HTKA HÍRHALOM olyan hírek gyűjtőhelye, amiket rövidségük, vagy éppen időnk hiánya miatt nem tudtunk kellő formában megírni, így igen lényegre törően, de mégis közzétesszük ezeket minden hétvégén egy csokorba fűzve.
—
A Brit Védelmi Minisztérium kérésére a BAE Systems nekilátott egy többes fegyver felfüggesztő kifejlesztésére az Eurofighter Typhoon számára. 2,6 millióm dollárból gazdálkodhatnak, a cél egy olyan eszköz tervezése, melynek segítségével a Typhoon egy felfüggesztési pontján több Brimstone 2 rakétát vagy Paveway IV-es irányított bombát hordozhat. A többzáras tartóval jelentősen nőne a típus csapásmérő képessége.
Még 2015-ben megkezdhetik a Taranis UCAV repülés közbeni tesztelésének harmadik, és egyben utolsó fázisát. A BAE Systems mérnökeiből álló csapat 2013 augusztusa és 2014 januárja között már két tesztprogramot is lefolytatott a típussal Ausztráliában, a harmadikat az év végére tervezték be. A Brit Védelmi Minisztérium szóvivője szerint nincsenek tervek további Taranis tesztekre. A típus nem kerül sorozatgyártásra, ám alapja lehet egy a jövőben kifejlesztendő közös európai pilóta nélküli harci gépnek.
A Jemen elleni légi csapások során megcsappant a résztvevők fegyverkészlete, ezt szeretné most pótolni az Egyesült Arab Emírségek. A Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség értesítette az Amerikai Kongresszust az arab állam azon kéréséről, mely szerint több száz irányított bombát szereznének be légierejük számára. A kívánságlistán 1000 egy tonnás GPS irányítórendszerrel felszerelt GBU-31-es és 600 lézeres önirányítású, 225 kg-os GBU-12-es szerepelt, az árcédulán pedig a 130 millió dolláros összeg köszönt vissza.
—
Oroszországban folyamatosan tesztelik a nemrég sorozatgyártásba került Szu-35Sz vadászbombázót. A Zsukovszkij légibázison nemrég lencsevégre kapták az egyik példányt 3 1500 kg-os lézeres irányítású KAB-1500L lézeres irányítású bombával a szárnyai és a törzse alatt.
Thaiföld tűzoltási feladatokra rendelne japán repülőgépeket. AZ igényről a helyettes miniszterelnök és egyben hadügyminiszter Prawit Wongsuwan számolt be a japán sajtónak május 28-án.
—
Nyugdíjba vonult az Amerikai Légierő 27. különleges műveleti ezredének utolsó AC-130H csatarepülőgépe, ezzel pedig lezárult a típus 46 éves története. A 69-6569 farokkódú gép társaival együtt a 16. különleges műveleti század állományába tartozott, az utolsó 8 példányt folyamatosan vonták ki a szolgálatból az elmúlt két évben. Az utolsó 12 évben a gépek Afganisztán, Irak és a többi gócpont felett 6500 küldetést teljesítettek, ezalatt 26 000 repült órát gyűjtöttek, 4600 ellenséges harcost öltek meg és segédkeztek további 5200 elfogásában.
—
A Discovery Air Defense név nem sokaknak mondhat valamit. A civil vállalkozás harci gépeket üzemeltet agresszor feladatkörben, így segítve az USAF pilóták képzettségének fenntartását. A-4 Skyhawk és Alpha Jet gépekkel rendelkeznek, melyek bevethetősége 98%, ez jelentősen felülmúlja bármilyen katonai alkalmazásban lévő harci gép hasonló adatát, további érdekesség, hogy 50 000 repült órája nem történt velük baleset. A vállalat tulajdonosai a típusállomány bővítése mellett döntöttek, F-16-osokkal akarják élethűbbé tenni az általuk nyújtott szolgáltatást. A gépek az arizonai Mesa városából üzemelnek, a beszerzéssel ők lesznek az F-16-osok első civil agresszor feladatkörű üzemeltetői.
—
Az Indiai Légierő a Jaguar vadászbombázó és a Harpoon hajók elleni rakéta kettősét tesztelte. A fegyvert május 22-én indították az Arab tenger felett a brit-francia kooperációban készült vadászbombázóról. Ez volt az első eset, hogy Harpoon rakétát indított az Indiai Légierő valamelyik repülőgépe, a fegyver integrálását a Jaguar fedélzeti rendszereihez a Hindustan Aeronautics Limited végezte.
Meglepő kijelentést tett az Orosz Légierő parancsnoka, Viktor Bondarev. A vezérezredes szerint a légierő annyi T-50 PAK FA-t fog szolgálatba állítani amennyit csak lehetséges, a számot csak az korlátozza, hogy a Szuhoj milyen sebességgel képes gyártani az 5. generációs vadászbombázót.
C-27J szállítógépekkel erősítene a Tajvani légierő. Az USA kormánya már áldását adta a beszerzésre, így már csak a beszerzéshez szükséges összeget kell előteremtenie a szigetállamnak.
—