Madárfürdetés

A tisztálkodás a vasmadarak számára is fontos dolog – különösen, ha tenger közelében található légibázison állomásoztatják őket. A sós tengeri levegő által okozott korrózió ugyanis komoly probléma a tengerpart menti támaszpontokon, mely még hangsúlyosabb a nyílt vízen hosszú hónapokig kint tartózkodó repülőgép-hordozók esetében.

Az érintett gépek rendszeres lemosáson esnek át, mely jelenthet kézi lemosást, vagy lemosó állomásra begurulást is. Utóbbi beceneve a madárfürdető.

F-35A vadászbombázó gurul át a „madárfürdetőn” a floridai Eglin légibázison. U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Marleah Robertson,

B-1B Lancer gurul át a guami Andersen légibázis lemosó állomásán. U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Joshua Smoot,

F-16 lesuvickolása a flordai Eglin légibázison. U.S. Air Force photo/Samuel King Jr.,

A probléma megoldása a szárazföldi támaszpontokon problémamentes, hiszen bőven van hely és édesvíz is, de kint a tengeren problémásabb a dolog, hiszen egyrészt szűkös a hely, másrészt az édesvíz sem áll korlátlan mennyiségben rendelkezésre. Ez még az atomreaktoros Nimitz-ek esetében is igaz, az a reaktorok által termelt energiával sótalanított tengervizet sok fogyasztó felé kell eljuttatni – többek között a gőzkatapultokhoz. Ennél fogva, atomreaktor ide-oda, elő tud fordulni, hogy szűkösebb a rendelkezésre álló készlet, így ott alapvetően speciális összetételű folyadékkal történik a lemosás, nem pedig tisztán édesvízzel.

Hosszú expozíciós felvételen egy F/A-18 Super Hornet éjszakai lemosása. A gép sárkányszerkezetének felső részét a repülőgép-hordozó fedélzetének megvilágítása festi sárgásra. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Jamaal Liddell,

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az új török vadász

Levegőben az új török vadász

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390