Talán emlékeznek még az Olvasók azon november 25-i hírünkre, melyben az HMS Invincible szolgálatból kivont brit repülőgép-hordozó esetleges eladásáról írtunk. Mint ismeretes, a 17000 tonna vízkiszorítású hajót bárki megvásárolhatja, ha kipengeti érte a szükséges pénzösszeget, és vállalja további üzemeltetését-kezelését. A jobb sorsra érdemes hordozó vonzó lehet több katonai vevőnek is, ám az első – nyilvánosságra került – érdeklődő mégis egy polgári személy, mégpedig egy hongkongi üzletember. Ha valakinek esetleg ismerős lenne a történet – nos, az nem a véletlen műve.
Az AFP hírügynökség értesülései szerint Lam Kin-Bong, egy jómódú hongkongi üzletember 7,7 millió dollárért szíves örömest átvenné az Invincible-t a britektől. Saját bevallása szerint a hajóval minden tekintetben békés céljai vannak: megvásárlása után átvontattatná azt Zhuhaiba, ahol iskolát nyitna benne, melyben a kínai-brit kapcsolatok erősítésén fáradoznának (tehát kulturális és nyelvi oktatás folyna a hordozón). Meg kell hagyni, érdekes elképzelés, így nem véletlen, hogy a rossz nyelvek máris különféle hátsó szándékokat látnak mögötte, amire meg is van az okuk.
Mindenki előtt ismert az ex-szovjet Varjag repülőgép-hordozó esete, melyet – félkész állapotban – az 1990-es évek végén vásároltak meg hongkongi üzletemberek Ukrajnától. Céljuk elvileg az volt vele, hogy jól menü kaszinóvá alakítsák át, ám a sors úgy hozta, hogy a hajó hamarosan Kína első repülőgép-hordozójává avanzsálhat. Mint később kiderült, ez nagyrészt annak volt köszönhető, hogy a Varjagot átvevő csoport szoros kapcsolatban állt a kínai fegyveres erőkkel, és – egészen véletlenül – hatan közülük a legfontosabb kínai hajógyár (ez Yantai városában található) közvetlen közelében laktak.
Jelen esetben egyelőre úgy tűnik, hogy szó sincs ilyesmiről, ugyanis Kin-Bong úrnak semmi köze nincs a Kínai Népi Felszabadító Hadsereghez, még közvetve sem – ettől függetlenül azonban nem zárhatjuk ki ezt a lehetőséget sem. Az üzletembernek kínai étteremlánca van Nagy-Britanniában, ráadásul még azon is gondolkozik, hogy az Invincible-t esetleg nem vinné haza, hanem Liverpool kikötőjében horgonyozná le, ahol szintén a két nép közötti kapcsolatok erősítésének céljából használná fel.
„A szándékaim tisztán kereskedelmiek, semmi közöm a hadsereghez.” – mondta ki tisztán és világosan Kin-Bong. „Semmi kedvem hozzá, hogy tovább növeljem azt a feszültséget, ami jelenleg is fennáll Kína és az Egyesült Államok között országom új repülőgép-hordozója miatt.”
A kétkedőkkel szembeni legfőbb érv, hogy kínai tulajdonban a Varjag mellett további ex-szovjet repülőgép-hordozók is vannak, melyeket nem katonai célra használt fel. A Kijev és a Minszk, melyek nagyjából öt évvel idősebbek, mint brit kollégájuk, jelenleg turisztikai látványosságként és élményparkként funkcionálnak.
Egyesek szerint viszont még így is komoly lehetőség áll a kínai hadvezetés előtt, ugyanis alkalmuk nyílhat egy viszonylag modern, nyugati tervezésű repülőgép-hordozó részletes átvizsgálására, a rajta alkalmazott technológiák és módszerek megfigyelésére. Ráadásul az Invincible megjárta a Falkland-szigeteket is, tehát olyan szerkezettel állnak szemben, mely háborúban is jól bevált. A megszerzett tudást leendő, saját tervezésű és gyártású repülőgép- és helikopter-hordozóikon, valamint partraszállást támogató hajóikon alkalmazhatják sikerrel.
Ha megvennék mit raknának rá, papírrepülőt?
Eleg ha csak tanulmanyozzak, es helikopter hordozokent hasznaljak. Az is nagy segitseg lenne nekik.
Remelem india gyorsan folajanl erte 8 millat, es inkabb ok veszik meg :)
„egy jómódú hongkongi üzletember 7,7 millió dollárért szíves örömest átvenné az Invincible-t a britektől. Saját bevallása szerint a hajóval minden tekintetben békés céljai vannak: megvásárlása után átvontattatná azt Zhuhaiba, ahol iskolát nyitna benne”
„A szándékaim tisztán kereskedelmiek, semmi közöm a hadsereghez.”
