A napokban nyilvánosságra került Norvégia 2010-es védelmi költségvetése, melynek rövid összefoglalóját közöljük most.
A norvég kormány jövőre 34,9 milliárd koronát szán az ország védelmére. Ez átszámítva kicsivel több mint 6,2 milliárd USD, Forintban mérve pedig 1122 milliárd HUF. Összehasonlításként: hazánk ugyanilyen célú kiadásokra 320 milliárd Forintot szánt 2009-ben.
No de térjünk a tárgyra. Az előző évihez képest 395 millió koronás növekedést értek el, ami nagy szó napjaink gazdasági helyzetében. Ennek megfelelően határozták el, hogy a hadsereg további fejlesztése mellet 2012-ig 800 millió márkával szeretnék feltornázni az elkölthető pénzösszeget.
De mire is költenék ezt a rengeteg pénzt?
Anne-Grete Strøm-Erichsen védelmi miniszter szerint elsődlegesen az észak-európai régióban szeretnék megerősíteni pozíciójukat, így elsősorban ez élvez majd prioritást. A Parti Őrséget, a Haditengerészetet, a Légierőt és a Szárazföldi erőket is ennek megfelelően fejlesztik majd. Beszerzésre kerülnek többek között Fridtjof Nansen osztályú fregattok, Skjold osztályú őrhajók, C-130J Hercules szállítógépek és NH90 helikopterek.
Katonáik képességeinek fejlesztésére több gyakorlatot is tartanak majd, ezek közül az egyik legnagyobb a Cold Response („hűvös válasz”) névre hallgató NATO-hadgyakorlat, mely eddig háromszor (2006, 2007 és 2009) került megrendezésre, legutóbb 11 nemzet 10 000 katonájának részvételével. A hazai rendezésűeken kívül a külföldi tréningekre is ellátogatnak majd.
A védelmi tervek másik sarkalatos pontját képezik a külföldi békefenntartó missziók (már amennyiben az afganisztáni harcokat is annak nevezhetjük). Ezen a téren az első és legfontosabb az Afganisztáni szerepvállalásuk. Norvégia felel ugyanis Faryab tartomány újjáépítéséért. Azonban ezért ők is súlyos árat fizettek: eddig két katonájuk vesztette életét a távoli országban. Ennek ellenére folytatják a missziót, sőt, a tervek között szerepel még több erősítés küldése is.
De nem csak az ISAF soraiban tevékenykednek norvég egységek. Csádban teljesít szolgálatot egy kisebb csapat norvég katona ENSZ-zászló alatt. Ők egy kórházat üzemeltetnek, ám 2010-ben szeretnék átadni feladataikat a helyieknek, és elhagyni az országot.
A szomáliai kalóz-vadászatban is képviseltetik magukat egy osztályú fregattal, ám már nem sokáig. Jövőre innen is hazatérnek, de folyamatosan figyelemmel kísérik az ott történteket, és ha a szükség úgy hozza, még visszatérhetnek.
A külföldi missziókra 220 millió koronával költenek majd többet. Ezt abból a pénzből szeretnék fedezni, amit 2012-ig megspórolnak majd.
Azonban nem szeretnék, hogy a messzi földön szolgáló katonáik csalódottak legyenek, ezért a missziókból visszatérő veteránok juttatásaira 50 millió koronával többet szánnak. Rendeznek nekik családi napokat, veterán-találkozókat, zenei koncerteket és egyéb kulturális programokat is.