A HTKA HÍRHALOM olyan hírek gyűjtőhelye, amiket rövidségük, vagy éppen időnk hiánya miatt nem tudtunk kellő formában megírni, így igen lényegre törően, de mégis közzétesszük ezeket minden hétvégén egy csokorba fűzve.
—
Oroszországból újra hírek érkeznek a MiG-35-ös rendszeresítéséről. Már évekkel ezelőtt is lehetett olvasni a légierő szándékáról, hogy 37 példányt rendelnek a nálunk is ismert 29-es legmodernebb változatából, azonban folyamatosan halasztották a dolgot. A jelenlegi tervek szerint hamarosan sor kerülhet a több mint 30 gép szállításáról szóló szerződés aláírására. Az állami teszteket 2017-ben kell teljesítenie a típusnak, a kért mennyiség leszállítására pedig 2018-ig van ideje a gyártónak.
Tárgyalások kezdődtek Portugália és a Northrop Grumman között előbbi F-16-osainak modernizálásáról. Az amerikai mamutvállalat a gépek célzó és célkövető képességét fejlesztené 22,7 millió dolláros áron. A munka 2015 és 2022 között kerül kivitelezésre, utána nemcsak a légi célok felderítésében jeleskednek majd jobban a portugál „sólymok”, hanem a földi és vízi eszközök ellenőrzésében is. Portugália jelenleg 27 F-16-ossal rendelkezik – 12-őt eladtak Romániának – , ezek mindegyike megkapja a fejlesztést.
—
A francia védelmi miniszter malajziai látogatáson vett részt, ahol helyi kollégájával, Hishammuddin Hussein-el a Rafale vadászbombázó eladásáról egyeztettek. Franciaország magabiztos 18 példány eladásában az indokínai országnak. Sokan úgy gondolták, hogy az Oroszországtól visszatartott Mistralok ügye is szóba kerül, de a hírek szerint ez nem történt meg.
—
A Magyar Légierő augusztus 31-én átvette a Balti Államok légvédelmét: kis hazánk légiereje 4 JAS-39EBS-HU Gripennel települt a litvániai Siaulia légibázisra. Ez az első alkalom hogy a HuAF részt vesz a baltikumi légi rendészet missziójában.
Mindeközben dán F-16-osok települtek Izlandra, hogy a légierőt nélkülöző szigetország légvédelmét is elláthassák a NATO Air Policing misszió keretein belül. A 4 vadászgép a cseh Gripeneket váltja, küldetésük október 2-ig tart.
—
Új sisakkijelzőt fejlesztettek a Mi-28NM harci helikopterekhez. Maga a típusjelzés is új, az NM a Mi-28N legújabb verziója, melynek tovább javították minden idős bevethetőségi képességét. A 2009 óta fejlesztett sisakra szerelhető eszköz nem csupán célzó szerepkört tölt be, hanem az összes szükséges információ megjelenítésére alkalmas.
—
Az Amerikai Haditengerészet hivatalosan is bejelentette, hogy augusztus 17-én a Raytheon megkezdte az AIM-9X Block II-es rakéták teljes ütemű sorozatgyártását. A „csörgőkígyó” legújabb változata már rendelkezik az indítás utáni célbefogás képességével, így akár az hordozó repülőgép mögötti célpontra is indíthatják.
Gyakorlási céllal két MQ-1 Predatort küldött a Lielvarde légibázisra az Amerikai Légierő, Lettországba. A 147. felderítő ezred gépei az első UAV-k melyeket az országba helyezett az USAF.
—
Különleges feladatot hajtott végre az Amerikai Tengerészgyalogság egyik KC-130J gépének személyzete, akik gyakorlás keretében spanyol Eurofightereket tankoltak a levegőben. Összesen 5 Typhoon ivott a Herculesből augusztus 13-án.
A Denel megkezdte a Seeker 400-as drón sorozatgyártását. A dél-afrikai vállalat portékáját egy meg nem nevezett helyi vállalat számára készítik.
A Saab felajánlotta Indonézia számára az Erieye légtérellenőrző rendszerét hogy ezzel segítse az ország légvédelmi képességének javítását. A radart és a hozzá tartozó berendezéseket a Saab 340 és Saab 2000 turbópropelleres vagy az Embraer kisebb sugárhajtású gépeire lehet felszerelni.
—
A héten mi is beszámoltunk az eredetileg Oroszországnak szánt Mistralok lehetséges új vevőiről: Szaúd Arábia vásárolná meg az egyik hajót Egyiptom számára. Az üzletből Moszkvának is származna haszna, Egyiptom valószínűleg tőlük rendelne Ka-52K Aligator harci helikoptereket a hajó fedélzetére. Az orosz TASS hírügynökség már be is számolt a forgószárnyasok adásvételéről, ám a Rosoboronexport tagadta a szerződés hírét.
Szeptember 2-val egy új korszak kezdődött az Amerikai Légierő történelmében, ugyanis ezen a napon érkezett meg a Hill légibázisra az első két harci feladatokra szánt F-35A. Az eddig gyártott gépek mind a tesztelő vagy kiképző alakulatokhoz kerültek, ezek az elsők, melyeket harci bevetésekre is alkalmazhatnak. Az AF-77 és AF-78 jelzésű 5. generációs vadászbombázók a 34. vadász századhoz kerülnek, mely a 388. vadász ezred alárendeltségébe tartozik. A szintén a Hill légibázison állomásozó 419. tartalékos vadász ezred is megkapja a későbbiekben a típust. A tervek szerint a Hill légibázison 2019-ig további 70 gépet vehetnek majd át.