Szöul állítása szerint amellett, hogy Phenjan békés cél mögé bújtatni próbált ballisztikus tesztre (és ezzel az ENSZ BT 1718. határozatának immáron második megszegésére) készül, a műholdas felderítési adataik alapján egy nukleáris tesztrobbantás végső előkészületei is megfigyelhetőek a 38. szélességi körtől északra elterülő rezsim területén.
A korábbi két tesztrobbantás helyszínéül szolgált Punggye-ri területéről április elején készült amerikai műholdas felvételek elemzése során a déli hírszerzés ugyanis arra jutott, hogy északi szomszédaik esetleg épp egy nukleáris kíséret előkészítésének végső szakaszában tartanak.
„Észak-Korea titokban harmadik nukleáris tesztjére készül, mely egy újabb hatalmas provokáció lenne.” – áll hírszerzési jelentésben, mely egy április 1-én készült műholdfelvételre hivatkozik. A jelentésben olvashatóak szerint megerősített, miszerint az észak-koreaiak a meglévő kettőn felül egy újabb alagutat ásnak, pontosabban annak kivitelezését fejezik be éppen. A közzétett információk arról értekeznek, hogy a föld alatti alagút két végénél földkupacokat halmoztak fel, melyeket a várakozások szerint a nukleáris teszthez előkészített alagút betömésére használnak majd fel. Ezen földhalmok jelenléte a jelentés szerint nagyban valószínűsíti, Phenjan ilyen irányú terveit, lévén a korábbi két nukleáris tesztjük esetében is ez volt az utolsó munkafázis.
A dél-koreai hírszerzéstől származó, elsőként az Associated Press által közzétett értesülést Washington még hétfőn reagálta le, a Fehér Ház szóvivője egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy az Obama adminisztráció mind a rakétaindítást, mind pedig egy föld alatti nukleáris tesztet a végletekig elmenő provokációnak tekint, ami csak tovább fokozza Észak-Korea elszigeteltségét. Elmondása szerint Washington mindkét lépést úgy értelmezné, miszerint az észak-koreai felső vezetés nem kívánja megtenni a szükséges lépéseket az országuknak a nemzetek közösségébe történő visszajuttatásához, ezáltal pedig érdemben tenni a nyomorban tengődő lakosság érdekében.
Az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivőjének elmondása szerint Washington éppen a Phenjan rakétaindítása miatt szintén nyíltan aggodalmát kifejező Kínát sürgeti, hogy gyakoroljanak ők is erőteljesen nyomást pártfogoltjukra, beszéljék le a rakétaindításról. A szóvivőnő ellenben nem kívánt azon kérdésre válaszolni miszerint Washington részéről milyen konkrét szankciókra is számíthat Phenjan ha meglépi a rakétaindítást – vagy netán a nukleáris tesztet.
Mindenesetre mint ahogy azt már a Fehér Ház részéről pedzegették Phenjan nem kellő döntése semmissé teheti az ország amerikai élelmiszer segélyezését, amiről még februárban állapodtak meg Észak-Koreával – olyan kitétellel, hogy a rezsim moratóriumot hirdet mind a rakétaindításokra, mind pedig a nukleáris tesztekre, továbbá kész befagyasztani az urándúsítási programját.
Japán és Dél-Korea mellett egyébként nemrégiben Oroszország is bejelentette, hogy készen állnak a rakéta megsemmisítésére, ha az területüket veszélyezteti.