Minden bizonnyal kacsa az ügy, de ettől még talán említést érdemlő. Belevágván elsőként elmondandó, hogy a Pentagon hivatalos reakciójának előzményét egy fél éve útnak indított, konzervatív amerikai weboldal, a Washington Free Beacon szolgáltatta, mikor is névtelenségbe burkolózó illetékesekre hivatkozván arról számolt be, hogy egy orosz atom-tengeralattjáró, konkrétabban egy Akula járőrözött heteken át a Mexikói-öbölben. Méghozzá tette ezt úgy, hogy az USA partjainak közelében lavírozó oroszokról a U.S. Navy-nek nem volt tudomása addig, míg azok útnak nem indultak hazafelé.
Az ezen a linken olvasható írás jól láthatóan arra van kihegyezve, hogy szegény csóró, lyukas zsebű U.S. Navy még a végén nem fogja tudni megállítani az ex-KGB-s Putyin regnálása alatt az Obama adminisztráció reset gombos bohóckodásán jól szórakozó oroszokat. A különféle orosz lépésekkel példálózással pedig ott figyel az utalás, hogy nagyon gyorsan véget kell vetni az Obama adminisztráció haderőt nyirbáló lépéseinek, mert lám, jönnek a vörösök. Pénzeszsákot a flottának (is), de jó nagyot ám!
A híranyagot egyébként az a Bill Gertz jegyzi, aki a The Washington Post védelmi és biztonságpolitikai témákkal foglalkozó rovatát viszi, és aki amúgy nem egy ismeretlen újságírócska a nagy víz túlsó partján. A Washington Free Beacon színeiben szerkesztőként ténykedő Gertz írásában az olvasható, hogy a megszólaltatott amerikai illetékesek szerint aggasztó, hogy nem észlelték az orosz tengeralattjáró jelenlétét, melyet úgy jellemeztek, mint az oroszok egyik legcsendesebb vadász-tengeralattjárója, egy Akula. Arról már nem szól a fáma, hogy az Egyesült Államok hátsó kertjének tekintendő vizekre állítólagosan belopakodó SSN vajon Akula I-es volt, vagy netán az Északi Flotta 2 Akula II-ese közül valamelyik.

Project 971-esek egymás közt, avagy: „Apropó, légy oly kedves és tartsd a frontot pár hétig, amig megyek és bealázom a jenkiket.” ,
A U.S. Navy részéről nem kívántak nyilatkozni az ügyben, ám a Pentagon tömören lereagálta a hírt:
„Nem tudom milyen információra lett alapozva, de az biztos, hogy tévesre.” – kommunikálta a Pentagon állsásfoglalását egyik szóvivőjük.
Legutóbb egyébként – és akkor biztosan – 2009-ben jártak orosz atom-tengeralattjárók az Egyesült Államok partjainak közelében. A keleti part mentén hajózó két SSN akkor nem kerülte el a Navy figyelmét.