Vlagyimir Popovkin helyettes védelmi miniszter újságíróknak mesélt arról, minisztériuma mire fog eltapsolni 19 billió rubelt, azaz mintegy 650 milliárd dollárt a 2011-2020 közti fegyverkezési program keretében. (Összehasonlításképpen az amerikai védelmi költségvetés tokkal-vonóval évente emészt fel nagyjából ekkora összeget – a 2010-es keretből egyébként mintegy 140 milliárd ment beszerzésre és cirka 80 fejlesztésre.)
A miniszter elmondása szerint ennek az összegnek nagyjából a 10 százalékával, mintegy 70 milliárd dollárral gazdálkodhatnak majd a stratégiai erők vonalán. Hogy mikre tervezik elkölteni, abban nagy meglepetés véleményünk szerint nem fogja érni rendszeres olvasóinkat, hiszen a sarkalatos pontok régóta ismertek.
Ezek egyike a Borej / Bulava páros, mellyel kapcsolatban egyelőre továbbra sincs cáfolva, hogy 8 SSBN áll majd hadrendbe. Annyi azonban azért igencsak valószínűnek tűnik, hogy a 955-ös tervszámú atom-tengeralattjárók mindegyike nem lesz kész a korábban megjelölt 2015-ös dátumra.
A nukleáris csapásmérő vonalon a haditengerészettel ellentétben a légierő ezen ciklusban elvileg nem kap új gépeket, hanem a meglévők modernizálása folytatódik. A korábban felvetett, 50 bombázóra történő csökkentésről nem szól a fáma.
Az orosz helyettes védelmi miniszter nem hozakodott elő újdonsággal ICBM vonalon sem, mikor a korábban már pedzegetett új és egyben megkérdőjelezett értelmű, folyékony hajtóanyagú nehézsúlyú ICBM programot vette védelmébe: elmondása szerint Oroszországnak szüksége van egy ilyen kategóriás ballisztikus rakétára az amerikai rakétavédelmi rendszer ellensúlyozása érdekében. Hát hogyne – tesszük már mi hozzá. Ugyanakkor tárgyalások folyamán jól lehetne vele vagdalkozni akár… Meglátjuk mi sül ki belőle, mennyire is gondolják ezt komolyan.
Az offenzív célzatú vonal mellett az ezen az évtizeden átívelő program része a defenzív vonal, konkrétan a korai előrejelző rendszer megújításának finanszírozása is. Lehutsiban és Armavirban, mint tudjuk már elég jól állnak a dolgok, Irkutszkban és Kalinyingrádban azonban még csak a közelmúltban kezdődtek meg a munkálatok. Szintén Popovkin egyik korábbi nyilatkozatából tudható, hogy utóbbi esetében például 2016 magasságára várható az online üzemre váltás. Popovkin utalgatott előrejelző műholdakra is, azonban erről egyelőre ennél több konkrétum nem áll rendelkezésre.