Tatán járt a honvédelmi miniszter

A Tatai Polgári Esték sorozat keretében Dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter tegnap este 18 órakor lakossági fórumot tartott a tatai művelődési központban. Ezt sajtótájékoztató előzte meg, melyen a HTKA.hu is képviseltette magát.

Az első és legfontosabb kérdés természetesen az elmúlt hetek egyik aktuális konfliktusa, a NATO líbiai beavatkozása volt. Ezzel kapcsolatban a miniszter úr elmondta: annak ellenére, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa engedélyezte a tagállamok számára, hogy légicsapásokkal lehetetlenné tegyék Kadhafi légiereje számára a felkelők támadását, valamint, hogy bombázzák a diktátor csapatainak földi célpontjait, Magyarország nem kívánt és nem kíván katonailag részt venni az akcióban. Továbbá kiemelte: a közeljövőben fontos szempont lesz a líbiai fegyverembargó betartatása és annak megakadályozása, hogy Kadhafi további fegyverekhez juthasson – bár hangsúlyozta, hogy a rezsim még jelentős mennyiségű hadianyaggal és technikai felszereléssel rendelkezik a háború folytatásához.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy Magyarország teljesen kimarad majd Líbia megsegítéséből. Hende Csaba elmondta, hogy a Magyar Honvédség teljesítőképességéhez mérten, egy esetleges felkérés esetén bekapcsolódhat a későbbi humanitárius segítségnyújtásba, mely szintén az ENSZ egyik fontos feladata. A cél az, hogy elkerüljék a humanitárius katasztrófát, melyre a háború után komoly esély van. A miniszter új szerint jelenleg már tervezés alatt áll, hogy hazánk milyen mértékben lesz képes hozzájárulni e nemes küldetéshez.

„Pillanatnyilag egy orvoscsoport kiküldésén, annak előkészítésén gondolkodunk. Természetesen nem a polgárháborúban álló Líbia földjére, hanem az onnan elmenekült, részben Tunéziában, részben Egyiptom földjén tartózkodó, egyre nagyobb számú menekült szükséges egészségügyi ellátásának biztosítása érdekében. Ez annál is inkább indokolt, miután az Európai Unió vezetői abban látszanak egyezségre jutni, hogy az Európai Unió katonai műveletben nem, de a humanitárius tevékenységben részt fog venni a líbiai konfliktus kapcsán. Miután pedig Magyarország ebben a félévben az EU soros elnöke, így teljes mértékben indokolt, hogy ehhez jelentős hozzájárulást adjunk.” – nyilatkozta Hende Csaba.

A honvédelmi miniszter kiemelte, hogy Magyarország európai szinten párját ritkító katonaorvosi képességekkel rendelkezik, több mint 800 orvos szolgál a Magyar Honvédségben, a Honvédkórház – mely hazánk egyik legkorszerűbb ilyen intézménye – teljes állománya pedig 3000 fő. Miután pedig a modern hadviselésben kiemelten fontos az ún. medical support, vagyis az orvosi támogatás, így Magyarország ezen a téren arányaiban a világ egyik legjobbja, ez a MH egyik legértékesebb eleme.
Ezzel kapcsolatban azt is kihangsúlyozta Hende Csaba, hogy a közelmúlt magyar természeti katasztrófáiban katonáink felbecsülhetetlen segítséget nyújtottak, amiért kijár nekik a legmagasabb fokú elismerés.

Dr. Hende Csaba | Fotó: HTKA.hu – Aim-120 ,

Természetesen a honvédség állapotát, a jövőbeni fejlesztéseket érintő témák is felmerültek. Azon értesüléseinket, miszerint hazánk használt helikoptereket kíván beszerezni az Egyesült Államoktól, illetve, hogy tervbe vettük szintén használt Leopard 2 harckocsik megvásárlását Ausztriától, Hende Csaba nem kívánta kommentálni. Azt viszont elárulta, hogy ő is fontosnak tartja a meglévő technika felújítását, főként a forgószárnyasokét, valamint célkitűzése, hogy mindig biztosítva legyen a repüléshez szükséges üzemanyag – ezek a jövő árvizei és egyéb természeti csapásai utáni feladatokhoz elengedhetetlenül szükségesek lesznek.

A honvédelmi tárca lehetőségeiről is elárult néhány dolgot. Kiemelte, hogy a világgazdasági helyzet alakulása jelentősen kihatott erre a területre is, aminek köszönhetően idén 26 milliárd forinttal kevesebb jut majd honvédelmi kiadásokra a központi költségvetésből. Ennek következményeként több olyan rendezvényt törölnek, melyek megrendezése nem létfontosságú, így a pénzeket át tudják irányítani más helyekre. A költségcsökkentés azért is fájó, mivel tavaly 2009-hez képest 22 milliárddal több jutott a tárcának, ez 8,8%-os növekedést jelentett akkor. Így most 4 milliárd forinttal vannak hátrébb, mint tavaly.

„Fel kell újítanunk a helikoptereinket és kerozint kell vennünk hozzájuk, mert árvíz megint lehet, és a gépeknek repülniük kell. Katonazenei fesztivált rendezni jó volna, de nem lehet. Ez a különbség a muszáj és a jó volna között.” – mondta Hende Csaba.

