Kína hamarosan leszállítja Pakisztánnak az első Shaanxi ZDK-03 AEW&C repülőgépet, melyet november 13-án mutattak be a nyilvánosságnak. Az új gépnek köszönhetően ezentúl több lábon állhat az ázsiai ország légtérellenőrzése.
Pakisztán 2005-ben döntött 6 darab (ezt 2006 júniusában négyre csökkentették) Saab-2000 Erieye AEW&C (Airborne Early Warning and Control) légtérellenőrző repülőgép beszerzéséről, ám emellett egy kínai termék mellett is letették a voksukat. Az Y-8F600 platformra szerelt AESA radarrendszer nagyobb hatótávolságot biztosít, mint a svéd típus, ám még mindig elmarad az amerikai vagy orosz riválisoktól. A ZDK-03 jelzésű AEW&C nyílt architektúrájú fedélzeti radarrendszert kapott, mely lehetővé teszi a jövőbeli továbbfejlesztéseket, illetve az új eszközök integrálását.
„A ZDK-03 jelzésű gépet a mi elvárásaink alapján fejlesztették ki” – nyilatkozták a Pakisztáni Légierő részéről. „Nem lett egy E-3 Sentry, de a legújabb elektronikával szerelték fel és minden megvan benne, ami egy AEW&C típusban szükséges.”
A négy megrendelt példányból az elsőt várhatóan 2011 januárjában vehetik át, de a maradék három is megérkezik az év vége előtt. A svéd gépekből álló flotta viszont hamarosan teljes lesz, az első gépet még 2009. december 29-én átvehették, azóta még kettő érkezett, sőt az utolsó gépet is megkapják a következő hónapokban.
A Pakisztáni Légierő minden feladatkörnél igyekszik több lábon állni, a vadászbombázók esetében is több helyről vásároltak, így szolgálatban áll náluk a Block 15 verziójú Lockheed Martin F-16A/B Fighting Falcon, a Dassault Mirage III/5 és a Chengdu F-7, valamint a Nanchang A-5, továbbá jelenleg folyik a Block 52+ variánsú F-16C/D-k és a kínaiakkal közösen fejlesztett JF-17 Thunder rendszeresítése. De hasonlóan vegyes a helikopterflotta, valamint a szállító- és kiképzőgépek tábora is.
Vajon Iránnak is lesz ilyen? Ez nagy kérdés.
Nem csak nagy, de jó kérdés is?
Minden esetre Iránnak is szüksége lenne egy ilyen gépre.
Ha lesz is, amcsik ellen csak az iráni veszteséglista 1-el növelésére alkalmas. Viszont az esetleges izraeli légicsapás kísérlet ellen hasznos lenne.
Mondjuk az iráni légierő egy másik érdekes kérdés, hiszen vásárolhatnának gépeket de nem teszik. Próbálnak átépíteni ezt azt. Az csiripelték a verebek hogy az iráni 140 -esnek lesz légtérfigyelő változata, de hírét sem látni. Minden esetre 1 gépük még maradt az Iraki maradékból. Úgy hírlik a lopakodó technológia felé kacsingatnak.
Kolumbusz: Az izraeliek ellen miért is nem csak +1 lelőtt gépet jelentene?
Vajon, mennyibe kerülhet?
A perzsák Iraktól „örököltek” 1 AWACSet.