Az orosz Nyugati Katonai Körzet szóvivője bejelentette, hogy az Irkut repülőgépgyártó-vállalat október 4-én, csütörtökön átadta az első hat, sorozatban gyártott Jakovlev Jak-130 Mitten könnyű csapásmérő és haladó kiképző repülőgépet az Orosz Légierő számára. E példányokat még 2011 decemberében rendelte meg Moszkva, további 49 társukkal egyetemben, leszállításukat pedig 2015-ig kell végrehajtania az irkutszki cégnek. A szóvivő tájékoztatása szerint a hat Mitten a gyártó telephelyéről felszállva, a Voronyezsi Régióban található Boriszoglebszk repülőterére érkezett meg csütörtökön, ahol az átadási ceremóniát követően az Orosz Légierő állományába kerültek.
Ausztráliába látogattak az Amerikai Egyesült Államok Haditengerészetének legújabb, elektronikai harcra alkalmazott repülőgépei. Stephen Smith védelmi miniszter Jason Clare, védelmi beszerzésekért felelős miniszter bejelentették, hogy a US Navy három Boeing EA-18G Growler repülőgépe ideiglenesen az Ausztrál Királyi Légierő (RAAF) Amberley támaszpontjára települt. Bár az amerikai fegyveres erők repülőeszközei rendszeresen tesznek látogatást Ausztráliában, ez az első eset, hogy EA-18G-k érkeztek a legkisebb kontinensre. Ennek oka az, hogy Canberra idén nyáron úgy döntött, hogy F/A-18F flottájuk egy részét – 1,5 milliárd dollár értékben – átalakítják EA-18G-vé, létrehozva ezzel a RAAF elektronikai hadviselési képességét. Az amerikaiak a most következő időszakban ezért elkezdik ausztrál kollégáik megismertetését a típussal.
Október 1-jén, helyi idő szerint 05:31-kor lezuhant az Amerikai Légierő Akadémiájának egyik T-53A (a Cirrus SR20 militarizált változata) típusú, könnyű kiképző repülőgépe. A Colorado államban található akadémia tulajdonában lévő géppel éppen kiképző repülést hajtottak végre, amikor az – leszállás közben – egy hangárnak ütközött. Az esemény során sem a növendék, sem az oktat nem sérült meg, a T-53A viszont megrongálódott, a hangárral egyetemben. A balesetet valószínűleg emberi hiba okozta, bár a vizsgálat még folyik az ügyben.
Úgy láttam, szép csöndben rendszerbe állt az R-37es rakéta.
Kifejtenéd bővebben?
Már kifejtettem az utolsó Mig-31es cikkben.
Az englishrussián láttam 2 fotót, és azt hiszem, a 31esen R-37esek voltak. Persze eléggé hasonlít az R-33asra, ezért kellne megszakérteni.
Annyiban nem értem a dolgot, hogy a Jak-130-asokat már javában repülik kiképzési céllal, a tesztek már véget értek.
OFF
A táborfalvai rakétaeltűnésről terveztek vmit írni?
ON
Ez tényleg rövidhír volt!
@gacsat
Azért két fotó után nem mondjunk már olyat, hogy rendszerbe állt…
Az elsp AIM-120-ket 4 éve látták. Hol vannak…? Eh…
Én ami képet eddig MiG-31BM-ről láttam, azon annyi volt az újdonság, hogy a szárnyakon volt kettő-kettő R-73-as sín, illetve egyiken-másikon éles R-73-as rakéta.
Ezek közül a gépek közül, kettőn láttam két-két R-33-ast.
Ismerve az orosz médiát, legalább a Zvezda Tv-t, ami minden kisebb eseményről tudósít egy hatalmasat, lett volna legalább két, vagy akár három ünnepélyes átadó, ahol ódákat zengenek a szolgálatba állított „Raptor-látó” Zaszlon-M radarról, vagy a mindent a világvégéről is leszedő R-37-esről.
Ehhez képest annyit tudunk, hogy a Zaszlon-M anno a MiG-31M-ekben volt, de azoknak tök más volt az orrkúpja, más volt az átmérő, más a profil, a BM-gépeken maradt ugyanaz az orrkúp.
Lett volna legalább egy, a rakétáról szuperlativuszokban áradozó riport a kifejlesztésről, a rendszeresítéshez elengedhetetlen aktyubinszki éleslövészetekről, izgalmas felvételekkel.
Ehhez képest annyi van, hogy az idei Zsukovszkijban megrendezett légiparádén a statikus soron a MiG-31-es elé kirakták az R-37-es fehér színű súlymakettjét, amit korábban a MAKSz-okon a pavilonban mutattak be, mint Vimpel produktum.
Akármerre keresek, csak annyit találok, hogy ezzel a rakétával utoljára vagy húsz éve lőttek, 2006-ban pedig „felújították a fejlesztést”, ami elég sokféleképpen értelmezhető.
Az orosz légierőben még az R-77-es sincs rendszerben.
Furcsa lenne, ha szép csöndben sorozatban gyártanának egy olyan rakétát, amivel az utolsókat 20 éve lőtte egy húsz évvel ezelőtti gárda (akkori pilóták, akkori gépek, akkori mérnökök).
Ezek azok a képek:
http://russianplanes.net/st/Mikoyan-Gurevich/MiG-31BM
http://englishrussia.com/2012/09/27/just-planes/
Szerintem ez R-37es, de tévedhetek.
Az orosz légierőben még az R-77-es sincs
rendszerben.
uhh
„Az orosz légierőben még az R-77-es sincs rendszerben”
Ez nem így van.
A modernizált gépeken rendszeresítették.
gacsat, nem lehet, hogy az egy R-27R?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Missile_R-27R_2007_G2.jpg
Az oroszoknal gozerovel folyik teljesen uj legiharcraketa CSALAD kifejlesztese. Ez magaban foglalja az infras kozeli az AMRAAM kategorias es egy extra nagy hatotavolsagu tipust. Hallani lehetett arrol hogy ezen raketak tobbfunkciosak lesznek ( esetleg ) pl radar elleni verzio.
Konretumok nem igen vannak csak szivargo hirek innen onnan. Egy MENAZS nicknevu szakembernek tuno valszeg orosz srac ( holgy ) kozolt adatokat errol sot ket fotoja is volt, de a nick is a postok is meg a fotok is ugy eltuntek mint sicc harom nap utan.
Roviden szerintem az uj vasaikhoz lesznek vagy mar vannak is uj raketaik is.
Vagy lehet, nem R van a végén. Ha jól tudom, az R-27-nek van egy továbbfejlesztett változata aminek az orrészét kicserélték az R-77-ével.
Nekem úgy tűnik, hogy valami olyasmi lehet azon a gépen.
http://iho.hu/hir/felszeletelt-vezersik-utkozes-sziriaban-121004
Nem vacakodnak holmi polgári repüléssel Szíriában…
Most hallottam,hogy megint a minisztériumoktól akarják elvenni a pénzt,meg zárolni.Hagy tippeljek,hogy honnan fogják elvenni a pénzt,honvédség,egészségügy stb. Van egy olyan érzésem,hogy itt nem lesz Leo 2-es meg páncéltörő rakéták vagy ezt még megengedik Hendének?
Hihetetlen mi megy le itt!
Csak nekem új hogy van ilyen?
Taszári Repülős Emléktárlat (múzeum)
http://airbase.blog.hu/2012/09/22/taszari_emlektarlat
http://airbase.blog.hu/2012/09/23/taszari_emlekpark
Valahol Oroszországban…
http://englishrussia.com/2012/10/04/russian-strategic-missile-forces-in-one-place/
Az irániak annyira félnek az USA/izraeli légicsapásoktól hogy mindenre lőnek, ami mozog. De főleg saját gépekre.
http://www.nytimes.com/2012/10/03/world/middleeast/wary-of-israel-iran-is-said-to-blunder-in-strikes.html?_r=0
Fade
Nem tudom mit csodálkozol ennyire.Még is mihez rendszeresítették volna?A két századnyi SZMT-hez?
„.Még is mihez rendszeresítették volna?”
50 szu-27sm+ 12 sm3 géphez+ 24 mig-29smt.
Roni
Az 50SzM közül állítólag nem mind alkalmas arra,hogy kiszolgálja az R-77-et.Ez azért nagyon kis mennyiség ahhoz,hogy rendszeresítsenek egy rakétát úgy,hogy már jön a következő.
A MiG-29SzMT-vel nem kalkuláltak előre, csak ugyabár visszaküldték a hazudós gyártónak őket. Az, hogy egy gépre integrálták, az nem jelenti azt, hogy van is hozzá rakéta. Az F-15 flottát a MSIP alatt már felkészítették a rakéták fogadására, de azok csak sokkal később érkeztek meg. Ha ez eljöventő rakéta lefele kompatiblis az R-77-tel, akkor az átlakítás inkább azt szolgálhatja.
Nincs rendszerben az R-77-es, keszit se adnak vele, amit legyártottak, az exportra ment, illetve ellődözték Aktyubinszkban az integrációs tesztekhez.
A gacsat által linkelt képeken a Szu-34-es R-27-est és R-73-ast, míg a MiG-31DZ a saját fegyvereit, R-60-asokat és R-33-asokat hordoz.
A MiG-31-esek amúgy már nem hordozzák az R-40-eseket, a nagy pilonra a dupla R-60-as indítót rakják egy adapterrel, de még így is látni friss riportokat, ahol R-40-est függesztenek a gépekre. Ennek oka az, hogy éleslövészeteken rendszerint ezeket eregetik el.
Ahogy anno nálunk is az R-60-ast lőtték a MiG-29-esekkel, pedig a típushoz idehaza nem is volt rendszeresítve.
Azt azért jegyezzük meg,hogy valami nincs rendszeresítve egy adott gépen még nem azt jelenti,hogy nincs rá integrálva.Nálunk sincs rendszeresítve az Iris-T de attól még ha idehoznának párat simán el tudnák lövöldözni a Gripenjeink.
Dudi
Az megértem hogy nem képesek precíziós csapásmérésre szu-27sm de azért
azért ne túlozzunk már .
A szu-27 modernizációkor pont az tartották szem előtt hogy legyen képes
BVR harcra.
Amúgy az R-27 valamelyik változata van olyan jó mint az r-77?
Inkább azon a hangsúly hogy megkapják e majd a szu-27sm gépek is az új rakétákat?
http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?99988-Russian-Photos-%28updated-on-regular-basis%29/page3486
A Szu-27SzM3-asok közül többel is lőttek H-29-essel, illetve KAB-500-ast is oldottak, a lényeg, hogy televiziós rávezetőfejjel szerel verziók mehetnek ezekről a gépekről.
http://russianplanes.net/id49182
http://russianplanes.net/id72305
Roni
Az alap SZU-27 is alkalmas BVR harcra..
http://www.globalsecurity.org/military/world/russia/su-27sm.htm
Itt azt írja hogy a szu-27sm gépek alkalmasak a leírt fegyverek bevetésére.
Arról meg már 2007-be esett szó hogy a kh-31P „radargyilkos” rakétát az összes gépen rendszeresítették.
A gépveszteségeik Grúziába a vezetés hülyesége miatt történt.
Ha lett volna eszük akkor a légévdelem ellen küldenek pár gépet.
Roni
Szerintem senki nem tudja az orosz légierőn kívül,hogy a SZU-27 SzM1,SzM2 gépek mit is tudnak valójában.Az SzM3-nál valósult meg minden amit az eredeti SzM-nek tudnia kellett volna.
Azért ez is tud nagyokat mondani DD
http://hungarian.ruvr.ru/2012_10_06/90416966/
http://www.origo.hu/nagyvilag/20121006-titokzatos-dron-hatolt-be-az-izraeli-legterbe.html
hmmm :)))
Akkor az a bizonyos titokzatos drón…:
http://www.youtube.com/watch?v=vSaR0n3XLKQ
Egyre kacifántosabb :) Vajon most Ki provokál Kit?
Mert ha én meg akarnám tudni Kié volt a drón akkor inkább gépágyúval lövettem volna le. Ha már emeltek egy F-16ost akkor voltaképp mindegy, legalább a pilóta is játszik egy kicsit.
Hello Allesmor,
a Jak-130-asok, valóban tavaly április óta repülnek Boriszoglebszkről. Viszont az irkuti szóvivő lelkesedése is érhető, mert ezek valóban az első álltaluk átadott repülőgépek, leszámítva az algíri exportot. A korábban átadott Jak-130-asokat még a Nyizsnyij Novgorodi Sokol üzem gyártotta.
„Vajon most Ki provokál Kit?”
Az Izraellel szemben álló felek örülnek hogy nem basztassák őket, nem hogy még ők provokáljanak.
Mit érnének el azzal hogy provokáljanak? hisz úgyis ők húznák a rövidebbet nem ?
