Ázsiai vegyes – oroszok, kínaiak, amerikaiak, dél-koreaiak

A dél-koreai Yonhap hírügynökség jelentése szerint Oroszország és Dél-Korea tárgyalásokat folytat arról, hogy a fennálló orosz államadósságot, mely még a Szovjetunió idejéből maradt meg, esetleg fejlett katonai technológiák átadásával törlesztetnék. Az információ bennfentes dél-koreai tisztviselőktől származik, aki szerint az egyeztetés január 18-án kezdődött a felek között. Oroszország adósságállománya jelenleg még mintegy 1,3 milliárd dollár Dél-Korea felé, melyből folyamatosan törleszt, legutóbb 740 millió dollár értékben faragott le belőle, mégpedig hasonló módon, haditechnikai eszközök átadásával.

Most viszont elsősorban technológiák átadásáról tárgyal Moszkva és Szöul. A részletek pontos ismertetése nélkül ugyan, de egy déli kormányhivatalnok az AFP hírügynökségnek elárulta: már egy ideje készültek ezekre a tárgyalásokra, de egyelőre még semmilyen eredményt nem tudtak produkálni. Egy katonai forrás pedig arról tájékoztatott, hogy Dél-Korea mire is áhítozik pontosan: nem másra, mint nagy hatótávolságú radarrendszerekre és olyan védelmi technológiákra, melyek az elektromágneses impulzus-fegyverek ellen nyújtanak védelmet. Utóbbira az van szükségük, mert hírszerzési információik szerint Észak-Korea már régóta dolgozik olyan fegyvereken, melyek elektromágneses impulzus segítségével megbéníthatják a déli kommunikációt és radarhálózatot.

A képek tanulsága szerint a J-20 is repült már hazai erőforrással ,

Mindeközben pedig az Amerikai Egyesült Államok egyik jogalkotója azzal vádolta meg Oroszországot, hogy titkos technológiai transzfert nyújtott Kínának. A segítség Buck McKeon, a Kongresszus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának elnöke szerint a lopakodó technológia terén érkezett, melynek köszönhetően Kína új, 5. generációs, csökkentett észlelhetőségű vadászbombázója, a J-20 gyorsabban elkészülhetett. Úgy véli, hogy Kína saját erőből csak jóval később lett volna képes létrehozni a típust, mivel még nem áll azon a fejlettségi szinten, hogy az alapoktól kezdve felépítsen egy ilyen komplex rendszert.

McKeon hírszerzési információkra támaszkodva tudni véli, hogy Oroszország teljes tervdokumentációkat, prototípusokat és alapanyagokat adott át Kínának. Ezzel pedig jelentősen megváltoztatták a térség erőviszonyait és komoly biztonsági kockázatot állítottak az Egyesült Államok és szövetségesei elé. A republikánus politikus reméli, hogy Robert Gates védelmi miniszter is belátja majd, milyen nagy veszélyt jelent Kína új szerzeménye rájuk nézve és jobban átgondolja jövőbeni cselekedeteit. Véleménye szerint ugyanis az újonnan bevezetett költségcsökkentési program „felelőtlen tett volt, főleg a mai, kétes biztonsági helyzetű világrendben”.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Szaúdi pénzen fejlesztik a koreai 6. generációs vadászt?

Szaúdi pénzen fejlesztik a koreai 6. generációs vadászt?

Még az idén megkezdődik a KF-21 sorozatgyártása

Még az idén megkezdődik a KF-21 sorozatgyártása

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

A C-390 nyert Dél-Koreában is

A C-390 nyert Dél-Koreában is