalomra adhat okot a program csúszása, ugyanis a program költségei fedezése nagyban függ a nagyobb külföldi megrendelőktől is, akik a következő néhány éven belül megfizethető áron szándékoznak F-35-ösöket rendszeresíteni. A programmal kapcsolatos aggodalmát fejezte ki néhány főbb beosztású védelmi minisztériumi alkalmazott és a kongresszus néhány tagja. Aggodalmukra a Lockheed Martin nehézkesen folyó F-35 gyártása és tesztelése adott okot, ugyanis a tervezett 13 gépből ezidáig csak négyet sikerült a levegőbe emelniük.

Carl Levin demokrata szenátort, a szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottsága elnökét és John McCain republikánus szenátort, az említett bizottság magasrangú tagját pedig az egyre növekvő költségek és a program csúszása aggasztja. Elmondásuk szerint a bizottság ülésein fokozott figyelemmel kísérik a JSF programot, mely véleményük szerint  nemcsak a legnagyobb jelenleg folyó beszerzési program, hanem a legösszetettebb is. Hozzátették, hogy a bizottság legutóbbi ülésén a program csúszásának és a költségek növekedésének megakadályozására kidolgozandó stratégia volt napirenden. A védelmi minisztérium költségvetéssel foglalkozó részlege által elkészített jelentésben ugyanis a programnak további 16.5 milliárd amerikai dollárra és 30 hónapra lesz szüksége a befejezésig.

F-35C_grafika

F-35C ,

A kijelentéseket  már cáfolta a Lockheed Martin.  Sajtóreferensük elmondása szerint „léteznek olyan félreértések a JSF programmal kapcsolatosan, melyek hajlamosak a valóság elhomályosítására”. Hozzátette, hogy egyes tényeket a programmal kapcsolatosan egyszerűen nem vesznek figyelembe. E tények közt kiemelte a költségek csökkenését a program folyamata során és a megrendelt gépek árának a védelmi minisztérium előrejelzéséhez képesti csökkenését, valamint a tesztek során elért kiváló eredményeket.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Elkészült az első belga F-35A

Elkészült az első belga F-35A

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje