Pont a minap jött elő az olvasói kommentek között, hogy az orosz illetékesek mennyire vérprofik a sajtónak történő nyilatkozatokban, hiszen azok mindig a realitás talaján maradnak és konzisztensek az idő előrehaladtával… (dima: no offense ;) ) Szóval igen, a tippeknek megfelelően itt az újabb nyilatkozat ami ugyan nem olyasmi, mint egyes kommentelők vizionáltak, de kimeríti az első mondatban összegzetteket.
Az elsősorban a NATO egykori rémálmának számító R-36 (NATO: SS-18 Satan) még hadrendben álló, és az évtized végéig ilyen státuszban is maradó R-36M2 változatának leváltására szánt, folyékony hajtóanyagú interkontinentális ballisztikus rakétát előszeretettel szerepeltetik az amerikai rakétavédelmi ernyő miatti tiltakozással párhuzamosan – mint minden védelmi rendszert abszolút biztonsággal „feltörő” megoldás arra az esetre, ha Washington nem tér jobb belátásra. Ebben mondjuk nincs is ferdítés.
A dátumokban annál inkább – és itt a friss csavar is. Az először 2009-ben, az Orosz Hadászati Rakétacsapatok megalakulásának 50. évfordulója kapcsán meglegyezgetett nehéz ICBM kapcsán akkor azon igen bátor kijelentés született, hogy 2016-ra már készen is állhat Oroszország új nehéz ICBM-e.
A tavalyi év végén többek között mi is írtunk róla, hogy Moszkva, az Új START egyezmény ratifikálása előtt – esetlegesen mindössze az amerikai törvényhozás puszta noszogatásának célzatával – meglobogtatta, hogy a 2009-ben, az Orosz Stratégiai Rakétaerők megalakulásának 50. évfordulója kapcsán (és a valóságtól elrugaszkodva) 2016-ra beígért új nehéz ICBM programja esetleg realizálódhat.
A következő híranyag az volt, hogy a korábban közel sem egyöntetűen támogatott ICBM fejlesztése nem az érte lobbizó NPO Masinosztrojenyije tervezőirodához, hanem a szovjet érában az SLBM vonalra specializálódott Makajev Tervezőirodához kerülne. Az idei év tavaszára mégiscsak zöld lámpát kapott project kapcsán május elején az NPO Masinosztrojenyije részéről nyilatkoztak, melyben azt ecsetelték, hogy az új ICBM várhatóan csak 2022 után jelenhetne meg, lévén a statisztikák azt mutatják, hogy nagyjából 10 évbe fog kerülni a kifejlesztése, bár nehéz előre megjósolni az ehhez szükséges időt, hiszen ha egy ország 30 éve nem fejlesztett ilyen technikát, akkor elkerülhetetlenül jelentkezni fognak nehézségek.
Tagadhatatlan, hogy a 2016-os dátumnál ezen, nem politikai szinten született kijelentés sokkal reálisabban hangzik. Ám most illetékesek úgy vélhették, hogy szükség van egy kis izmozásra, így a Hadászati Rakétaerők parancsnoka, Szergej Karakajev altábornagy azzal a nyilatkozattal volt kénytelen előállni, hogy az új ICBM már várhatóan 2018-ra készen lesz, lévén nagyon jó tempóban halad a fejlesztése.