Az amerikai közvélemény már nagyon szeretne elérni, hogy az amerikai csapatok elhagyják Irakot. Ennek egyik előfeltétele, hogy a közel-keleti állam rendelkezzék saját légierővel, mely képes megvédeni légterét, de a szállítófeladatok ellátására is alkalmas legyen. Utóbbi – ugyan csak kis mértékben, de – már igaz.
Az újjáalakuló Iraki Légierő vezetése tudatos, hosszútávú fejlesztési terv kidolgozásával prezentálja, hogy komolyan gondolja az országuk védelmét. A 15 megrendelt T-6A Texan II kiképző repülőgép leszállítása folyamatos, a 36 darab AT-6B könnyű támadó harcigép is megérkezik jövő év végéig. A Texanok szolgálatba állása és a repült órák szorgalmas gyűjtögetése után megfelelő mennyiségű és (remélhetőleg) minőségű pilótanövendék áll rendelkezésre egy magasabb szint eléréséhez, ami nem más, mint egy nagy sebességű, modern harci repülőgép.
Nos az Egyesült Államok támogatását élvező vezetés természetesen az F-16 Fighting Falcon vadászbombázó beszerzésén fáradozik. 2003 óta tartó kopotatás alatt francia, orosz és kínai ajánlat is érkezett Irakba, ám megingathatatlanok voltak és nem hiába, mert úgy tűnik engedett az USA. Minden valószínűség szerint az iráni atomprogram hatása is érezhető azon amerikai döntésben, miszerint több hónapi tanácskozás után tudomásul vették Irak óhaját, és lehetőséget biztosítanak a kérésnek, természetesen az ilyenkor kötelező, hosszú hónapokig elhúzódó FMS eljárást nem megkerülve.
Abdel Qader Jassim iraki védelmi miniszter elmondása szerint 5 századnyi, azaz 96 darab F-16C/D Fighting Falcon beszerzésén fáradoznak, melyek 2020-ig érkeznének a közel-keleti országba. De a legsürgősebb kérés, hogy az első századnyi (18 darab) gép a szerződéskötéstől számított 1 éven belül megérkezzen. A Pentagon azonban nem tudja teljesíteni a kérést, mondván a Lockheed Martin gyártósora 2013-ig telítve van.
De nem csak az amerikai vonalon folynak tárgyalások, az angol BAe Systems is képben van, ők sugárhajtású kiképző repülőgépeket szállítanának Iraknak. Konkrétan 24 BAe Hawk adás-vétele van napirenden 1.6 milliárd dollár értékben.