HTKA Hírhalom 2011. 41. hét

A HTKA HÍRHALOM olyan hírek gyűjtőhelye, amiket rövidségük, vagy éppen időnk hiánya miatt nem tudtunk kellő formában megírni, így igen lényegre törően, de mégis közzétesszük ezeket minden hétvégén egy csokorba fűzve.

A francia DGA átadta a légierőnek a negyedik modernizáláson átesett E-3F Sentry légtérellenőrző és irányító gépet. Az utolsóként átalakított példány október 7-én került vissza az Armée de l’Air állományába. A 2008-ban megrendelt modernizálás a 90-es években szolgálatba állt mindegyik, szám szerint 4 darab E-3 Sentry átalakításáról szólt, 50 millió dolláros értékben. A modernizálás részeként a gépek új V/UHF rádiókat kapnak melyekhez kiépítik a műholdas adatközlés lehetőségét is, emellett új fedélzeti adatrögzítővel, bevetéstervező szoftverrel, valamint radar berendezéssel szerelték fel a 4 példányt. 2012-ben pedig, egy újabb szerződés keretén belül megkezdődik a gépeknek a legújabb, Block 40/45 változatra modernizálása.

E-3F

A 4 gall Sentry egyike ,

Amerikában sikeres tesztet hajtottak végre az AT-6 könnyű támadó és felderítő géppel, először dobtak lézervezérlésű bombát az egyik példány fedélzetéről. A lövészetre Dél-Arizonában, a Bary M. Goldwater lőtéren kerítettek sort, még szeptember 28-án és egy héttel később, október 5-én. Az első alkalommal az USAF állományából „kölcsönvett” négy 225 kg-os GBU-12 bombát használták fel, a második lövészeten pedig a Raytheon készletéből kaptak négy 115 kg-os GBU-58-ast. Az összesen 8 felhasznált bomba mindegyike telibe találta a célt, így 100%-os eredményt mutathatnak fel.

AT-6B

A felfegyverzett AT-6 az Embraer Super Tucano-jával folytat harcot a haderő kegyeiért | Forrás: aviationintel.com ,

Mint ismeretes, az F-35 Lighting II típusú, 5. generációs vadászbombázó néhány területen radikális előrelépést jelent még az F-22 Raptor-hoz képest is, nemhogy a 4. generációs társaihoz. Ilyen területnek számít a pilótafülke kialakítása, melyben egyedül egy hatalmas érintőképernyőt találni a fő irányító eszközökön valamint néhány nyomógombon és kapcsolón kívül. Még a HUD (Head Up Display – szemmagasságú kijelző) sincs a pilóta látóterében, ennek kompenzálására fejlesztették ki kifejezetten a típus számára az új sisakkijelzőt (HMD – Helmet Mountad Display). A sisaknak két verzióját akarják bevezetni a gépek repertoárjába, egy nappal alkalmazhatót és ennek éjjeli megfelelőjét. A különbség a kettő között a beépített éjjellátó megléte, de annak beszerelése nem is kis gondot okoz a mérnökök számára. Ezt a gondot a Lockheed Martin fejesei most átruházták a BAE Systems mérnökeire, az angol vállalat megrendelést kapott az említett berendezés elkészítésére. A tesztpéldányokat 2012-ben kell leszállítaniuk, ezt először laboratóriumi körülmények között tesztelik, majd először a szimulátorban próbálják ki, ha pedig minden rendben megy akkor a tesztrepüléseket is megkezdhetik.

—–

4 éves Afganisztáni kiküldetés után visszatérhetnek Nagy Britanniába a haditengerészet 845. és 846. századának Sea King MK4-es kávédarálói. A típust és kezelőit még 2007-ben a HERRICK elnevezést kapott hadművelet során küldték ki Afganisztánba a részt vevő államok által közösen felállított Joint Helicopter Force támogatására. A század pilótáira és műszaki embereire ezután sem vár pihenő, szinte rögtön megkezdték átképzésüket az EH-101 Merlin típusra, hogy minél hamarabb megkezdhessék következő kiküldetésüket a távoli országban.

—–

Az új trendeknek megfelelően a légierők igyekeznek a légicsapások során minél kisebb járulékos károkozást csinálni, azaz úgy szeretnék elpusztítani a célpontot, hogy a körülötte álló épületekben, járművekben, emberekben ne essen kár, vagy ha ez elkerülhetetlen akkor az minél kisebb méreteket öltsön. A lézeres és GPS irányítású fegyverek elterjedésének köszönhetően lehetővé vált, hogy egy épület elpusztítására, amihez azelőtt több egy tonnás bomba kellett a célzás pontatlansága miatt, most egy 500 kg-os bomba is elegendő. A károkozás miniatürizálásának érdekében születtek meg az egyre kisebb fegyverek, egészen a jelenlegi legkisebb 115 kg-os GBU-39SDB-ig.

