Hazatért a Shi Lang

A Life Style 88 névre hallgató támogató- és szálláshajóval egyetemben visszatért Dalian jól ismert kikötőjébe a Shi Lang, Kína első repülőgép-hordozója. A hajó pontosan egy hete indult útjára, célpontja pedig a Sárga-tenger volt, ahol zavartalan működésének biztosítása érdekében öt napig még repüléstilalmi zónát is biztosítottak számára. Arról egyelőre nincs információnk, hogy az első út milyen eredményekkel járt, annyi azonban bizonyos, hogy az ex-Varjag nem csak a Sárga-tenger vizét, de a térség erőviszonyait és politikusainak kedélyállapotát is alaposan felkavarta.

A Shanghai Daily beszámolója szerint a Shi Lang vasárnap kora reggel érkezett vissza Dalianba, ahol üdvrivalgás és petárdarobbanások köszöntötték az első útját sikerrel teljesítő repülőgép-hordozót. Szemtanúk látták, amint több tengerész is sétálgat a fedélzeten, ám a fegyverrendszerek kivétel nélkül le voltak takarva. A megjelent képek tanússága szerint repülőeszközök nem tartózkodtak a fedélzeten, ami természetesen nem zárja ki, hogy a hangárok üresen álltak volna az út során.

A Shi Lang ismét Dalianban van |Forrás: Chinese Defense Blog ,

Mint ismeretes, a Shi Lang létének nyilvános elismerése nyomán az Egyesült Államok nemrég kérdőre vonta Kínát: miért kell számára repülőgép-hordozó? Nos, jelentjük, megérkezett a válasz Pekingből: kínai tisztviselők szerint a hajó nem jelent veszélyt a térségben senkire, létének elsődleges célja a tudományos kutatás, fejlesztés, tapasztalatszerzés és kiképzés. Ezzel egyetemben rámutattak arra a tényre is, hogy mindez idáig az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja közül a Kínai Népköztársaság volt az egyetlen, mely nem rendelkezett repülőgép-hordozóval.

Mindeközben az Egyesült Államok két Nimitz-osztályú felszíni egysége is a térségben tartózkodik. A Japánban állomásozó USS George Washington (CVN 73) ázsiai túrájának első lépéseként Vietnám felségvizeire érkezett, ahol vendégül látta a helyi kormány tagjait és vezető vietnami személyiségeket. Hasonló jellegű feladatot látott el péntektől a USS Ronald Reagan (CVN–76), mely négy napot töltött Hongkongban. Fedélzetére bárki fölléphetett, a nagyközönség számára szervezett túrákat bonyolítottak le a tengerészek.

Hűséges kísérője, a Life Style 88 szintén visszatért a tengerről |Forrás: Chinese Defense Blog ,

Tajvan pedig, reagálva a veszélyre, ismét előhozakodott „repülőgép-hordozó-gyilkos” rakétájával, a Hsuing Feng-3-al. Ez Lin Yu-fang kormányzati képviselő szerint már erősebb robbanófejjel ellátott, nagyobb hatótávolságú és pontosabb verzióban is létezik, telepítése pedig hamarosan megkezdődhet a haditengerészet hajóin.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Bemutatta új repülőgép-hordozóját Kína

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Helikopter éleslövészet Tajvanon