Nem titok, hogy Azerbajdzsán nem túl régen némi zöldhasúval kínálta meg Tel-Avivot, amiért cserébe haditechnikát kértek. Ennek kapcsán Iránban még február végén ment fel a pumpa – Teherán információkat követelt az üzletről, illetve figyelmeztette északnyugati szomszédját, – akivel egyébként jelenleg épp nem felhőtlen a viszonyuk – hogy nem engedik, hogy (Irán elleni) izraeli terrorakciók felvonulási terepévé váljon Azerbajdzsán. Baku hivatalos válasza az volt, hogy a beszerzendő fegyvereket nem kívánják senki, főleg nem Irán ellen használni.
Márciusban a feszültség csökkentése érdekében mindkét fél a jószomszédi viszonyt hangoztatta, Izrael pedig azzal hárította Irán korábbi vádjait, miszerint a szállítás hónapokat, de akár éveket is igénybe vehet majd.
No, de lássuk mit is spájzolhat be az azeri haderő a még 2011-ben aláírt, 1,6 milliárd dolláros árcédulát felvonultató szerződés értelmében. A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) adatai alapján a Baku által beszerzendő csomagban az alábbiak találhatóak meg:
- ismeretlen mennyiségű Gabriel típusú hajó elleni rakéta (a konkrét változat nem ismert)
- 5 Heron és 5 Searcher UAV (Az IAI Heront lassan 1 évvel ezelőtt kínálta fel Izrael Bakunak)
- Barak 8 / Barak II légvédelmi rendszer 75 rakéta javadalmazással (A Barak rendszer izrali – indiai koprodukcióban történt továbbfejlesztése – mivel az azeri haditengerészetnél nem nagyon van mire rakni, vélhetően a szárazföldi változat kerül beszerzésre)
- EL/M-2080 Green Pine radar (ezt, illetve továbbfejlesztett változatát használja többek között az izraeli rakétavédelmi rendszer is)

Barak 8 indító | Fotó: Wikipedia ,
Mint látható alapvetően defenzív jellegű a csomag tartalma.