Történelmi jelentőségű eseményt hajtottak végre a USS George H. W. Bush (CVN-77) tengerészei, ugyanis repülőgép-hordozó fedélzetéről gőzkatapult segítségével először bocsátottak útnak pilóta nélküli légijárművet.
A sikeres indítást május 14-én hajtották végre a US Navy tengerészei. Az X-47B-t a többi géphez hasonlóan előkészítették indításhoz, majd a légijárművek mozgatásáért felelős tiszt irányítása, egy kijelölt tengerész kézmozdulatai és az azt „lefordító” és kormányparancsokká alakító, majd távirányítással a gépet a gőzkatapulthoz navigáló tiszt közreműködésével a nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó egyik gőzkatapultjához irányították a masinát, majd a gép előkészítését követően az automatika vette át az irányítást és az indítás pillanatától tovább vezérelte a gépet.
A jeles eseményre 11 óra 18 perckor került sor, majd a UCAS-D pár áthúzást követően a szárazföld felé vette az irányt és 65 perces repülés után sikeresen leszállt a Patuxent River haditengerészeti bázis betonjára.
Az Amerikai Egyesült Államok ezzel még közelebb került ahhoz, hogy pilóta nélküli repülőeszközöket integráljon a hajófedélzeti üzembe. A tesztsorozat nem áll meg, a következő állomás minden bizonnyal a fékezőhorgos leszállás lesz.
További képek:
Képek az alábbi linkben:
http://bmpd.livejournal.com/520859.html
A felhajtható szárnyacskák minden példányhoz járnak majd, vagy ez csak a rephordozókra tervezettek kiváltsága a kisebb helyigény miatt?
joker:
„A felhajtható szárnyacskák minden példányhoz járnak majd, vagy ez csak a rephordozókra tervezettek kiváltsága a kisebb helyigény miatt?”
Ez a gép haditengerészeti gép. Mint az Intruder, a Corsair, a Hornet / Super Hornet Szóval….
A sugárterelőlapot nem hajtották fel. Vajon mi lehet az oka?
Olyan kicsi a hajtóműből kijövő hő?
Tudni már hogy körülbelül mennyit rendelnek belőle?
Szép ez a madár, és nem is kicsi :)
Testudo
Azt hiszem, nincs utánégetője, lehet, hogy ezért.
Számomra érdekes ennél a gépnél, hogy a B-2 – es szinthez képest milyen a radarokkal szembeni érzékenysége. Elméletileg (hangsúlyozva az elméletit) egy pilóta nélküli változatnál az ember vezette géphez képest sokkal kevesebb kompromisszumot kell kötni a formatervezésnél (pilótafülke).
Ugyanakkor bizonyára a B-2 nem minden trükkjét adják át egy ilyen példánynak.
Szóval, bár kevés az adat, nyilván egy fejlesztési stádiumban értelmetlen is feltenni a kérdést, de érdekelne, a tervek szerint milyen „behatolóképessége” van ennek a kicsikének…
Szia Boki!
„Még meg kell oldani a leszállást is fedélzetre. Egyelore csak felszáll…..”
Már nemsokára az is meglesz:
https://htka.hu/2013/05/07/vegrehajtotta-elso-fekezohorgos-leszallasat-az-x-47b-video/
khm… memóriámnak rémlik jó régóta kísérleti indítás távirányított gépekkel, tán valami F-4 átépítés anno?
Ha igaz, akkor nem az első…
khmm… ami érdekel, az a rossz idős landolás…..
nem szárazföldi próbareptéren…
ld anno orosz gyakorlások a tengerészeti Szu, MiG gépekkel, és az éles hadrafogahatóság esete…
Ja igen? És mire lesz jó?
Egy kis érdekeség https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/970770_608204352523297_1402322432_n.jpg