A 21. századi szárazföldi hadviselésben rendkívül fontos szerephez jutnak a különféle harcjárművek védelmi rendszerei. Ezek feladata, hogy semlegesítsék az ellenséges harckocsik elleni rakétákat, amikkel a legtöbb harmadik világbeli ország és gerillaszervezet fel van szerelve. És bár az aktív védelmi rendszerek fejlesztésének elkezdése szorosan fűződik Oroszországhoz, az ilyen jellegű technológiák fejlesztésében jelenleg elsősorban az Amerikai Egyesült Államok (iraki és afganisztáni háborúi miatt) és Izrael (a terroristákkal folytatott harcok okán) jár az élen. Ám nemrégiben Németországban mutattak be egy új, egészen ígéretes védelmi rendszert, melyet katonai járművek számára terveztek.
A Diehl BGT védelmi ipari vállalat még tavaly novemberben végzett sikeres éleslövészeti tesztet a MAPS (Mutual Active Protection System) névre hallgató önvédelmi rendszerével. A Meppeni Szövetségi Fegyverfejlesztési Központ lőterén november 10-én végrehajtott próba során egy 6×6-os Fuchs páncélozott szállító harcjárműre szerelték fel az aktív védelmi rendszert, mely sikeresen semlegesítette a támadó aknavető- és rakétalövedékeket, a jármű bárminemű károsodása nélkül.
A MAPS aktív és passzív elemekkel is rendelkezik, működése ezek együttes munkavégzésén alapul. Fontos részét képezik a megfigyelő-érzékelő szenzorok, melyek észlelik a közeledő rakétákat, bármilyen irányból is érkezzenek, majd az adatokat továbbítják a központi feldolgozó egység számára. A veszélyt ténylegesen az aktív részleg semlegesíti, ez kisméretű robbanótölteteket lő ki, melyek lökéshullámuk segítségével pusztítják el az ellenséges rakétákat, a harcjárműtől biztos távolságra. Továbbá amellett, hogy megvédi a harcjárművet, a MAPS még azt is képes megállapítani, hogy honnan jött a lövés, így lehetségessé válik annak szinte azonnal viszonzása. Természetesen ez akkor is igaz, ha egyszerre több irányból tüzelnek, ilyenkor rangsorolja a tűzfészkeket.
A töltetek négyes indítóblokkokban helyezhetők el, melyek horizontálisan 360 fokban körbeforgathatók, és fölfelé is képesek kitérni. Mozgékonyságuknak köszönhetően a rendszer válaszideje a támadásokra a másodperc tört részében mérhető, így kiemelkedő védelmet biztosít. Moduláris kialakítása miatt a megrendelő igényei szerint személyre szabható, például felszerelhető többféle érzékelővel (radar, IR), valamint infravörös zavaróval is, mely úgy téríti el a rakétákat, hogy megzavarja azok irányítórendszerét.
A MAPS integrálható más harci koordinációs rendszerekhez, mint például a BMS (Battle Management System) vagy a C4I.