A Cseh Légierő megkezdte az áttelepülést a litván Šiauliai légibázisra, ahonnan szeptember 1-től január 4-ig a Balti országok légvédelmét látják majd el.
A kontingens parancsnoka, Petr Lanci ezredes elmondta, a 64 fős különítmény felszerelésének egy részét egy CASA C-295M típusú szállítógép augusztus 21-én már átszállította Litvániába, augusztus 30-ig megérkezik a maradék motyó is, valamint átrepülik a 4 darab JAS-39 Gripen típusú vadászbombázót, melyek a most strázsáló lengyel MiG-29-eseket váltják.
A balti államok képtelenek ellátni a légtérvédelemmel járó feladatokat, így a NATO tagállamok felváltva látják el a nevezett országok védelmét. Strázsált már belga, dán, cseh, brit, spanyol, amerikai, lengyel, norvég, holland, portugál, francia, román, török és német elfogóvadász is a litván támaszponton. A felsoroltak közül számos állam már több alkalommal is felügyelte a Baltikumot, a most sorra kerülő cseh Gripenek eddig egyszer, 2009. május 1. és augusztus 31. között védték az északiak légterét.