Korábban már beszámoltunk arról, hogy Irak a Lockheed Martin által gyártott F-16 Fighting Falcon vásárlása mellett döntött, mellyel szemben Washington nem meglepő módon nem támasztott akadályt, ám arról is gondoskodott, hogy az új építésű Block 52-esek ne legyenek potensebbek a kelleténél.
Nos, ezúttal a szerződés is megköttetett és némi pénzmag is érkezett az amerikaiak számláira. A 18 darab F-16C/D Fighting Falcon 3 milliárd dollárjába kóstál majd Iraknak. Ezen összeg az új építésű, F-16IQ jelölésű madárkák beszerzését fedezi, a fegyverzet és kapcsolódó szolgáltatások további 1,2 milliárd dollárt vonnak majd el az iraki államkasszából, azaz a teljes program ára 4,2 milliárd zöldhasú. Az iraki kormány szóvivője szerint 1,4 milliárd dollárt már át is utaltak.
A gépeket szállító Lockheed Martin nyilatkozata szerint a realizálódott iraki megrendelés 2015 elejéig tartja életben az F-16 gyártósort, mely amúgy 2013 őszén állt volna le.
Ejha, 166 millió dollár a darabára butított F16-nak?
Ez pofátlanul magas ár, főleg, hogy az F-16 kifutó modell és semmi extra nincs a listán. Talán Holland és Belga MLU gépeket is jobban megért volna venni…
Gondolom az is a „hearts and minds” stratégia része, hogy az iraki korrupt bábkormánynak többszörös áron adnak el elavult fegyvereket.
Azt az irgalmatlan sok pénzt amit beleöltek Irak felszabadításába azt valahonnan vissza kell szedni! Ha már az olajcégekből nem jön annyi akkor a fegyverekből. :) Gondoljátok végig! Ez még csak 18db és közel 100 gépet szeretnének 2020ig. Még 4×4,2 milliárd lehet kicsit több. az további 16-17 milliárd dodo. ennyiből india mennyi gépet is vesz? ráadásul nem butítottat.
Az ár tényleg pofátlan, de semmiféle üzletből nem lehet ~1000 milliárdot visszaboltolni…
Szegény irakiak jobban jártak volna ha a francia ajánlatot fogadják el, a felújított Mirage-at. Azokból ennyi pénzért legalább háromszor ennyi kijött volna, de még a 2000-ekből is többet tudnának venni, ha meglenne a poltikai akarat!
Logisztikai csomag is van, de ennek részleteit nem tudom. Egy gép beszerzési árának többszöröe az, amit az élettartama alatt rá kell költeni. Lehet, hogy ez is benne van a a végösszegben, vagyis a gépekhez az irakiaknak nem kell alkatrészt venni, a javításokt fizetni, mert az az amerikaiak költsége.
A hírben bontva vannak a költségek. Így jön ki a 166 millós gépár.
Ehhez adhatsz élethosszig tartó supportot, akkor is pofátlanul drága.
Ahhoz képest ,hogy kifutó széria nekünk még anno mennyiért adták volna a blok 10 szériát.meg most egy felújítottat
http://www.dsca.mil/pressreleases/36-b/Hungary%2001-20.pdf
ST
pont ezt kerestem 370 milla és pont 10 éve.
Ez kb ugyan az mikor mi magyarok megvettük az utolsó 2 ütemű trabantot aztán megszüntették a gyártását.
Mondjuk az F18 jobb lett volna, azt bezzeg nem adták el.