Az Indonéz Légierő küldöttségének hamarosan olyan látványban lesz része, mely egy repülésszerető embert egyszerre tölt el szomorúsággal és ámulattal. Igen, ez az Amerikában csak ‘boneyard’ (~csonttemető) néven emlegetett hely, ahol gépek ezrei állnak lekonzerválva a sivatagban.
Az arizonai Tucson mellett található Davis-Monthan légibázis nem épp kicsi szegletében az Egyesült Államok kivont katonai repülőgépei és helikopterei várják lekonzerválva sorsuk jobbra fordulását. Megtalálható itt minden a C-130 Hercules korai példányaitól kezdve a P-3 Orionokon és a B-52-eseken át egészen az F-14 Tomcatig. A végeláthatatlan sorok között a szemlélődve az embernek összeszorul a szíve a szörnyű, ám mégis lenyűgöző látványtól.
De miért is érkezik ide az indonéz küldöttség? Nos, a szigetország emberei 30 darab megfelelő állapotban lévő, C/D verziójú F-16-ost keresgélnek a gépek végeláthatatlan sorai között. Ebből a darabszámból csak két századnyit (24 darabot) terveznek szolgálatba állítani, 6 gép már a kezdetektől kannibalizációra lesz ítélve. A gépeket ingyen kapják, viszont mégis rájuk költenek majd a szolgálatba állításukig potom 600 millió dollárt. Mivel ebből az összegből bőven futja a gépek avionikai modernizációjára, 28 darab Pratt&Whitney F100-PW-229 erőforrásra, fegyvereket is vásárolnak belőle. A gépek leszállításét várhatóan jövő évben kezdik meg.
Az Indonéz Légierőben jelenleg is repül 10 darab F-16-os, de ezek még a Block-15 OCU verzió képviselői, ráadásul a következő fél év folyamán kirepülik a gépekben lévő repidőt. Mutatkozik szándék 6 gép nagyjavítására, emellett 5-5 darab Szu-27SzK/SzKM és Szu-30MK/MK2 mellé további 6 Flanker beszerzését jelentették be tavaly szeptemberben.