A vártnál gyorsabban dolgozzák le előnyüket a vetélytársak az Amerikai Egyesült Államokkal szemben a „lopakodó-technológia” területén, ami számos kongresszusi képviselőt aggaszt az Atlanti-óceán túloldalán.
Oroszország és Kína is előállt repülőképes ötödik generációs típussal, ezzel komoly lépést tettek az USA irányában, mely eleddig egyedül birtokolta az ‘alacsony észlelhetőségű vadászbombázó tulajdonosa’ címet. A vetélytársak közeledését ‘nagyon aggasztónak’ nevezte az USAF részéről Herbert Carlisle altábornagy, aki a fegyveres erők eszközeinek fejlesztéséért és rendszeresítésekért felel.
„Egyelőre úgy tűnik, hogy megmarad az előnyünk a vetélytársakkal szemben, azonban ez idővel folyamatosan csökken majd” – utalt Carlisle az oroszok által fejlesztett Szuhoj T-50 és a kínai Chengdu J-20 típusokra, valamint arra, hogy ezek a gépek teljesítmény és/vagy fegyverrendszer terén nem jelentenek túlzott veszélyt a Lockheed Martin F-22 Raptor egyedülálló fölényére.
„Nem látom azt, hogy törekednénk a jelenlegi fölény megtartására, és egyre több nemzet rendelkezik majd a szükséges technológiával, habár a komplett fegyverrendszer kifejlesztése komoly feladat.”
Bizony az, hiszen az Lockheed F-117 ‘Nighthawk’ típussal szerzett egyre nagyobb tapasztalat ellenére okozott komoly fejtörést a Northrop Grumman B-2 ‘Spirit’, majd később a Lockheed Martin F-22 Raptor kifejlesztése és a tesztelés fázisában álló F-35 Lightning II születése sem volt épp probléma mentes.