Közismert, hogy India az elmúlt években olyan irdatlan pénzösszegeket fordított hadereje fejlesztésére, hogy időnként felmerül az emberben, nem-e termesztik a bankókat… A védelmi szektor játékosai nem véletlenül tekintenek továbbra is nagy várakozással az ázsiai szubkontinens felé, vállalva az esetenként combos ellentételezési feltételeket, vagy a helybeni gyártást. Nincs ez másképp a francia DCNS esetében sem.
A tengerészeti megoldásokra szakosodott francia vállalat jelenleg a Scorpene-osztályú tengeralattjárók végett érdekelt Indiában, ám a jövőben szeretnének nagyobb részesedést kiharcolni maguknak – kis és nagy hajók szállításával egyaránt.
A már folyamatban lévő francia „támadás” egyik célpontja az indiai partiőrség, amelynek rohamléptékű felfejlesztése a 2008-as mumbai terrortámadás után került előtérbe. Az indiai kormány által számos beszerzéshez adta már meg az anyagi jóváhagyást – többek közt 13 OPV csatasorba állításához is. És bár az OPV piacon (is) erős a konkurencia, a DCNS érhető módon úgy gondolja, hogy India nagyon is jól járna a közelmúltban összehozott OPV családjukkal, a Gowind-osztály tagjaival.
A DCNS saját zsebből finanszírozott programjának első gyümölcse, a L’Adroit névre keresztelt OPV 2010. május 7-én kezdett alakot ölteni, hogy cirka 12 hónappal később, 2011. május 18-án vízbe csobbanjon. A DCNS stratégiájában szerepel a kis és közepes vízkiszorítású hajók piacán a részesedésének növelése – az ezzel összhangban lévő Gowind-osztály első tagjának vízre bocsátásakor a programmenedzsment részéről olyan nyilatkozat érkezett, miszerint ezen eredmény bizonyítja, hogy a DCNS képes megtervezni és megépíteni egy innovatív hajót – időben és költségkereten belül.
A Gowind-osztályt a DCNS még 2006-ban jelentette be, és azóta már egy 4 változatból álló hajócsaládról van szó, melynek tagjai 85 – 105 méter hossz, illetve 1 000 – 2 500 tonna vízkiszorítás között szóródnak. Harci képességeik vonatkozásában a parti őrségek partközeli (Gowind Control) és kékvizi (Gowind Presence) igényeit kielégítőktől a haditengerészeti alkalmazásra is alkalmas változatokra (Gowind Action, Gowind Combat) oszthatók szét. (Ha minden igaz a L’Adroit a Control változat.)
Indiát azonban már csak hazai – állami és privát – hajógyárakban megépülő hajók érdeklik. Amihez persze a DCNS-nek is igazodnia kell, így elmondásuk szerint már tárgyalásokat is folytatnak indiai hajógyárakkal a lehetőségekről. Hogy melyekkel, azt üzleti titokra hivatkozván nem ismert.
A DCNS nagyvas vonalon is dédelget indiai terveket, nevezetesen a Mistral-osztályú helikopterhordozókkal szeretnék megkörnyékezni Indiát, amint az ilyen jellegű tendert tesz közzé. Továbbá az Indiában licence gyártott Scorpene-osztályú tengeralattjárók körüli botrányok ellenére az újabb körös tengeralattjáró beszerzési program, a Project 75I kapcsán is számolnak ezen portékájuk újbóli győzelmével.
India tényleg termeszti a pénzt.Ázsia úgy dübörög fegyverkezés ügyében,hogy félelemmel vegyes csodálattal lehet csak nézni ezt a folyamatot.A kérdés már csak az,hogy ez a sok fegyver amit a környékbeli államok felhalmoznak mikor fognak eldurranni…mert olyan,hogy örökké tartó béke és nyugalom nem létezik.
Ahol sok a fegyver …..ott előbb-utóbb használni is fogják.
OFF
http://lhsn.hu/a-magyar-helikopter-beszerzesekrol-es-a-nagyjavitasokrol/
Magyar helikopterek jövőjéről szól.
Pakisztán is szerez be Kínától 3 db type 054 hajót.
OFF
Szerintetek mennyire elavult a 7,62 NATO és az orosz 7,62-es?
Sulyid csak annyira, hogy már az AK-74 is 5.45×39 lőszert használt :D Pedig régen volt már 1974. Már csak néhány hozzánk hasonló volt csatlós meg persze Afrika sötétebbik fele használja a jó öreg M43-at. A NATO 7.62×51-et már csak az MG3-hoz hasonló régebbi tervezésű gépfegyverek használják. Vagy az újra felfedezett M14 mesterlövész verziója. Elavultnak nem mondanám, egyszerűen a mai igényeknek nem felel meg.