A GPS irányítású fegyver a reklámok szerint 1 méteres pontossággal talál célba csak a GPS-nek köszönhetően, így elegendő a benne található 50 kilogrammnyi robbanóanyag. Természetesen más országok sem akarnak lemaradni a kis tömegű fegyverek fejlesztésében, így van ezzel Franciaország is, ahol a fejlesztés a Hammer AASM-ben csúcsosodott ki. A fegyver alapját a licensz alapján gyártott Mk82-es bomba képezi, de tervezik a nagyobb verziók átalakítását is. Az irányítórendszert a hazai fejlesztésű műholdas rendszer szolgáltatja, és a fegyver végében még egy rövid égésidejű rakétahajtómű is található, ezzel növelik a hatótávolságot. A típus kezdeti pontossága 10 méter körüli volt, ami nem elég, így megfogalmazódott az igény a lézeres és az infravörös végfázis vezérlésű változat iránt. Jelen hírünk az utóbbiról szól, hiszen júliusban szolgálatba állhatott a légierő és a haditengerészeti légierő kötelékében. A fegyver a reklámadatok szerint 60 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, ez alatt a távolság alatt GPS irányítással közeledik a célpontja felé, majd a végfázisban veszi át a rávezetés szerepét az orrába beépített infravörös detektor. A típus SBU-64 jelöléssel került az alakulatok állományába.

AASM

125, 250, 500 és 1 000 kg-os „kalapácsok” | Fotó: Killersurprise64, Wikipedia ,

Történelmi eseményhez érkezett a Northrop Grumman X-47B pilóta nélküli demonstrátor gépe – szeptember 30-án került sor az első repülésre, melynek során prototípus behúzta a futóműveit, és a valódi repülési konfigurációban szelte az eget. Az Edwards légibázisról végrehajtott repülés más szempontból is fontos volt a program történetében, hiszen először tesztelték a típus navigációs hardvereit és szoftvereit, amelyek lehetővé teszik hogy a gép emberi segítség nélkül szállhasson le a repülőgép-hordozó mozgó fedélzetre – bár ez még a jövő zenéje.

Az X-47B UCAS behúzott futóművekkel

Angry Bird – az XB-47 első, behúzott futóművekkel történő repülése 2011 szeptember 30-án | Fotó: Christian Turner, Northrop Grumman ,

Az angol Rolls-Royce gyár elsősorban autóiról híres, de a repülésben jártasak számára a cég hajtóművei sem ismeretlenek. A vállalat gyártja például az Airbus A380 erőforrásait, de legutóbbi nagy üzletének inkább a hadiiparhoz van köze: a U.S. Navy-tól kaptak megbízást, a T-45 Goshawk gyakorlógépek hajtóművének üzemeltetésének támogatására. A szerződés értéke 99,9 millió dollár, de a teljes összeg 471,9 millió lesz, ami 5 évnyi támogatást jelent. A Rolls-Royce a szerződés értelmében megfelelő szinten tartja a pótalkatrészek számát, és a felhasznált alkatrészek helyett újakat szállít.

—–

Az Orosz Flotta zászlóshajója, az Admiral Kuznyecov nemrégiben hajózott ki jelenlegi útjára, a Barents-tengerre. A hajó az Északi Flotta lőterére hajózott ki, ahol a kárelhárítási gyakorlatot fognak tartani. A hajó személyzete azt fogja gyakorolni, hogy hiba, ellenséges találat, vagy más vészhelyzetek esetén mi a teendő. A gép irányító személyzete ezen kívül a repülőgépek irányítását gyakorolja, a Szu-33 és Szu-25UTG típusok segítségével.

A Kuznyecov és Flankerek

A Kuznyecov és Flankerek | Fotó: RIA Novosztyi ,

Az Admiral Kuznyecovval ellentétben az ex-Admiral Gorskov / INS Vikramaditya a tervekkel ellentétben nem hajókázik ki az idén – tudatta egy magas rangú orosz védelmi minisztériumi forrás. Az India által megvásárolt és felújíttatott repülőgép-hordozó kapcsán az ilyen „kis” nüanszokra már csak legyint az ember. Mindenesetre a szappanopera szerű történet legújabb fejleménye, hogy a tél közeledtével indokoltan az átépített repülőgép-hordozó az idén már nem hajózik ki tengeri tesztekre, arra majd csak 5-6 hónap múlva kerülhet sor… A vasárnap publikussá tett információban az orosz védelmi minisztériumi forrás megemlítette, hogy ez nem fogja érinteni a szállítási határidőt, és a tavasz beköszöntéig kikötői teszteket hajtanak majd végre. A munkálatokat végző Szevmash várhatóan 2012 decemberében adja át a hordozót új tulajdonosának.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Görök Mirage-ok Indiának?

Görök Mirage-ok Indiának?

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Franciaország is H145-ösöket rendelt

Franciaország is H145-ösöket rendelt