Project 941 Typhoon – nem fújta el a szél – FRISSÍTVE

„Project 941: oroszul Akula (Cápa), NATO-san Typhoon. Akárhogy is nevezzük, ki ne ismerné az orosz haditengerészet egykori büszkeségét, az egykoron félelmetes elrettentő arzenállal megáldott Typhoon-osztályt. A világ legnagyobb tengeralattjáróiról vélhetőleg az is hallott, aki nem érdeklődik túlzottan a haditengerészet iránt. Az egykoron büszke tengeralattjáróknak egy kivételével ma búsan telnek napjai. De talán már nem olyan sokáig.” – írtuk mindezt 2009 júliusában, annak apropóján, hogy a 2008-ban elkezdődött pletykák után konkrétabb hírek láttak napvilágot, úgy tűnt, hogy a Bulava tesztekre átalakított TK-208 Dimitrij Donszkoj mellé a még egyben lévő további 2 Typhoon, a TK-17 Arhangelszk és a TK-20 Szeversztal is visszatérhet az aktív állományba némi ráncfelvarrás után.

Frissítés @ 2011. okt 1., ~17:30
No, akkor a nap folyamán korábban megjelent hír első változatát innentől tessék semmisnek venni, ugyanis úgy tűnik, hogy az abban szereplő, a Typhoonok leselejtezéséről szóló információk kacsának bizonyultak. Mi meg megettük, mint kacsa a nokedlit. Csúnya ügy ez, de néha mindenkivel megesik az ilyen. Azt hiszem most azért elbújdosom egy időre…

Lényeg a lényeg, a védelmi minisztérium részéről a cáfolták a nemrégiben, állítólagosan a minisztériumtól kikerült azon híreket, miszerint nem kellenek nekik már a Typhoonok. De, nagyon is kellenek – bár hogy konkrétan miket faragnak belőlük, azt továbbra sem taglalták. Pontosabban a TK-208 Dimitrij Donszkoj esetében igen, mellyel kapcsolatban azt nyilatkozták, hogy még jó ideig megtartják Bulava tesztplatform szerepkörében. A TK-17 és TK-20 várhatóan robotrepülőgép hordozóvá lesz átépítve, mellyel kapcsolatban a szerkesztő továbbra is fenntartja azon álláspontját, miszerint ha tényleg csak 2019-ig akarják majd hadrendben tartani ezen ex-boomereket, akkor nagyon gyorsan elő kell kaparni a flexeket, hogy legyen még hasznos szolgálati idő is…

—– Innentől semmis a hír kivonásra vonatkozó tartalma —–
A bevezetőben idézett szöveg most is aktuális, csak a Project 941 sorsa vett gyökeresen más irányt: míg 2010 májusában még jó modernizálási alapnak nevezték ezen nagyvadakat és 2019-ig számoltak velük, addigra mostanra az orosz védelmi minisztérium legújabb döntése szerint ez arra módosult, hogy a Typhoonoknak már nincs helye az Orosz Haditengerészetben és 2014-ig meg is szabadulnak tőlük.

TK-208

A TK-208 Dimitrij Donszkoj – jelneleg az egyetlen hadrendben álló, speciális feladatkörre módosított Typhoon-osztályú SSBN ,

Őszintén szólva ezen hír szerzőjét túlzottan nem lepi meg a bejelentés, lévén a 2004-ben, a rakétafegyverzetük szavatosságának lejártával leállított TK-17 és TK-20 felújítása és új szerepkörre átalakítása jó pár évet elvinne, így 2019-ig csak pár évnyi szolgálati idejük maradna, mely szinte biztosan nem tenné legalább „nulszaldóssá” a programot, egyszerűen nem érné meg. Főleg, hogy maguk az oroszok sem igazán tudták eldönteni, mit is kezdjenek a szóban forgó tengeralattjárókkal – azt már 2008-ban kommunikálták, hogy egy esetleges felújítás esetén ezekből már nem lesz ismét boomer, így maradt az amerikai Ohio SSBN -> SSGN átépítés orosz változata, illetve aknatelepítő változat is felmerült.

Az orosz védelmi minisztérium nyilatkozata szerint semmilyen tervük nincsen a hadrendből kivont boomerekkel, lévén azok bármilyen, az eredetitől más jellegű feladatra átalakítása dollármilliárdos összeget is felemészthetne, így várhatóan osztozni fognak az egykori komoly méretű szovjet atom-tengeralattjáró flotta oly sok tagjának sorsában: lángvágós kezelés vár rájuk. Múzeumhajóról egyelőre nem szól a fáma – reméljük majd fog…

A Szevmash hajógyár ugyanakkor bedobta az egykoron a Typhoonok tervezője, a Rubin tervezőiroda és a Norilsk Nickel által tanulmányozott tervet, azaz a Typhoon-ok átalakítását teherszállító atom-tengeralattjáróvá. A nagyjából 0 realitással rendelkező elképzelést végül persze elvetették.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Elindult a MiG-41 fejlesztése

Elindult a MiG-41 fejlesztése

ICBM tárazás orosz módra

ICBM tárazás orosz módra