Pilóta nélküli gépekben meg Izraelben nincs hiány akár ők is megrendezhették .
Off:
Egész nap gőzmozdony füttyöt hallok a Nyugati (Budapest) felől. Tudja valaki milyen rendezvény van? Neten nem találtam semmit.
On.
Python szerint: 2012. október 7. vasárnap @ 09:49
Mivel lőtték le?
Néhány nappal az Sz-8 robbanófejek eltűnése után felrak a HM egy ilyen videót :)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=H99kUwZ8js0
A Kínai Haditengerészeti Légierőnél rendszerbe állt az első 6 modernizált J-8 as (betűmegjelölést nem tudok) de a hírek és a képek alapján itegrálták rá a pl-12 őt új radart kapott légi utántöltési lehetőséget valamint új elektronikát pilótafülkét és új aktív és passzív védelmi rendszereket. http://news.xinhuanet.com/mil/2012-10/07/c_123791308.htm
Terminator:
merre laksz? A Füstiben épp Nemzetközi vasútmodell fesztivál volt, gondolom felfűtöttek egyet-kettőt a nagyokból. Remélem a 411-es Trumant is felfűtötték ami S160-as amcsi HADImozdony volt :-)
Kösz a lövöldözős linket, most már tudom, hogy a vidéki rokon szomszédjának milyen katonai faládából van vagy 30 darabja…
OFF
http://iho.hu/hir/modellfesztival-a-parkban-121002 és láss csodát, felfűtötték a Vassnét
Terminator:
Egy F-16 -os és az arról történt rakétaindítás látható a felvételen, így sanszosan Sidewinder v. Python valamelyik verziójával. Mivel IAF -ról van szó, így sanszosan a második rakéta ‘xyz’ típusa lesz a befutó. Hogy most ez Python 3,4,5?!
Mert nem hinném, hogy radaros rakétával lőttek volna egy ilyen jó infraképű, puha célpontot.
Mondjuk gépágyú logikusabb lett volna többünk szerint.
johnibyg szerint: 2012. október 7. vasárnap @ 20:48
Thx!
Python szerint: 2012. október 8. hétfő @ 00:00
Megnéztem még néhányszor. Igazad lehet. Elsőre nekem valamiért vastagabbnak tűnt a rakéta mint az AIM9/Phyton, ezért kérdeztem.
Roni épp arra céloztam, hogy a hír szerint Délen történt az incidens márpedig arra Egyiptom, Jordánia és SZ-A van, ezen országok pedig nem igazán sanszosak ilyen szempontból. Északon is egyedül a Hezbollahot tudom elképzelni, mint potenciális lehetőséget. Azt nem tudni vajon program szerint vagy távvezérléssel repült, de egy próbát megért volna a bemérés is, tekintve hogy ELINT cuccokból sem állnak szarul. De valóban pongyolán fogalmaztam a kérdés az mire használják majd ezt az incidenst, mert nagyon nem úgy néz ki mintha sokat szeretnének nyomozni honnan jött a drón.
@Python
Egy kis UAV szerintem minden, csak nem „jó infraképű” célpont. A Python-3 a ’70-es évek gyermeke, kétlem, hogy ma azzal adnának készültséget.
AIM-9M-et nem tudom, hogy kaptak-e, de legmegbízhatóbb forrás szerint 1982-ben is csak az F-16 hordozott AIM-9L-t, az F-15 gépek AIM-9H/G de elsősorban Python3-at.
molni köszi az infókat!
Te jobb vagy ebben a témában, mindannyiunknál. ;) :)
Tudom, hogy nem mai termék a Python 3, de még rendszerben van a legjobb tudomásom szerint. De tény, hogy már a Python 4, és 5 van általában függesztve a keszi (meg a többire is)gépekre.
Mivel a videón az látható (legalább is nekem az jön le), hogy elég közelről történt a rakéta indítása, így ebben a kontextusban értettem a “jó infraképű” célpontot. Aztán hirtelenjében így sikeredett késő éjszaka megfogalmaznom. ;)
Terminator:
Az infrakamerás felvételek azért torzítanak. De csak egy logikai következtetésből származó tipp tőlem, hogy Sidewinder v. Python lehetett.
Majd molni kideríti, ha lesz rá ideje, energiája és kedve az F-15 -ös cikk írása és a meló mellet. ;) :)