Basszus, akkor ott jó magas lesz a tandíj :) Ennyi pénzből kb. az összes kínai faluban egyetemet alapíthatna, 50m-es szobrot állítanának neki, és még 2000 év múlva is hálával ejtenék ki a nevét. Valami bűzlik Dániában… akarom mondani. Hongkong-ban.
Csak elképzeltem:
– Lajoska, tedd le rögtön azt a Harriert, nem játék!
– Tanár néni, a Pistike megnyomta azt a piros gombot, és valami fényes henger röpült ki abból a lyukból az ég felé, az a nagy utasszállító pedig belesett a tengerbe…
– Katikáért megjöttek a szülei, a Sea King helikopter épp most szállt le a fedélzeten…
– Gyerekek, a torna óra a főhangárban lesz, a Goalkeeper CIWS az igazgató úr fiának csapatában lesz kapus, utána tűzoltási és kármentesítési gyakorlat!
– Igazgató úr, az ellátó hajó meghozta a kelkáposztát és a krémtúrót a menzára, átrakodjuk?
(jó, tudom repülőgépet és fegyverzetet nem kapnak)
…vagy:
„Kedves Xing Wong-né!
Kislányát osztályfőnöki figyelmeztetésben részesítem, mert háztartástan óra alatt elsüllyesztett egy 135.000 tonnás holland konténerszállítót!
Nem bírom abbahagyni :)
NA erre nem számitottam. menniy is volt a kikiáltásiára?
Ezek szerint Hongkongban nincs olyan szabály hogy a tantermeknek megfelelő méretű ablakokkal kell rendelkezni és ez sokkal nagyobb mint egy hajóablak …
Ahelyett, hogy mi dobnánk össze rá, és fel-alá hajókáznánk vele a Dunán a szlovákok nagy örömére :D Merjünk nagyot álmodni :D
XD Nagyon komoly hozzá szólások vannak itt:D
A konténer hajós a legtutibb:D
A legjobb az lenne ha meg venné Argentina valami ofsort cégen keresztül és evvel foglalnák el a Falkland szigeteket:D
Úgy tudom terveznek komolyabb partraszálló hajót építeni. Sokat lökne rajtuk, ha „iskola hajó”-ként használhatnék az Invincible-t.
http://img412.imageshack.us/img412/4435/lhd081c.jpg
Az, hogy Falklandnál jól bevált, azért túlzás. Inkább éppen megfelelt.
India is biztos be fog szállni a licitbe.
Sokkal értelmesebb lenne, ha J-10-est alakítanák át hordozófedélzeti géppé, kisebb tömeg stb.
Most, hogy az F-35B alatt remeg a léc egy kicsit megnyugodhattak.
Mikor jön majd a made in china címkével ellátott Invincible koppintás? :D
A kínaiak mindíg óvatoskodnak fegyverfejlesztés terén. Állandóan kicsiket lépnek. Lehet a J-10 előnyösebb lenne, de a J-15-ben van a legkevesebb rizikó. Ha pedíg a Varjag tényleg az lessz, amit suttognak, mégpedíg „tanuló anyahajó” viszonyleg korlátozott képességekkel, akkor a J-15 is meg fog felelni nekik.
Mackensen
a Varjagra tényleg jó a J-15, de HMS Invincible-re kisebb madár passzolna, bár azért nem kis munka hipp-hopp összedobni egy ilyen dolgot(naval J-10)
Szerintem az Invincible-re a J-10 is túlzás. Valszeg jól átnézik majd az egész cuccot és utána, meg lehet belőle tematikus park, kaszinó, iskola mittomén. A tapasztalatokat meg beépítik majd a partraszálló hajójukba. Persze, ha sikerül megvenniük.
A partraszállós csónak egész impozáns. Lehet csak tapasztalatszerzésnek veszik, bár szerintem nem tudnak olyan gyorsan hordozót építeni, hogy lemondhatnának erről a husikáról.
Szerintem 8 milllió dollár azért nem túl sok egy hordozóért cserébe.
Mindenesetre szívesen ellátogatnák egy olyan élményparkba, ahol Kijev osztályú hajók vannak kiálítva. :)
Nem hülyeség a hordozófedélzeti J-10. Most gyüjtök anyagot a cikkemhez és pont találkoztam is egy ilyen írással. Egy kéthajtóműves J-10 C-ről regéltek amit hordozóra szánnak. És belső fegyverteret is kapna igaz csak két pl-10 férne bele. De nem tudom tényleg megvalósítják e. Semmilyen időpontot nem irtak, a J-10B amit most bőszen tesztelgetnek. Elég durván felturbozták azt is. Átalakították a szívócsatornát (DSI) a függőleges vezérsíkot modosították, új ECM-et kapott meg ilyesmi.
hát nekem a J-10C az inkább egy EFA koppintásra hasonlít.
