Szűk két hete jelentette be Moszkva, hogy Abházia felé (is) meglévő védelmi kötelezettsége és a területen lévő orosz csapatok védelme érdekében Sz-300-as légvédelmi komplexumokat telepített a Tbiliszi által szakadár régiónak tekintett területre.
Míg a grúz kormány vélhetően nagyobb adag nyakkendő megrendelése után, az újraegyesítései miniszter, Temur Jakobasvili által kommunikálta nemtetszését és a helyzetet a 2008-as tűzszüneti megállapodás egyértelmű felrúgásának minősítette, – melynek ügyében a nemzetközi fórumokhoz fog fordulni – addig Washington csak úgymond ásítva legyintett egyet és közölte, hogy a hírben nincs semmi újdonság, hiszen Moszkva már legalább 2 éve állomásoztat Sz-300-asokat a szóban forgó területen. Hogy információik szerint érkeztek-e új komplexumok, arról nem nyilatkoztak.
Az ügyben akkor nyilatkozott Dél-Oszétia is, akinek védelmi minisztere elmondta, hogy bár országa megfelelően potens légvédelemmel rendelkezik, az Sz-300-as komplexumok telepítése nem feltétlenül lenne felesleges.
Ezen a vonalon rukkolt elő Tbiliszi új nyilatkozattal – szerdán, a külügyminiszteren keresztül azzal vádolta meg Moszkvát, hogy Dél-Oszétiába is telepítettek a mai napig többek által vágyott légvédelmi rendszerből:
„Oroszország telepített Sz-300-asokat a megszállt Abháziába… Biztosíthatom önöket, hogy bár még nem jelentették be, ám az oroszok Chinvali körzetébe is telepítettek Sz-300-asokat” – nyilatkozta tehát a grúz védelmi miniszter, Grigol Vasadze.
Oroszország válasza a védelmi minisztérium eredetű anyag formájában még szerdán befutott, melyben Moszkva tagadja, hogy telepítette volna a szóban forgó légvédelmi komplexumot a dél-oszét főváros körzetébe.

Sz-300 nincs, Buk van. A fotón az SA-11 komplexum exportra szánt, M2E változatának TELAR (radarral ellátott szállító-indító jármű) komponense látható a 2007-es MAKSZ-on. | Forrás ,
„Nincsenek orosz Sz-300-as légvédelmi komplexumok Dél-Oszétia területén. Nincsen rájuk szükség. … Az orosz katonai létesítmény és Dél-Oszétia védelmét Buk légvédelmi rendszerek látják el.” – áll a nyilatkozatban, melyben arra is rámutatnak, hogy Dél-Oszétia földrajzi adottságai korlátoznák az Sz-300-asok telepíthetőségét.