|

Tengerészeti járőrgépeket vásárolna Dél-Korea

A dél-koreai hadvezetés vasárnap elfogadta azon tervet, mely 20 tengerészeti járőr és tengeralattjáró-elhárító (ASW) repülőgép beszerzését irányozza elő. Az ok Észak-Korea megnövekedett aktivitása a közös tengeri határszakaszokon és a térség nemzetközi vizein, melyek ellenőrzésére Szöul nem tartja elégségesnek a jelenleg rendelkezésre álló repülőgép-mennyiséget. A Koreai Köztársaság Haditengerészete jelenleg 16 Lockheed Martin P-3C és P-3CK Orion segítségével oldja meg a nagy hatótávolságú ASW és a tengerészeti járőrfeladatokat, amiket 23 Westland Lynx helikopter egészít ki a part közeli és hadihajókról történő bevetések során. Az egyesített vezérkar közleménye szerint már folyamatban van a beszerzési program tervezése, mely egy külföldi típus 20 példányát fogják rendszeresíteni, nagyjából 889 millió dollár értékben.

A dél-koreai haditengerészethez kötődő források eddig három típust emlegettek, mint az Orionok jövőbeni kiegészítőit: szóba került az európai EADS Airbus Military C-295 MPA, illetve az amerikai Boeing P-8 Poseidon és a Lockheed Martin SC-130J Sea Hercules. Ezek közül nem titkoltan a 737-800 alapján kifejlesztett Poseidon a legesélyesebb, bár Dél-Koreának mind az EADS, mind a Lockheed Martin termékeivel jó tapasztalatai vannak, így a tender eredménye tényleg bármi lehet. Arról egyelőre nincs információ, hogy a követelményrendszer alapján mikor írják ki a tényleges versenyt, ami valószínűleg gyors lefolyású lesz, hiszen az északi fenyegetést nagyon komolyan veszik Szöulban.
Az új típus beszerzése mellett egyébként sor kerül a P-3C-k modernizációjára is: a napokban került sor szerződéskötésre az amerikai L-3 Mission Integration vállalattal a 8 C változatú Orion megújításáról, melyek így megfelelnek majd a P-3CK gépek szintjének. A munkálatokat helyi cégek közreműködésével Dél-Koreában végzik majd el.

P-3CK

P-3CK ,

Dél-Korea egyébként 1995-ben szerezte be a P-3C-ket, melyek a járőrözés és felderítés mellett tengeralattjárók és felszíni célok elleni (ASW és ASuW) bevetéseket is repülhetnek – utóbbihoz rendelkezésre áll a Harpoon Block II levegő-vízfelszín irányított rakétarendszer, illetve taktikai információs rendszerük kompatibilis a légierő KF-16 vadászbombázóival, melyekkel így minden gond nélkül működhetnek együtt a bevetések során, adott esetben célra vezetve azok fegyvereit. Szöul részéről egyébként nem alaptalan a haditengerészet légi arzenáljának növelése, hiszen Észak-Korea jelentős mennyiségű (bár nem túl modern) tengeralattjárót tart rendszerben, melyek háború esetén komoly károkat okozhatnak.