Az orosz-izraeli együttműködésről folytatott közelmúltbeli tárgyalásokon az izraeli fél által továbbra is „pedzegetett” igény a Szíriának történő P-800 Oniksz (NATO: SS-N-26) robotrepülőgépek szállításának megtagadásáról mint már tudjuk süket fülekre talált az orosz vezetés körében.
Ez nem tetszik Izraelnek, aki a minap megszellőztette az esetlegesen realizálódó üzlet negatív következményeit Moszkvára nézve: egy, a Flight International-nak nyilatkozó magasrangú izraeli védelmi illetékes úgy nyilatkozott, hogy Tel-Aviv Moszkvának a szíriai üzlet melletti makacs kitartása miatti elégedetlensége végett esetleg visszatáncol a közös UAV programból.
„Át kell gondolnunk minden, Oroszországgal közös programtervezetünket. Moszkva nem adja jelét kérésünk megfelelő kezelésének.” – idézi a Flight International az izraeli illetékes csütörtökön elhangzott szavait.
„Hosszú ideje nyomon követjük a szóban forgó üzletet. A legmagasabb politikai szinten történtek lépések megakadályozására, ám ezek nem bizonyultak sikeresnek. Ez egy negatív fejlemény, de tudjuk hogyan kezeljük.” – idézte még szerdán a Jerusalem Post Gabi Ashkenazi vezérkari főnököt.
Az első áldozat az a mintegy 300 millió dolláros program lehet, melynek keretében a két fél közös UAV gyárüzemet létesítene Oroszország területén.
Az orosz UAV szektorból egyébként már meg is érkezett a válasz: Oroszországnak nincsen szüksége Izrael asszisztációjára potens UAV-ok kifejlesztéséhez.
Mindezen nyilatkozat egyébként Vlagyimir Verba, a Vega, azaz az orosz haderő UAV beszállítójának vezérigazgatója hangoztatta, alapvetően ismételve közelmúltbeli nyilatkozatát, melyben 2-3 éven belüli áttörést vizionált és 2025-ig kidolgozott menetrendet ecsetelt. (Ám elismerve, hogy lehet szükségük lesz UAV-okhoz használható ukrán erőforrásokra, mert azzal hadilábon állnak jelenleg…)

A Vega legújabb fejlesztésének, az Aist-nak (Gólya) a tesztelése 2009-ben vette kezdetét. A prototípus 2010 januárjában felrobbant a kifutópályán. | Forrás ,
Mindenesetre arról a bizonyos falvédőről nem most megérkezett oroszok minden bizonnyal készültek ezen fordulatra is, így az izraeli vonal kimenetlétől függetlenül minden bizonnyal megnyugtató az orosz UAV szektornak az a tudat, hogy Moszkva Anatolij Szergyukov védelmi miniszter közelmúltbeli bejelentése szerint a helikopterhordozók mellett UAV vonalon is szeretne jobban összemelegedni a gallokkal.