Alex Salmond skót első miniszter által irányított balközép párt, a Skót Nemzeti Párt (SNP) a kelta országban május elején tartott parlamenti választáson elsöprő győzelmet aratott, egyedül megszerezve a parlamenti többséget, melyre a Skót Parlament újkori megalakítása óta nem volt még példa.
Az előző ciklusban kisebbségből kormányzó SNP számára így vesszőparipájuknak, a skót függetlenedés kérdésében tartandó népszavazásnak az összehozása egyszerűbbnek tűnik. A korábbi ciklust is jelentős mértékben ezen népszavazás kiírásának ígéretével hajszálnyival elnyerő SNP részéről nem is rejtik véka alá, hogy terveik szerint várhatóan az 5 éves ciklus második felében mindenképpen kiírásra kerül a népszavazás az 1707-ben elvesztett függetlenség kérdésében.

Tényleg függetelendni akarnak a skótok, vagy csak ábrándoznak róla? Meg tudja-e szerezni ehhez az SNP a skótok többségének támogatását a népszavazáson, vagy magányosan áll majd, mint mondjuk a fenti képen látható Stalker kastély? | Fotó: Gustavo Naharro ,
Ugyan Anglia kijelentette, hogy semmiféle formában nem fogja ezt akadályozni, nyilvánvalóan igencsak aggasztja őket a dolog, már csak a monarchia esetleges felbomlása miatt is, ám főleg a járulékos gazdasági vonatkozások miatt. A legfőképpen gazdasági vonalon nagy horderejű kérdés egyik legkomolyabb potenciális elemének ugyanis az tűnik, amiről az SNP amiről évtizedekkel ezelőtt is kifejtette álláspontját: az Északi-tenger olaja a skótoké.
Anglia nyilvánvalóan a gazdasági következmények kilátásba helyezésével is igyekszik majd nyomást gyakorolni Skóciára, igyekezvén befolyásolni a skótok szavazási kedvét. Ezen a vonalon Liam Fox védelmi miniszter intézett intelmeket az első miniszterhez a napokban.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztere felhívta Alex Salmond figyelmét, hogy egy esetleges függetlenedés esetén többek közt a haderő vonatkozású következményeket is viselnie kell Skóciának. Természetesen itt nem az évszázadokkal ezelőtti véres csetepatéik felelevenítésére gondolt, hanem arra, hogy egyrészt Skócia területén a brit haderő számos fontos bázisa található, – többek közt a Royal Navy atom-tengeralattjáróinak otthont adó Faslane, vagy RAF Lossiemouth és RAF Leuchars.
Elmondása szerint ugyanakkor ezen bázisok még semmilyen formában nem érintettek a függetlenedési mozgalom végett, hiszen jelenleg egy abszolúte hipotetikus kérdésről van szó. Hogy ezen bázisok esetleges külföldre szakadása milyen, várhatóan súlyos problémákkal járnának, és azok hogyan lennének feloldhatóak, arról így nem is foglalt állást, csak annyit közölt, hogy ezen hipotetikus kérdést még meg kell vitatniuk.
Üzenetében mindezek mellett kitért arra is, hogy egy esetleges függetlenedés után a skótok ne nagyon számítsanak arra, hogy a skót hajógyárak megrendelést kapnak tőlük, lévén nem emlékszik, hogy a Royal Navy valaha is külföldi hajógyártól vásárolt volna. Hovatovább egy skót függetlenedés az angol hadihajókkal szemező külhoni vásárlók elbizonytalanodása által is árthat Skócia hajóiparának.

A Skóciában vízbe csusszant HMS Daring egy 2006-os felvételen | Fotó: Njb, Wikipedia ,