Lehet megszerezték a régi terveket mikor még a farnciák is benne voltak az EFA tervezésében ,Abban a tervben volt egy tengerészeti EFA is!
„Lehet megszerezték a régi terveket mikor még a farnciák is benne voltak az EFA tervezésében ,Abban a tervben volt egy tengerészeti EFA is!”
Egy ideje valamiért nagyon fontos lett a franciáknak a Kínához kötődő nyugati fegyverembargó feloldása, még Sárközy bácsi is ezzel kampányol folyamatosan. Ha sikerülne nekik elérniük, hogy bármit szállíthassanak Kínának, akkor nem kizárt a Rafale-M exportja sem. Mondjuk rá is férne erre a típusra, mert most kizárólag a Francia Haditengerészet üzemelteti a Rafale-t, ők is csak egyetlen hajón, a Charles De Gaulle CVN fedélzetén…
Ha esetleg mégis összejönne végül az F-35B, akkor valszeg a kínaiak is kifejlesztenének egy önálló Yak-141 alapú valamit, ahhoz meg már lehet jó egy szigorúan ugyancsak önálló fejlesztésű Invincible.
(Várom már a percet, amikor a kínaiak talán egyszer eljutnak addig, hogy önállóan is képesek lesznek valami tényleg újat alkotni, amit az amerikaiak, indiaiak, EU fog tőlük ellopni és lemásolni. Vajon lesz pofájuk majd felháborodni…? :) )
Franciák kétségbeesését megértem, ha nem jön össze valami üzlet pár éven belül, a katonai repgépek bizniszéből végleg kieshetnek. Akárcsak korábban az Aero Vodochody, mostanában a Saab…
Ha Kínának meglesz az Invincible, akkor a jövő hónapban valószínűleg bemutatják a J-21-et is, amely igen hasonló a Harrierhez :-) :-) :-)
Kína biztos hogy rendkívül békés lesz egy repülőgép hordozóval,habár az az egy bárka nem veheti majd fel a versenyt az amik erőivel,de komoly előrelépés lesz az tuti.
Nem az amik ellen kell nekik a bárka. Hanem azért, hogy a környező vizeken ők mondják meg mi legyen és ne más. a fő ellenfél india.
@snakeye
Nem a horozófedélzeti J-10 a hülyeség, hanem ennek az Invincible-vel való párosítása. A J-15 csak abból a szempontból ideális, hogy a legkevesebb rizikót tartalmazza és mint ilyen a legjobb vele kezdeni a tanulást, ami az üzemeltetést illeti stb stb
közben találtam egy másik írást miszerint az L-15 gyakorlógépből is csinálnak hordozófedélzeti változatot, hogy azzal gyakorolják a leszállásokat. Bár erről csak egy cikket találtam még 2010 januárjából.
Azóta semmi, lehet csak egy ötlet volt.
„A szándékaim tisztán kereskedelmiek, semmi közöm a hadsereghez.”
Ez jól hangzik és mi a biztosíték arra, hogy nem megy csődbe az elképzelés? Akkor pedig jöhet az állam, aki megmenti a szegény kis vállalkozott és megveszi a hajót…
Bocsi, de nekem ez ugrott be elsőnek, mikor olvastam a cikket.
Ha nem is állítják hadrenbe, és ha mégsem kerül a hadsereg tulajdonába, akkor is használhatják információ bázisnak…
Ha meg is valósul a kínai partraszálló akkor, már csak az lenne a kérdés, hogy mit is raknának rá, helikoptereken kivül?
Szerintem csak helikoptereket. A célpont gondolom egy nem túl távoli sziget lenne…
:)
„Szerintem csak helikoptereket. A célpont gondolom egy nem túl távoli sziget lenne…”
Mackensen, netalán konkrétan is gondolsz valamelyikre?:)
Iskolát? Valahogy nem látom magam előtt, max iskolahajóként a hadseregben…
Ha katonai lesz, repülőgépük nincs és nem is lesz rá, mivel borzasztóan rövid hely van felszállásra és nincs STOVL képes gépük. De helikopterszállítónak elég jól megfelelne, ha kell nekik ilyen.
F35B-nek is rövid egyébként? Mert akkor Japánnak vagy Ausztráliának esetleg felmerülhetne.