Jól ismert és sűrűn emlegetett téma a katonai repülőgépek világában a Lockheed Martin F-35 Lightning II erőforrásával kapcsolatos probléma. Mint ismeretes, az 5. generációs vadászbombázó első számú hajtóműve a Pratt & Whitney F135, azonban a busás összeggel járó megrendelésért annak idején szintén versenybe szállt General Electric – Rolls-Royce duó a mai napig sem hagyott fel azon szándékával, mely szerint az ő portékájuk is düböröghetne némelyik F-35-ben. A vita végső lezárására mindeddig várnunk kellett, és valószínűleg még lesz folytatása a dolognak, de a Pentagon most úgy tűnik, a sarkára állt.
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának március 24-i bejelentése alapján a GE – RR páros mostantól kezdve egyáltalán nem kap majd támogatást a költségvetésből hajtóművük fejlesztésére. Ez azért is meglepő, mivel a Kongresszus már korábban megszavazta, hogy a 2011-es költségvetési évben se kaphasson egy centes se az F136, ami jól tükrözi az Obama-adminisztráció hozzáállását az alternatív erőforráshoz. A 2010-es költségvetési évben azonban még sor került az állami pénzek folyósítására, de mostani döntés értelmében már ezt is nélkülözni kénytelen a GE és a Rolls-Royce a következő fiskális esztendőig hátra lévő 90 napra.

General Electric – Rolls-Royce F136 ,
Ez elméletileg a munkálatok teljes körű beszüntetésével járna, de erről szó sincs. A két cég már korábban bejelentette, hogy amennyiben a kormány megvonja tőlük a támogatást, úgy önköltségen tovább folytatják a munkálatokat. „Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk azért, hogy az F-35 egy jobb hajtóművet kaphasson.” – áll az F136 készítőinek közös nyilatkozatában. Ezt az álláspontot pedig annak ellenére is folyamatosan fenntartották, hogy a Védelmi Minisztérium 2006-óta próbálja leállítani a projektet, ezzel hozva monopolhelyzetbe a Pratt & Whitney erőforrását.
A március 24-i határozatról egyelőre nem nyilatkozott sem a GE, sem a Rolls-Royce, egyik cég sem tartott sajtótájékoztatót az ügyről. Az Associated Press információi szerint a munka változatlanul folyik majd tovább, a különbség csak az lesz, hogy saját pénzből. Az F136 fejlesztése és tesztelése 1000 munkahely fenntartását jelenti a General Electric részéről a vállalat Evendaleben található üzemében.
Az F136-nak a látható ellenzéki többség ellenére még mindig vannak pártolói, például Howard McKeon republikánus szenátor, a Kongresszus Fegyveres Erők Bizottságának vezetője. Véleménye szerint egy ilyen méretű repülőgép-program esetén felelőtlenség egyetlen cég kezébe adni a hajtómű gyártásának jogát, ráadásul a tapasztalatok is azt erősítik meg, hogy jó, ha van választási lehetőség. Sokan viszont nem osztják ezt a megállapítást. A Védelmi Minisztérium egyik közelmúltbeli nyilatkozatában például az állt, hogy az F136 fejlesztése „az adófizetők pénzének hulladékká alakítása”, valamint csak időt és anyagi támogatást von el más, nagyobb prioritást élvező projektektől.