Az idén húzhatja be karrierjének ötödik X-ét az 1962. június 22-én vízre bocsátott, majd az év őszén munkába állt R/P FLIP, ami minden bizonnyal a U.S. Navy-hez (is) köthető legfurcsább úszó szerkezet. A haditengerészeti minisztérium alá tartozó Haditengerészeti Kutatások Irodájának (The Office of Naval Research – ONR) birtokában lévő, és a Scripps Institution of Oceanography által üzemeltetett FLIP pályafutása ugyan az UUM-44 SUBROC tengeralattjáróról indítható, rakétameghajtású nukleáris mélységi akna fejlesztési programjának akusztikai vonalas támogatása kapcsán kezdődött meg, ám ettől a máig aktív kutatóplatform elérhető a civil kutatók számára is. Na, de akkor mi is ez a FLIP?
Mint fentebb már utalva lett rá, és ahogy a mozaikszó neve – FLIP (Floating Instrument Platform – is utal rá, alapvetően egy oceanográfiai kutatásokat nagy mértékben segítő platformról van szó. Melynek legnagyobb erőssége, hogy igen erős hullámzás esetén is igen stabil, a hullámok által nem ide-oda dobált platformként szolgál. Hogyan tudja mindezt biztosítani? Nos, a találóan összerakott FLIP nem csak mozaikszó, hanem egyben egyezik az angolszász flip szóval, ami olyan értelemben is használható, hogy valamit átfordítani, megpörgetni.
A 108 méter hosszú, baseball ütőre emlékeztető formájú R/P FLIP pedig egy „hátast dobva” valóban el tud 90 fokot fordulni a hossztengelye mentén. Ilyenkor úgy néz ki, mint egy hossztengelyére merőlegesen süllyedő hajó, de persze egyáltalán nem erről van szó. Már csak azért sem, mert a FLIP nem is igazán hajó, hanem inkább egy bólya. Ezen, egy hajótól „némiképp” furcsa helyzetben mindössze egy 17 méteres része található a vízfelszín felett, a törzsnek a ballaszttartályokat rejtő része a vízfelszín alá kerül bőven leérve azon tartományba, ahol még a legerősebb felszíni hullámzások is alig éreztetik hatásukat. Ezen nyugodt vízrétegbe történő „lecövekelés”, illetve a FLIP törzsének formája által is segített stabilitás olyan mértékű, hogy 10 méteres hullámok esetén is mindössze 1 méteres vertikális elmozdulás jelentkezik.
A FLIP a függőleges pozícióba fordulása után egyébként két módban tud tevékenykedni: sodródhat az áramlatokkal, de ha a kutatás jellege azt kívánja meg, akkor le is horgonyozható. Méghozzá úgymond tetszőleges mélységek felett – mindenesetre a vontatóhajójának segítségével a 4-5 000 méteres mélységekbe történő horgonyvetés rutinfeladatnak számít. A FLIP anno egy horgonnyal rendelkezett, manapság azonban 3 horgonyázási ponttal stabilizálható 1-1 adott terület felett.
Az eredetileg tervezett akusztikai szerepkörén felül az évtizedek alatt a FLIP a katonai vagy civil vonatkozású akusztikai kutatásokon felül sok más egyéb oceanográfiai kötődésű vizsgálathoz szolgált platformul – többek között említhetőek az óceánok felső rétegének fizikai jellemzőivel, meteorológiával, vagy a tengerbiológiával kapcsolatos kutatások.
A FLIP-et 1995 folyamán egy alapos felújításnak és modernizálásnak vetették alá, az 1996 elején befejeződött munkálatok óta pedig folyamatos megelőző karbantartás alatt áll, így az elmondások alapján a fél évszázados szerkezet továbbra is jó állapotban van, így nem látszik akadálya annak, hogy még sokáig szolgálja a tudományos közösséget.
Tiszta Waterworld…nem Kevin Costner az ott a szélén?;-)
Na, igen. Ez a cikk a jó példája annak, miért is szeretem a HTKA-t!
Soha nem hallottam még erről, nagyon hard.
Brilliáns cucc, nagyon megnézném belülről, hogy hogyan oldották meg a két állásból adódó kihívásokat, a konyha és az ágyak alapján elég ötletesen. Ráadásul 50 éve, nem semmi.
Csak ismételni tudom magam. Az ilyen dolgokért érdemes idejárni. Az ilyen nem hétköznapi szerkezetekről nagyon kevés dolog tudtható meg. Én spec azt sem tudtam, hogy létezik ilyen…
Nyitva maradt a szám…… Hm…. Nos, így már jobban érthetők a Navy víz alatti technológiai-tudományos eredményei…