Elkezdődhet a PARS 3 LR rakéta gyártása Németország számára

Több évnyi fejlesztés és tesztelés után végre szolgálatba állhatnak Németországban az első PARS 3 LR levegő-föld irányított rakéták. A fegyver fejlesztéséért felelős MBDA konzorcium bejelentése szerint a múlt hónapban befejeződött a fejlesztési szakasz, melynek során minden szükséges tesztet elvégeztek, beleértve a különféle körülmények közötti éleslövészeteket is, így a PARS 3 LR-t alkalmassá nyilvánították a sorozatgyártásra és az első vonalbeli csapatoknál való rendszeresítésre. A cég közleményében tudatta, hogy hamarosan elkezdődik a termelés, melynek eredményeként a Heer 2013 közepétől veheti át azokat. A 380 millió értékben megrendelt, 680 darab PARS 3 LR-t Németország számára a Diehl BGT Defence és az MBDA Germany által közösen alkotott PARSYS konzorcium gyártja majd le.

A PARS 3 LR (Panzerabwehr Raketesystem 3 Lange Reichweite – nagy hatótávolságú páncéltörő rakétarendszer), melyet TIGRAT LR (Third Generation Anti Tank Long Range) és – főleg francia forrásokban – AC 3G (Antichar de 3e Generation) néven is ismerhetünk, egy hosszú múltra visszatekintő fegyver. Létrehozásának ötlete egyidős a Tiger-programmal, tehát nagyjából az 1980-as évek legvégén vetődött fel. Kezdetben több nemzet is érdeklődött utána, de napjainkra csak a németek tartottak ki, miután 2004-ben Franciaország is kiszállt a fejlesztésből. Berlin viszont végigvitte a folyamatot, melynek eredménye egy egészen potens páncéltörő rendszer lett, ami a Heer Eurocopter Tiger PAH-2 (Panzerabwehr Hubschrauber 2) helikoptereinek egyik fő fegyvere lesz a jövőben.

PARS 3 LR ,

„Megerősíthetjük, hogy a PARS 3 LR minden tekintetben megfelel a hadsereg által előírt követelményeknek mind teljesítményét, mind megbízhatóságát illetően. Ezzel a precíziós vezérlésű rakétával a Heer páratlan képességek birtokába jut, és jelentősen nő a harctéri csapásmérő, valamint páncélelhárító kapacitása. Szintén termékünk kiválóságát jelzi, hogy a remek eredményekkel befejezett éleslövészeti tesztsorozat után külföldi érdeklődés is mutatkozott rá. Több potenciális exportmegrendelővel tárgyalunk jelenleg, melyek közül Indiát emelném ki, mint a leginkább esélyes rendszeresítőt.” – nyilatkozott Thomas Homberg, az MBDA Germany vezérigazgatója.

A PARS 3 LR egyébként 49 kilogramm tömegű, amiből 9 kilogrammot tesz ki a tandem HEAT robbanófej. Szilárd tüzelőanyagú hajtóműve körülbelül 7 kilométeres hatótávolságot biztosít, irányítása pedig passzív infravörös érzékelővel vagy televíziós úton történik. A modern kor igényeinek megfelelően a rakéta fire-and-forget elven működik, tehát indítás után a helikopternek – mely jelenleg az egyetlen hordozó platform – nem kell a célon maradnia.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Komoly megrendelést kapott Németországtól az Airbus

Komoly megrendelést kapott Németországtól az Airbus

Új európai szállítógép készül

Az Airbus H145-ösökkel pályázik Németországban

Az Airbus H145-ösökkel pályázik Németországban

HTKA Hírhalom 2019. 15. hét

HTKA Hírhalom 2019. 15. hét