Hát én éppen hogy azért szeretem a különböző 7,62 , mert az mindent átvisz ami él… Szerintem afganisztánba M43-kell + ak 47 , mert az eddigi tapasztalatok alapján oda 1 kicsit jobb…
sulyid
A NATO 7,62×51-es lőszer az nem elavult.Ez a standard géppuskalőszer a NATO-ban.Az,hogy karabélyba rakták annak az eredménye,hogy az amik ehhez ragaszkodtak anno(az európai NATO tagok mind egy kisebb FN által kifejlesztett lőszert akartak de az amiknál rengeteg 308-as lőszer volt raktáron és a gyártósorok is erre voltak ráállva emiatt lett ez a stanard lőszer.Itt nincs vége a történetnek!Az amik az M16 rendszeresítésével ugye áttértek az európaiak által favorizált lőszerhez nagyon hasonlóra majd ugyan arra….)
,emiatt lett a G3 és az FN FAL is puskalőszert tüzelő félautomata puska karabély helyett.
Ami az M43lőszert illeti,hát kb annyi érv szól mellette mint ellene+
Kalasnyikov szerint hibás lépés volt a kisebb kaliberű lőszerre való áttérés.
Qualit
„Elavultnak nem mondanám, egyszerűen a mai igényeknek nem felel meg.”
Ezzel nem értek egyet mert bizonyos szempontból jobban megfelel a mai igényeknek az M43 mint a kisebb kaliberű lőszerek.Elsősorban az átütőképessége miatt mert egyre elterjedtebbek a „golyóálló mellények” amik leküzdéséhez kell az átütőerő.Ennek ellenére nekem is szimpatikusabb a kisebb kaliber,de én egyszerű lövész vagyok aki nem lát át olyan összefüggéseket,hogy sebesült ellátásához sok ember/anyag kell míg a halottat csak elföldelik(az 5,45-ös lőszer 60% nagyobb ölőerejű mint az M43 lőszer).Ellenben a halott nem fog még egyszer rám lőni és napestig sorolhatnám az érveket pro és kontra!
dudi
A g3 és az FN FAL máig kitűnő sniper fegyverek. Szerintem háború esetén az esetleges milícia / polgárőrség felszerelésére kitűnőek. Igaz , hogy olyan vissza rugó erejük van , hogy attól beszarsz , de ha az egyszer eltalál valamit az nagyvalszeg nem ússza meg könnyen…
sulyid
„A g3 és az FN FAL máig kitűnő sniper fegyverek.”
Nem.Max távcsöves puskáknak jók mint a SVD.A sniper az akinél mesterlövész puska van.
„Szerintem afganisztánba M43-kell + ak 47 , mert az eddigi tapasztalatok alapján oda 1 kicsit jobb…”
Ha ennyire bele vagy szerelmesedve az M43 lőszerbe akkor inkább AK-103-at válassz vagy AKM-et mert még az utóbbi is sokkal jobb mint az AK-47.
dudi
Az ak 47 nálam az x-et jelöli , tehát behelyettesíthető bármilyen m43-as fegyverrel :)
A kínai gyártmányú AK-k mennyivel rosszabbak pl az orosz gyártmányúaknál?
A két fegyvert(kínai kontra orosz ak)fél világ választja el minőségben. Én még jó szót kínai AK klónról még nem hallottam ami a minőséget illeti.
A bolgár és a román AK-k milyen minőségűek?
viszont a kínai fegyveripar tud, ha akar, épp ők nyerték, saját fegyvereikkel, a nemrég rendezett mesterlövész VB-t:
http://www.thefirearmblog.com/blog/2011/06/02/chinese-snipers-wins-military-and-police-sniper-world-cup-11/
hmm. ez a link épp azt nem írja, hogy azt használtak volna- ám másutt épp azt olvastam, hogy de. Tehát ha aakrnának, akár ak klónban is tudnak jót… Másfelől a 6,62×39 máig hasznos, nagyobb a astophatása mint a modernebbekbek.
vannak finomságok a linken (TRG), ez érdekes, ezt nem olvastam még, csak most találtam ezt a cikket a témában.
Veér István
Ha a JS 7.62 re gondoltál akkor nem olyan nagy szám az a fegyver.Inkább elavult a lőszere miatt,.A mai új puskáknál kezdenek áttérni a 7,62-es lőszernél nagyobb kaliberre pl .338 Lapua Magnum(Accuracy International AWM).
Erről a mesterlövést VB-ről sehol nem találni magyar linket.
Kicsit elszomorít:(
dudi: amit olvastam, de sajna nem találom, ott az állt, hogy épp az volt az egyik érdekesség, hogy tavaj még amcsi puskával lőttek, idén meg valami új fejlesztésű hazaival, ami gondolom, nem a JS 7.62 lehetett, mert az régebbi (2003?).