Úgy tűnk az Orosz Haditengerészetet elkapta a gépszíj a nukleáris meghajtás kapcsán. Mint a napokban említettük is, Szentpétervárott épp zajlik az 5. International Maritime Defense Show (IMDS-2011), menetrend szerint érkeznek is az Orosz Haditengerészetet érintő bejelentések.
Ezek egyike a már évek óta pedzegetett új repülőgép-hordozók kapcsán érkezett, mikor is Roman Trocsenko a United Shipbuilding Corporation elnöke csütörtökön új információkat közölt ez ügyben. Egyrészt megerősítette a USC azon korábbi nyilatkozatát, melyben nukleáris meghajtást emlegettek, másrészt 2023-ban jelölte meg Oroszország első nukleáris meghajtású repülőgép-hordozójának elkészültét. Ugyanakkor a project egyelőre elvileg pihenőpályásnak tekinthető, hiszen elmondása szerint a tervezés 2016-ban veszi majd kezdetét, a hajógyári munkások pedig 2018-ban láthatnak majd munkához a tervek szerint. Igen, ez egyben azt is jelenti, hogy Moszva ezek szerint úgy érzi, hogy a kapcsolódó, ismert előzmények ellenére sem lesz akadály, hogy a cirka 70 éve non-stop repülőgép-hordozókat építő amerikaik szintidejét hozzák már első alkalommal. (Persze ismert, hogy orosz barátaink szeretnek bátor kijelentéseket tenni… – a szerk.)
Mindez persze nem lenne elegendő a címben szereplő atommámorhoz. Ám az Orosz haditengerészet feje, Vlagyimir Viszockij admirális bejelentésével már véleményünk szerint kiosztható ezen cím. A haditengerészet parancsnoka ugyanis arról értekezett, hogy 2016-ra vízen billeghet majd egy új hajóosztályt elsőként képviselő romboló, mely igen nagy, 90 százalék valószínűséggel nukleáris meghajtású lesz. Az USC kapcsolódó nyilatkozata szerint ezen hajóosztály tervezése idén ősszel kezdődhet meg és 2 évet vesz majd igénybe. (Nagyon tetszik nekik ez a 2 éves tervezési szakasz. – ismét a szerk. magánvéleménye)
Nukleáris meghajtású rombolót még egy haditengerészet sem állított hadrendbe – a U.S. Navy és az Orosz Haditengerészet esetében is csak cirkálókon alkalmazták ezen meghajtási módot. A romboló megvalósulása és a nukleáris meghajtás választása esetén a Kirovok felújítása végett az oroszoknak lenne nukleáris meghajtású rombolója, cirkálója, repülőgép-hordozója és természetesen a nukleáris meghajtású tengeralattjárói.

A mostanihoz hasonlóan az előző Virginia-osztály is nukleáris meghajtású volt – csak épp a felszíni flottát erősítette ezen 4 db, 1976-1998 közt hadrendben állt cirkáló. A fenti fotó a hajóosztály harmadik, egyben leghosszabb ideig, 19 évig hadrendben állt tagját, a USS Mississippit (CGN 40) ábrázolja | Fotó: U.S. Navy ,