Az Indiai Légierő (IAF) által nagy számban alkalmazott Szuhoj Szu-30MKI vadászbombázók eredeti gyártója, az Irkut Corporation bejelentette: előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a szubkontinensnyi ország illetékeseivel egy modernizálási programról, melynek eredményeként az indiai Szuhojok komoly képességnövekedésen mennének keresztül. Alekszej Fedorov elnök ezzel részben megerősítette azon korábbi információkat, melyek a Szu-30MKI-k AESA-radarral való ellátásáról szóltak, ám az új hírek szerint ennél többről lenne szó.
Nyilvánvalóan erős fenntartásokkal kell kezelnünk Fedorov azon kijelentését, miszerint a „Szuper Szuhojok” képességei elérnék a közelmúltban megjelent 5. generációs típusokét, azt azonban el kell ismernünk, hogy India légiereje nem járna rosszul a modernizációval. A MAKSz keretében adott nyilatkozatában nem árult el ugyan túl sok részletet, annyit viszont megtudhatott a nyilvánosság, hogy a csomagban teljesen új műszerfal és szintetikus apertúrájú radar mindenképpen szerepelni fog. Ami viszont ezeknél sokkal érdekesebb, hogy a Szu-30MKI-ken az észlelhetőség csökkentését elősegítő változtatásokra is sor kerülne. Arról, hogy ez pontosan milyen mértékű lenne és miként hajtanák végre, arról nem esett szó.

Hamarosan új fegyverekkel bővülhet az indiai Szu-30MKI-k arzenálja – mégpedig hazai forrásból | Forrás: Wikimédia Commons ,
Fedorov hangsúlyozta, hogy egyelőre semmilyen bővebb tájékoztatást nem adhat, de amint lezárulnak a tárgyalások, többet is elárul majd. Ami biztos, hogy – amennyiben megszületik a megállapodás – a munkálatokat a HAL Bangalore-i üzemében hajtják majd végre licenc alapján. A tervek szerint egyébként a még le nem gyártott példányok már alapból megkapnák a módosításokat, miközben a már elkészült – nagyjából 100 darab – Szuhoj átalakulna. Ami pedig az árcímkét illeti: becslések szerint körülbelül 1-1,2 milliárd dollárt kell majd kipengetnie Indiának a fentiekért, de egyelőre ez is csak feltételezés.