Bár Észak-Korea a világ egyik legszegényebb állama, ahol a lakosság jelentős része nyomorban él, a kommunista rezsim komoly mennyiségű támadó fegyverzet fölött rendelkezik. Phenjan számos kis-, közép- és nagy hatótávolságú rakétát tart rendszerben, amikkel bármikor csapást mérhet a déli országrész bármely pontjára. Természetesen ezzel Dél-Korea is tisztában van, és folyamatosan készül a védelemre, azonban csak most jutottak el odáig, hogy saját maguk fejlesszenek ki föld-levegő rakétavédelmi rendszert.
A múlt hét során a dél-koreai Védelmi Fejlesztések Ügynöksége (ADD) bemutatta az ország új, saját fejlesztésű légvédelmi rakétarendszerét, amit elsődlegesen az északi támadó rakéták ellen szánnak. A Heongung névre hallgató eszköz az új, háromlépcsős dél-koreai rakéta- és légvédelmi rendszerbe kerül integrálásra. A lokátorokat, légvédelmi rendszereket és az ezeket irányító központokat magába foglaló struktúra bevezetésére 2012 januárjától kerül sor. Természetesen a fő rakétavédelmi eszközök továbbra is az amerikai eredetű Raytheon MIM-23 Hawk XXI és MIM-104 Patriot PAC-2 lesznek, amiket szükség esetén kiegészíthetnek az Egyesült Államok Haditengerészetének közelben tartózkodó AEGIS cirkálói.
Azonban ezek az eszközök inkább alkalmasak repülőgépek, mint ballisztikus rakéták ellen, ezért Szöul nemrég elindított két, egymással párhuzamosan futó programot a probléma orvoslására. Az Oroszországgal közösen végzett munka célja egy közép- és egy nagy hatótávolságú és hatómagasságú rakétarendszer kifejlesztése és szolgálatba állítása. Mostanra az elsővel készültek el, ez lett a Heongung, mely 15 km-es magasságig képes megsemmisíteni a maximum 40 km-re lévő célokat. Az orosz Almaz irodával együttműködve a Samsung Thales mérnökei jelenleg a gyártás hazai feltételeinek megteremtésén dolgoznak Dél-Koreában. A tervek szerint 2012-ben megkezdik a gyártást, majd 2013-tól elkezdik a MIM-23-asok egy részének cseréjét az új rendszerrel.

Heongung |Forrás: Defense Update ,
A Heongung valószínűleg az évtized második felében megjelenik az exportpiacon is, miután a belső igényeket kielégítették vele. Szöul becslései szerint a nemzetközi piacon körülbelül 2,3 milliárd dollár értékben lehetne értékesíteni egy ilyen kategóriájú fegyvert. Érdekesség, hogy az orosz fél is tervez hasonlót: Vityas néven az Almaz tovább folytatja a programot, melynek gyümölcsét az első generációs S-300PS (5V55R) légvédelmi rakéták leváltására ajánlja.
Egy Heongung-üteg egy tűzvezető-irányító központból, egy lokátorból és akár nyolc indítójárműből állhat, melyek egyenként szintén nyolc rakétát indíthatnak útjára. A Thales-Samsung radar képes szimultán akár száz cél észlelésére és követésére, amik közül a rendelkezésre álló, indításra kész rakéták számától függően egyszerre többet is támadhat. A 400 kg tömegű rakéták nagy manőverező-képességűek, a gyártó szerint képesek akár 50g-s terhelnek is ellenállni.
Hamarosan elkészül majd a Heongung nagyobb testvére is, melynek alapját az S-400 adja. Ez már 150 km-es távolságban és 60 km magasságban lévő célok ellen is alkalmazható lesz.