Az újságírók részéről felmerült, hogy az ország több pontjáról érkeztek lakossági bejelentések a honvédség gyakorlatai során keletkezett zajról, mely zavarja a polgárokat. Ilyen probléma többek között Tatán is fennáll, ahol már évek óta érkeznek a panaszok az önkormányzathoz a közeli Szomód lőterének zajossága miatt. Hende Csaba elmondta: tud ezekről a bejelentésekről, a MH berkein belül foglalkoztak is velük.

„A zajjal kapcsolatban minden olyasmit támogatok, ami megoldaná ezeket a problémákat. Egy gyakorlat hangos, az biztos, de mondtam is már, hogy lábujjhegyen sajnos nem tudunk lőni. Ez a hadsereg.” – nyilatkozta a honvédelmi miniszter.

Hende Csaba mindezek mellett viszont fontosnak tartja a meglévő haditechnika felújítását is, erről – konkrétumok nélkül – így nyilatkozott:

„Egyelőre örülünk neki, hogy amink van, az még működik. Negyven éves orosz haditechnikával rendelkezünk, mulaszthatatlan a honvédség átfegyverzése. Én azonban a haderőreform szót nem használom, a honvédelem rendszerének újjáépítéséről beszélünk. A „haderőreform” olyan szókapcsolattá vált, mint a „szocialista demokrácia”. Ha a katonák meghallják a haderőreform szót, elkezdenek menekülni, mert az eddig laktanyabezárásokat jelentett, meg leszervezést, meg alakulatmegszüntetést, meg leépítést! De mindezt olyan esztelenül, hogy nem tudta a jobb kéz, mit csinál a bal.”

De akkor mire is lehet számítani? Nos, Hende Csaba elárulta, hogy elsődlegesen stabilizációra és lehetőség szerint technikai korszerűsítésre van szükség, tehát építeni fogják a honvédelmet, nem lerombolni. Létszámcsökkentésre nem kerül majd sor, sokkal inkább egészséges, gazdasági szempontból elfogadható növekedésre, melynek egyik kulcspillére a tartalékosok beáramlása lesz. Továbbá megújul a haderőstruktúra, fejlődik a képességrendszer, amiből következnek majd a különféle beszerzések. Ezek mind a jelenleg kidolgozás alatt álló tíz éves haderőfejlesztési terv részei lesznek, ami hosszú időre befolyásolja majd a Magyar Honvédség jövőjét. Erről azonban a titkosság miatt többet egyelőre nem árulhatott el a honvédelmi miniszter.

„Amit az elődeim kiterveltek, arról hivatalba lépésemkor kiderült, hogy humbug volt. Semmi nem valósult meg belőle, gyakorlatilag átvertek vele mindenkit – még saját magukat is. Nekem választanom kellett, hogy hallgatok és továbbra is úgy teszek, mintha „lenne ruha a királyon”, és nem mondom ki, hogy „a király meztelen”, és majd a tíz év lejártával mondom azt, hogy elnézést, de nem volt módom jobbat cselekedni, mert már az első négy évben nulla fejlesztés történt, és hat év alatt kellett volna megvalósítani a tíz éves tervet.” – vélekedett Hende Csaba a korábbi állapotokról. „Nem ezt választottam, inkább azt mondtam, hogy odaállunk az Úr ítélőszéke és a NATO elé, ezért tavaly nyáron Brüsszelben kijelentettük, hogy Magyarország ideiglenesen kilép a védelmi tervezési rendszerből.”

A rövid távú terveket illetően Hende Csaba senkit sem tud illetménynövekedéssel, létszámbővítéssel vagy nagyarányú beszerzésekkel áltatni, mert ilyesmi nem lesz. Jelenleg a stabilizálás és a felkészülés, a kiképzés hatékonyságának növelése, valamint a rend és a fegyelem megszilárdítása a fontos. Utóbbit különösen kiemelte, visszatekintve a közelmúlt magas rangú honvédtisztekkel kapcsolatos korrupciós pereire. Mint ismeretes, négy honvédtábornok és egy sor egyéb vezető beosztású személy menesztésével vetettek véget annak a kilenc éves folyamatnak, mely során szervezetten fosztogatták a Honvédelmi Minisztérium költségvetését. Hende elmondta, hogy amikor a „rend és fegyelem helyreállítása” kerül szóba, akkor a további több tucat hasonló ügyre gondol, amikre fény derült és derülhet a közeljövőben. Azt is elárulta, hogy a bírósági ítéletek által visszaszerzett pénzt a csapatok javára fogják felhasználni.

„Aki egy disznóólban trágyát takarít, annak a csizmája időnkét koszos lesz.” – mondta Hende arra vonatkozóan, hogy ellene is érkeztek vádak a korrupciós ügyek kapcsán. „Nekem nincs más választásom, végig kell mennem ezen az úton. Semmi okom és lehetőségem sincs arra, hogy szemet hunyjak az ilyen ügyek felett. Nekiláttunk, elővettük az aktákat, átnéztük őket. Ennek következményeként egyik csontváz dől ki a másik után.”

Végezetül a miniszter úr elárulta, hogy jelenleg tartalékos ezredesi rangot visel, bár ezt pusztán megtiszteltetésnek tekinti, mivel úgy érzi, tudása nem érhet fel az igazi ezredesekéhez. Ő egyébként páncéltörő tüzérként szolgált annak idején, és egyenruhája is van, bár ezt nem sokszor használja.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az új török vadász

Levegőben az új török vadász

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390