Érdekes kijelentést tett a napokban az orosz miniszterelnök-helyettes, Dimitrij Rogoziny: hiperszonikus bombázót kellene fejleszteniük a PAK-DA program során.
Ahogy arról már mi is beszámoltunk, 2025-2030 körül érkezik az új orosz stratégiai bombázó, mellyel a Tu-95MS Bear és Tu-160 Blackjack stratégiai bombázókat, valamint a Tu-22M3 Backfire nagy hatótávolságú bombázókat tervezik leváltani. A PAK-DA (Perspektivnyi Aviatsionnyi Kompleks Dalney Aviatsyi, vagy cirill betűvel írva: Перспективный авиационный комплекс дальней авиации, azaz Stratégiai Légierő Jövőbeni Légi Komplexuma) Vlagyimir Putyin bejelentése alapján egy csökkentett észlelhetőségű, nagy sebességű stratégiai bombázót takarna, azonban azt nem közölték eddig, hogy milyen sebességtartományt takar a „nagy” jelző. Nos, ezúttal kiderült: hiperszonikusat.
A napokban ugyanis Dimitrij Rogoziny miniszterelnök-helyettes közölte, népének a hiperszonikus technológia felé kell fordulnia és felhasználni azt az új bombázóban.
„A nagy hatótávolságú repülőeszközök létfontosságúak Oroszország szempontjából, a kérdés azonban az, hogy lemásoljuk-e az amerikaiak 40 éves tapasztalatát és a B-2-es analógiájára alkotjuk meg gépünket, avagy egy új, ultramodern technológia útvonalát követve hozunk létre egy olyan típust, mely képes behatolni a jól védett ellenséges területre és a támadókat lerázva megsemmisíteni a kijelölt célpontokat.
Hogy az orosz politikusoktól megszokott „józan” kijelentésről beszélünk-e, avagy tényleg hiperszonikus bombázót fejlesztenek majd keletebbre, az majd kiderül, mindenesetre megmosolyogtató, hogy a fenti kijelentések azután születtek, hogy a hiperszonikus technológiában (is) előrébb álló amerikaiak újfent befürödtek a scramjet erőforrással hajtott X-51 Waverider kísérleti hiperszonikus eszközzel…

A H-90-es végül nem állt szolgálatba ,
Mindenesetre nem mindenki ujjongott a hír hallatán, a repülőipar képviselői szerint a hiperszonikus fegyvert egy rakéta segítségével kéne megvalósítani.
„Kétlem, hogy lehetséges lenne egy hiperszonikus bombázó létrehozása 2020-ig.” – mondta Maxim Pjagyuskin, az orosz Observer aviatikai magazin főszerkesztője. „És nincs is értelme. Egy szuperszonikus bombázó hasznos lenne, de nem egy hiperszonikus. Valószínűleg ő inkább egy rakétára gondolt.”
Az oroszoknak sem ismeretlen a hiperszonikus repülés, a szovjet korszakban számos kísérletet végeztek, továbbá fejlesztették a Raduga H-90 GELA fegyvert is, mely végül nem állt szolgálatba.