Oroszországnak nincs szüksége a PAK-DA jelzéssel emlegetett, nagy hatótávolságú, alacsony észlelhetőségű bombázóra – közölte a napokban Dimitrij Rogoziny, miniszterelnök-helyettes.
Alig két évvel azután, hogy Putyin optimistán beharangozta a PAK-DA (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации – Stratégiai Légierő Jövőbeni Légi Komplexuma) programot, már nem is olyan fényes a Tu-95MS Bear és Tu-160 Blackjack stratégiai bombázók, valamint a Tu-22M3 Backfire nagy hatótávolságú bombázók leváltására érkező típus helyzete. Rogoziny ugyanis a napokban kifejtette, az egyre fejlettebb légvédelmi és rakétavédelmi eszközöknek köszönhetően a repülőgépek már nem tudják megközelíteni célpontjukat, így a bombázókra nem támaszkodhatnak a jövőben, mint stratégiai nukleáris csapásmérő erő, ezért országának nincs szüksége ilyen feladatkörű típusra. Ráadásul, mire szolgálatba állna, eljárna az idő az ember vezette típusok felett.
Előbbi azért érdekes meglátás, mivel az alacsony észlelhetőségű (‘lopakodó’) típusok pont, hogy megoldást jelentenek a korszerű lokátorok ellen, így, ha az oroszoknak sikerül igazán kis radarvisszhanggal rendelkező szerkezetet kreálniuk, akkor megoldódna a „közelkerülés” problémája.
Emellett, ha az amerikai példához hasonlóan „vegyes” gépet építenek, azaz repülhet pilótával és autonóm módon is, akkor megint hosszú távon életképes a konstrukció, melynek kifejlesztésének lehetőségét a Tupoljev iroda kapta meg.
Mindenesetre reméljük, hogy Rogoziny szavai nem találnak meghallgatásra és láthatunk még alacsony észlelhetőségű masinát is az Orosz Légierő kötelékében.