Jelentős költségmegtakarítást eredményez a honvédségi inkurrencia értékesítése. A felszabaduló eszközöket javarészt a polgári életben lehet hasznosítani. A MiG–29-esek állapotát egy orosz küldöttség mérte fel a közelmúltban.
Népes orosz delegáció járt a közelmúltban hazánkban. A tizenkét mérnökből álló küldöttség a Magyar Honvédség eladásra szánt MiG–29-es repülőgépeinek állapotát mérte fel. A vizsgálatokból kiderült, a rendelkezésre álló huszonnégy harci gépből négy bármelyik pillanatban hadra fogható lenne, további négy pedig egy egyszerű műszaki ellenőrzést követően a levegőbe emelkedhetne. Újabb négy MiG bizonyos alkatrészek cseréje után ugyancsak hamarosan repülhetne. A fennmaradó tucatnyi fémmadárból – amelyek hosszú ideje nem is szárnyaltak – elvileg négyet lehetne repképessé tenni, a többi jelentősebb ráfordítással repülőkésszé tehető – amelyhez az alkatrészek zöme rendelkezésre áll – vagy alkatrészbányaként funkcionálhat. Egy-egy gép értéke három-négyszáz millió forint körül mozog. Fontos részlet, hogy az első tucatból csak két példány érte el az 1400 üzemórát, a maradékot jelentősen kevesebbet használták. A második tucatnyi, régóta a földön álló géppark tagjai átlagosan kétszáz és hétszáz órát repültek. A MiG-ekhez jelenleg hetvenegy darab hajtómű áll rendelkezésre, ezek közül huszonegy ládába csomagolva várja további sorsát. Az orosz fél az előzetes jelentésben mindent rendben talált, s oda nyilatkozott, hogy a magyar tárolási körülmények, illetve az egyes alkatrészekhez mellékelt akták és formulák vezetése példa nélküli alaposságról árulkodik. A végleges tanulmányt egy hónap múlva postázzák a magyar félnek – amely külön szakértőt kért fel arra, hogy ellenpontozza az oroszok véleményét.
A MiG-ek értékesítése egyébként beleillik abba a folyamatba, amelyet Hende Csaba honvédelmi miniszter indított el 2010-ben, közvetlenül beiktatása után. A tárca vezetője akkor azt mondta, a Magyar Honvédség még mindig jelentős mennyiségű felesleges harci és egyéb eszközzel rendelkezik, amelyek tárolása rengeteg pénzt és energiát von el a fő tevékenységtől. Az idén május 23-án kelt és június 1-jétől érvényes, az inkurrencia értékesítésére szóló megbízási keretszerződés szerint a felesleg eladása során kizárólag a HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály (HM HVF) hatásköre az áruféleségek, az eljárásmód és a megszólítandó cégek meghatározása. Huszonötmillió forint fölött minden döntési jog a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez, az alatt a HM HVF-hez tartozik. A folyamatban a HM EI Zrt. megbízottként jár el, döntési jog csak az eljárás lefolytatása során, adminisztratív ügyekben illeti meg. Az értékesítéssel négy ember foglalkozik – a szakértők a kezdő feltételek megteremtésén (szabályzat megalkotása, az inkurrenciatárolók bejárása és az ajánlkozókkal történt személyes konzultációk) vannak túl. Első eljárásuk hirdetménye augusztus 22-től olvasható a zrt. honlapján.
Az értékesítésre váró tételek között pokrócok, híradóautók, gépkocsik éppúgy szerepelnek, mint T–72-es harckocsik, a fentebb említett MiG-ek, 65 M gyakorlóruhák, régi fegyverek és műszerek. Utóbbi tételből kiemelkedik két olyan berendezés, amely a szovjet harci repülőgépek fegyverzetét volt hivatott szolgálni. Az inkurrencia mennyiségére jellemző, hogy mintegy fél tucat egykori vagy ma is működő laktanyában őrzik.
Forrás: Magyar Hírlap